Krvavá pani
Dvojka 22.05
Viktor Kubal mal v obľube Nižňanského román Čachtická pani, poznal ho naspamäť a keď bola dobrá nálada (alebo keď ju bolo treba vytvoriť) kamarátom z nej recitoval celé pasáže. Bolo celkom prirodzené, že z nej chcel neskôr urobiť celovečerný film.
Pracoval v štúdiu krátkych filmov, jeho filmy mali teda základnú charakteristiku – boli krátke. Na Čachtickú paniu si spomenul, keď mal chuť zmeniť vzduch a nakrútiť čosi dlhšie. Príbeh o žene, ktorá bola taká zlá, ako keby načisto prišla o srdce, sa mu zdal dostatočne dramatický. Tešil sa na to, že sa ako tvorca konečne dostane do vážnejšej polohy a vykompenzuje tisícky humorných scén, ktorými sa v robote zaoberal každý deň.
Jeho Krvavá pani vznikla v roku 1980 a dnes je už klasikou slovenského filmu. Jeho plán však úplne nevyšiel, veľká dráma to rozhodne nie je. Kubal si nevedel pomôcť, z patetického štýlu príbehu sa musel trochu povysmievať. Vypäté situácie poriadne rozohral, ale medzi ne umiestnil množstvo gagov, ktoré ich vzápätí parodovali. Čachtická pani bola zlá, pretože nemala srdce – kde ho teda dala? Pýtal sa. A uvažoval nad tým, čo sa deje, keď niekto niekoho tak miluje, až mu srdce odovzdá na dlani. Sám bez neho zostane?
Kubalovi v Krátkom filme pomáhali len technici, konturisti, koloristi, rozkresľovači. Nemal tím spolupracovníkov, filmy si bez veľkých rečí animoval sám. Takto pracoval aj na Krvavej panej a pripomeňme, že v štúdiu bola len jedna kamera a o trikoch mohol len snívať. A čo je tiež pozoruhodné, zaobišiel sa bez dialógov. Po premiére na Slovensku film nadšené kritiky nepozbieral, zostal zaradený medzi pokleslými žánrami. Na festivale v Zlíne však získal hlavnú cenu Jiřího Trnku a aj množstvo pobavených divákov a fanúšikov.
Underground
Divadlo / GUnaGU 19.30
Absurdná komédia z bratislavského metra. Nie je pravda, že by sme naň nemali peniaze, len sme naň zabudli! Vitajte na Zastávke Staromestská: pivničná klenba divadla evokuje tunel, ktorý obývajú bizarné existencie.
Hlavný hrdina Viktor, rozpráva svoj príbeh od detstva, keď ho rodičia zavreli na pätnásť rokov do pivnice, až po slovenské nadnárodné povstanie v roku 2038 a stretnutie s vlastnou sestrou. Tá sa stala slovenskou prezidentkou a štátnické návštevy víta zásadne v kuchyni, kde s nimi varí. Herci predstavujú množstvo postáv (mačka, potkan, matka, otec, očná šošovka, minister korupcie, gorila, diktátor Stalin druhý).
Herci sprevádzaní živou hudbou (gitara, laptop) zábavne, hravo aj poeticky zahrajú jednu z možných, verme že nenaplnených, budúcností Európy aj Slovenska.
Medzi nami
KINO TIP / A4 Karpatská 2 20.00
Ak vám neprekáža filmový experiment, môže vás zaujať projekcia miešajúca hraný a dokumentárny film od českého tvorcu Ondřeja Vavrečku. Romantický príbeh sa odohráva na pozadí celoštátneho vyrovnávania sa so smrťou Václava Havla.
Tretie celovečerné dielo českého režiséra, doktoranta na FAMU, stiera hranice medzi hraným a dokumentárnym filmom a je ďalším z radu projekcií nového cyklu „Doku-fi”.
Fiktívny príbeh mieša hraný film s dokumentárne zachytenou každodennou realitou, prítomnosť sa prelína s minulosťou a budúcnosťou, osobné s verejným. Výsledkom je zveličená, štýlovo a obsahovo eklektická koláž so svojráznou poetikou.
Autorove predchádzajúce snímky Počátek a lev (2009) a Ultimum refugium (2011) boli nominované na cenu Andreja Stankoviča, udeľovanú mimoriadnym nekonformným dielam v českej kinematografii.
Autor: kul