SME

Havrana uverejnili pred stosedemdesiatimi rokmi

Havrana napísal hororový spisovateľ Edgar Allan Poe pred stosedemdesiatmi rokmi 29. januára 1845.

(Zdroj: outnow.ch)

Havrana napísal Poe pred stosedemdesiatmi rokmi 29. januára 1845.

O výnimočnej básni a jej autorovi

Neverte ničomu, čo počujete, a iba polovici toho, čo vidíte. Tento pôsobivý odkaz zanechal americký poviedkar, redaktor a básnik, romantik Edgar Allan Poe, autor Havrana, najskloňovanejšej básne, aké kedy boli napísané.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď dnes niekoho označíme za romantika, asi máme na mysli naivného, zasnívaného a veľmi nepraktického rojka.

Z dnešnej ponuky ľudských charakterov by sme ako romantika vytypovali niekoho, s kým by sa veličenstvo Allan Edgar Poe, autor tých najskľučujúcejších rýmov a hororových poviedok, zrejme ani nepustil do dlhšieho rozhovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Od útleho detstva Poea prenasledovalo nešťastie. Sirotou sa stal v troch rokoch. Ujal sa ho obchodník s tabakom, z ktorého sa neskôr vykľul skúpy boháč, a jeho manželka.

Jeho príbeh azda najlepšie pochopíme na pozadí mien niektorých velikánov, ktorých ovplyvnil, ako aj z niektorých jeho citátov. A možno aj z toho, ako postupoval pri komponovaní básne Havran, ktorá prvý raz vyšla desivo dávno – pred sto sedemdesiatimi rokmi.

Mamička pľula krv

Matku stratil ani nie ako trojročný. Dávila krv a „navždy ho od nej odviedli zlovestní muži v čiernom“. Smrť mu aj neskôr brala všetky ženy, ktoré boli preňho dôležité.

Odpoveď na otázku, prečo svojho hrdinu nechal týrať havranom a ako mohol vôbec čakať na stretnutie so svojou stratenou láskou, nachádzame v jednej z jeho kľúčových poviedok Jama a kyvadlo: „Ani v najhlbšom spánku, ani v delíriu, ani v mdlobách, ani v smrti, áno, nikdy, ani v samotnom hrobe nestrácame vedomie úplne!“

SkryťVypnúť reklamu

Poe tieto stavy dôverne poznal a dôkladne ich preskúmal všetkými dovolenými aj nedovolenými prostriedkami. Akoby veril, že návrat zomretej bytosti k životu musí byť nejakým spôsobom možný.

Havran prvýkrát vyšiel až tri roky po napísaní – v 1845. Prečo s tým autor otáľal? Veď bol vychytený spisovateľ, šéfredaktor, a tam, kde pôsobil, zvyšoval sa náklad zo stoviek na tisíce a z tisícov na desaťtisíce. Poe sa v skutočnosti nepresadil ako básnik, ale ako poviedkar a redaktor. Napísal iba niekoľko desiatok básní.

Publikovanie mnohých jeho próz, ako aj Havrana vyvolalo ohlas až za oceánom v Európe. Patril k prvým spisovateľom, čo boli donútení uživiť sa písaním.

O kom, o čom

Havran sa vynikajúco hodil na navodenie pochmúrnej nálady, skľúčenosti, zármutku a beznádeje, ktoré sa pre atmosféru básne ukázali ako určujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Romantickému hrdinovi, učencovi, smútiacemu za zosnulou Lenorou, odpovedá havran na všetky otázky Nevermore. Toto slovo si Poe vybral pre špeciálny účinok písmen O a R a je refrénom a pántom celej skladby.

Milenec smútiaci za Lenorou sa mal pôvodne s havranom stretnúť v lese alebo na poli. Dej napokon autor situoval do honosnej izby, kde s ním Lenora strávila intímne chvíle. Izbu zariadil pekne, lebo „krása je jedinou pravou témou poézie“.

Havran bije krídlami na okná, hľadá úkryt pred búrkou. Búrka zároveň vytvára kontrast s pokojným prostredím interiéru. Havran si sadá na Palladinu bielu bustu, čo zvýrazňuje vzdelanosť aj bezútešné rozpoloženie hrdinu, ako to znázornil aj Édouard Manet na ilustrácii k francúzskemu prekladu.

Havran mal mať pôvodne sto veršov, pretože „všetky literárne diela majú určitý limit – limit jedného posedenia“. Veršov napokon narátame stoosem.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr bola napísaná tretia sloha od konca. Od tohto miesta sa odvinul zvyšný text.

Básnik vraj nemá vysvetľovať svoje verše. Alebo áno? Celý proces tvorby tejto nesmrteľnej básne Poe podrobne objasnil v brilantnej eseji Filozofia básnickej skladby.

Poznali ho všetci

Poe sa oženil so svojou trinásťročnou sesternicou Virginiou Elizou Clemovou. Úradom tvrdil, že je oveľa staršia. Poe permanentne, aj keď účinne bojoval s chudobou. Už počas jeho krátkeho života sa mu dostalo uznania.

Je známy nielen pre túto jednu báseň. Pripisujú sa mu oveľa významnejšie prvenstvá. Je označovaný za otca detektívky a americkej novely. Predznamenal vznik science-fiction, napísal reportáž o lete balónom na Mesiac. Jeho prozaické práce sa neskôr stali stavebnými kameňmi kinematografie s prvkami hororu.

SkryťVypnúť reklamu

Ovplyvnil spisovateľov Arthura Conana Doyla s jeho nesmrteľným Sherlockom Holmesom, ako aj Raya Bradburyho, ktorý mu vzdal hold v Marťanskej kronike. Nadšenie vzbudil aj u Francúzov Charlesa Baudelaira, Stephana Mallarmého, ktorí ho prekladali. Jules Verne autorsky nadviazal na jeho mysteriózne Zápisky Arthura Gordona Pyma.

Zo zásadných sfilmovaných Poeových prác spomeňme aspoň Jamu a kyvadlo. Film nakrútil v roku 1961 Roger Corman. Ten istý režisér sfilmoval aj jeho Masku Červenej smrti (1964).

V súčasnosti beží v kinách film režiséra Brada Andersona E. A. Poe: Archa bláznov (2014), v ktorom hrajú Ben Kingsley a Michael Caine.

archa-blaz_res.jpg
Edgar Allan Poe: Archa bláznov (2014)

Späť k básni

Báseň Havran je nepreložiteľná a dodnes provokuje nové a nové generácie. Jej slovenské verzie v ničom nezaostávajú za veľkými českými prekladmi Nezvala či Vrchlického. Skôr naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci báseň opisuje hrdinu, čo smúti za zosnulou láskou a zaspí pri čítaní starých šalabachtrov v konkrétnu decembrovú noc počas búrky, Vítězslav Nezval december zmenil na január.

Báseň Havran je rýmovaná, matematicky vyrátaná na efekt, ktorému sú podriadené zvolené básnické postupy. Všetky slovenské preklady (od Roya, Kantorovej-Bálikovej, Feldeka a ďalších) zhromaždil a vydal Peter Chalupa.

Poeovo Nevermore – Nikdy viac, ktoré sa refrénovito opakuje, do slovenčiny zvukomalebne najvernejšie preložil svojho času mladý básnik Jozef Urban slovkom Neskoro.

Nevermore

Možno až dnes začíname trochu rozumieť slovám ďalšej z jeho básní Lenora. Aj ňou sa pokúšal zmierniť svoju permanentnú trýzeň zo straty milovanej osoby, ktorá ho neopustila do konca života: „Plačte teraz, alebo už nikdy,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Poeovo trápenie sa neskončilo ani napísaním Havrana. Dva roky po vydaní básne zomrela jeho manželka Virginia. Vo veku dvadsaťštyri rokov, presne ako jeho matka, na tuberkulózu. Keď si ju bral ako trinásťročnú, úradom tvrdil, že je oveľa staršia.

Pochovali ju do požičaného hrobu, lebo trúchliaci ovdovený básnik ráčil mať iba dlhy. Dnes sú po ňom pomenované ulice, múzeá.

Smrť manželky spisovateľ považoval za najsmutnejšiu vec na svete a nikdy sa z nej nespamätal. Pokúsil sa spáchať samovraždu. Neúspešne. Našli ho jedného dňa ležať na chodníku pred hostincom v meste Baltimore.

Ešte aj to sa rýmuje. Baltimore nevermore.

Prvé verše

„Prorok,“ vravím, „seď a neklam, či si vták a či si z pekla,

či ťa poslal Všemohúci z nadoblačných obzorov.

Povedz, keď si poslom rána, povedz, kde je milovaná!

SkryťVypnúť reklamu

Zavrela sa rajská brána za anjelskou Lenorou?

Povedz, či sú sväté stopy za anjelskou Lenorou.“

Havran vraví: „Neskoro.“

Telo článku

(Tieto verše z Havrana napísal Poe ako prvé. Je to tretia sloha od konca, úryvok, preložil Jozef Urban.)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 212
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 517
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 288
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 479
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 942
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 415
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 162
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu