The Tempest
Divadlo / Historická budova SND 19.00
Aj keď inscenáciu The Tempest propagačné materiály označujú ako balet, presnejším názvom by bolo súčasné tanečné dielo.
Oveľa viac totiž predstavuje kreatívnu zmes tanečných inšpirácií než klasické vlnenie sa na špičkách známe z Labutieho jazera. Základné pravidlo sa však nezmenilo: pohyb preberá funkciu slov.
Tvorcovia si tentoraz vybrali neľahkú úlohu – nahradiť slová nikoho iného ako Williama Shakespeara z jeho hry Búrka. Adaptácia rozdelila dej na tri samostatné časti vytvorené súčasnými tvorcami Jarom Viňarským, Andrejom Petrovičom a Stanislavou Vlčekovou.
Klasický príbeh sa odohráva na zdanlivo opustenom ostrove, kde šľachtic Prospero zabije čarodejnicu Sykorax a zotročí jej syna Kalibana – osamelého netvora s ľudskými aj rybími črtami.
Práve Kaliban vystupuje ako hlavný hrdina v dvoch častiach predstavenia – pričom v tom prvom ho zosobňuje až sedem tanečníkov.
Nemôže odpustiť Prosperovu vraždu matky, aj keď sa ho mimoriadne bojí. Všetky zásadné postavy divadelnej hry nastupujú na scénu až v záverečnej tretine.
Prospero totiž vyčaruje búrku, ktorou privedie na ostrov svojich nepriateľov, aby sa im pomstil. Nové choreografie vznikli na pôvodnú hudbu Petra Zagara a Jozefa Vlka, ktorá bola vlani nominovaná aj na cenu Dosky.
Narodeniny umenia
Koncert / A4 20.00
Francúzsky umelec Robert Filliou patriaci k hnutiu fluxus, v januári roku 1968 vyhlásil, že umenie vzniklo presne pred milión rokmi, keď niekto hodil špongiu do vedra s vodou. „Kto je tento muž, to nie je podstatné – je mŕtvy, ale umenie prežilo.“ Reagoval tak na základný princíp hnutia, – a teda, že umenie je život.
Akokoľvek kontroverzne tento výrok môže znieť, nehovoriac o tom, aké vášnivé diskusie hnutie vyvolávalo – pravdou zostáva, že o päť rokov neskôr vznikla v Paríži a Auchene tradícia osláv narodenín umenia v rovnaký deň, ako ich Filliou vyhlásil.
Odvtedy na tradíciu reagujú mnohé kultúrne inštitúcie, pričom oslávencovi zvyknú darovať koncerty, happeningy, performance. V klube A4 sa k udalosti pripoja večerom elektronickej hudby, na ktorej sa podieľalo aj Rádio Devín. Predstavenie záhadne nazvali Para – Symfónia energií.
Únos
KINO TIP / Kino Film Europe 17.00
Občianska vojna v Somálsku rozpútala vlnu pirátstva a únosov lodí. Dánsky triler zatvára diváka do klaustrofobického prostredia ukradnutého plavidla, v ktorom sa skupina námorníkov snaží oslobodiť od nevypočítateľných protivníkov. Keby sa príbeh zameral len na túto rovinu súboja, možno by bol pôsobivejší.
Dianie sa totiž odohráva v dejových líniách dvoch, pričom sleduje aj vyjednávania pirátov s obchodnou spoločnosťou, ktorej loď patrí.
Mnohí kritici Únos prirovnali k americkej dráme Let číslo 93, ktorá sledovala znepokojivú atmosféru na jednom z ukradnutých lietadiel počas 11. septembra.
K zobrazeniu udalostí pristupuje rovnako nekompromisne, rovnako dokumentaristicky. Napriek tomu, že dánsky film pôsobí mimoriadne dôveryhodne, je to iba príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami.