Mojmír II. alebo Súmrak ríše
premiéra 24. januára, Štúdio SND 19.00
„Pozrite sa, čo je tu pred nami: nejaký kostol, nejaký krucifix, mapy, záznamy, statívy, kamery, neporiadok. Toto je naša krajina, je v nej kopa hlúposti, všeličo sme importovali zvonka a aj tak sme si nepomohli,“ rozohňuje sa herec Róbert Roth, ukazujúc na kulisy najnovšej hry SND, rozmiestnené na pľaci priamo na zemi.
Je znechutený mnohými skutočnosťami, ktoré ovplyvňujú situáciu v našej krajine a s týmto pocitom sa zhosťuje aj svojej novej úlohy. V najnovšej inscenácii stvárňuje knieža Rastislava, jedného z vládcov prvého veľkého slovanského štátu – Veľkomoravskej ríše. Jeho postava je, paradoxne, stelesnením vizionára, ktorého výrazne ovplyvnili Konštantín a Metod svojou duchovne silnou vieru.
Hru Mojmír II. alebo Súmrak ríše napísal Viliam Klimáček na objednávku Slovenského národného divadla a v rámci aktuálnej, takzvanej slovenskej sezóny sa uvádza dnes v premiére.
V komornej štúdiovej hre autor približuje obdobie založenia Veľkomoravskej ríše a stavia ju na konflikte dvoch výrazných osobností vtedajších vládcov: na nezmieriteľnosti Rastislavovho idealistického a Svätoplukovho pragmatického vnímania národného bytia.
„Keď sa pozriem na svoj rodný list, trápi ma jediné – že trpíme stratou pamäti,“ hovorí Emil Horváth, ktorý stvárňuje postavu starnúceho a zabúdajúceho Svätopluka. „Ako dieťa som bol vychovávaný tak, že tí z východu sú moji najlepší priatelia. Malo to svoje príčiny a následky.
Dnes, keď si urobím prieskum, zistím, že väčšine ľudí okolo seba musím vysvetľovať, o čom to celé bolo. A ľudia pritom opakujú stále tie isté chyby. Bohužiaľ, sme tu veľmi krátko. Želám vám, aby vám to neubehlo tak rýchlo ako mne.“
Horváth tým ilustruje aj slová autora hry, ktorý tvrdí, že do minulosti sa málokomu chce dívať, zaujímame sa o ňu nebezpečne málo, hoci sme si na Slovensku stále nevydiskutovali dôležité historické udalosti – slovenský štát, február 1948 či august 1968, ktorý sa vinníkom prepiekol, nehovoriac o analýze novembra 1989.
Podľa Klimáčka nám asi stačí to, čo hovorí Mojmír II. v závere hry: „Nechápem, Slováci, ako je to možné, ale stále ste tu.“
Zmiznutie Eleanor Rigby: On a Ona
KINOTIP Nedeľa / Artkino Za zrkadlom 18.00
Zmiznutie Eleanor Rigby je nezvyčajný filmový projekt zložený z troch filmov. Režisér Ned Benson, ovplyvnený vlastnou skúsenosťou, chcel opísať príbeh jedného rozchodu z pohľadu mužského a ženského – jednotlivcov, ktorí sa vzdialili a nedokážu sa navzájom pochopiť. Manželstvom Connora a Eleanor zatrasie traumatický zážitok.
Stratili dieťa cítia, že ich cesty sa pomaly rozchádzajú. Sledujeme dve dejstvá, ktoré sa v niekoľkých výnimočných okamihoch prelínajú. Práve vtedy máme možnosť zachytiť roztrieštené vnímanie postáv. On je manžel, ktorého žena sebecky opustila. Ona je žena, ktorú manžel neustále prenasleduje a nedokáže jej priznať chvíľu voľnosti.
Budú schopní sa k sebe vrátiť? Artkino Za zrkadlom vám ponúka možnosť pozrieť si oba filmy za sebou. Ten tretí s podtitulom Them je iba ich zostrihom, vidieť ho mohli americkí diváci.
Fats Jazz Band
Koncert sobota / Hlava XXII 19.30
Atmosféru noblesnej éry 30. a 40. rokov minulého storočia, epochu elegantných gentlemanov a pôvabných dám v róbach vyčarí swingový orchester Fats Jazz Band. Sedem vynikajúcich hudobníkov a dvaja speváci rozprúdia prítomným krv v žilách a prenesú ich do swingovej éry 20. storočia. Umeleckým vedúcim Fats Jazz Bandu je jeden z najlepších slovenských klaviristov Ladislav Fančovič.
Nebude to inak ani tentoraz a môžete sa tešiť na novinky, ktoré preslávil legendárny František Krištof Veselý a jeho nezabudnuteľné tangá.
Kapela prináša na každý koncert niekoľko nových skladieb zo svojho repertoáru. K tomuto večeru už neodmysliteľne patrí aj štýlové dobové oblečenie z obdobia swingu, v ktorom prichádza čoraz viac návštevníkov.
Autor: mh