Ako vyzerá replika hrobky egyptského kráľa Tutanchamóna, možno ešte dnes a zajtra vidieť v bratislavskej Inchebe. K výstave patria tisícky dokonalých napodobenín predmetov, ktoré sa v nej našli.
K objaveniu hrobky prispela náhoda, ale aj tvrdohlavosť mladého britského archeológa Howarda Cartera. Neveril totiž, že všetko už bolo dostatočne preskúmané a nájdené.
Chýbalo však len málo a ani Carter by nebol nič nenašiel. Po šiestich rokoch márneho hľadania už totiž jeho mecenášovi dochádzala trpezlivosť. Ale odrazu predsa len natrafili na zapečatené dvere. Vďaka novým reprodukčným technológiám sa návštevníkom putovnej výstavy Tutanchamón mohol ukázať pohľad, aký sa naskytol tým, čo hrobku otvorili.
Preskúmaná je len tretina
Tutanchamón nepatril k najvýraznejším faraónom, jeho hrobka je však spomedzi 63 objavených hrobov v Údolí kráľov určite najznámejšia. Krádeže sa jej dotkli len minimálne, stala sa tak najzachovalejším archeologickým nálezom starovekého Egypta.
Aj takmer sto rokov po objavení zostáva Tutanchamón výzvou, nielen pre archeológov či verejnosť túžiacu po záhadách, ale aj pre analytikov DNA či chemikov. Všetkých 5 398 predmetov, ktoré sa v nej našli, je síce už v katalógoch Oxfordskej univerzity, dôsledne preskúmaných je však zatiaľ menej než tretina z nich.
Nevieme presne, odkiaľ je zlato, z ktorého boli predmety vyrobené, či akou technológiou sa vyrábali zlaté predmety. Správcom zbierky z pozostalosti Howarda Cartera bol dlhé roky český archeológ Jaromír Málek, ktorý pri otvorení výstavy v auguste minulého roku zdôraznil, že za každým predmetom sú nejaké myšlienky či symboly, ktoré sú pre nás veľmi ťažko dešifrovateľné.
Netradičný výjav nebol náhodný
Celá hrobka bola vystavaná netradičným spôsobom, čo však vôbec nie je prekvapujúce, keďže za vlády Tutanchamónovho otca Achnatona prechádzal Egypt zmenami v sociálnej štruktúre, ale predovšetkým v náboženských predstavách. Tie významne ovplyvňovali aj štýl pochovávania.
Zaujímavosťou napríklad je, že na rozdiel od iných hrobiek sa v tejto nenašli žiadne papyrusy.
Výstavu za päť mesiacov navštívilo vyše 115tisíc návštevníkov. Najbližšie sa presúva do Mníchova.