Bratislava 16. decembra (TASR) - Prezentácia krás a vzácností slovenskej prírody je cieľom dnes otvorenej výstavy v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu (SNM).
Expozícia je prehľadne členená podľa chránených území a ich rozmanitej flóry a fauny. Medzi niekoľkými stovkami exponátov Prírodovedné múzeum SNM sústredilo najvzácnejšie nálezy živej a neživej prírody, ktoré sa objavili na našom území, na ploche necelých 50 000 kilometrov štvorcových. Medzi najstaršie patria evansit, libethenit, euchroit, vihorlatit, rutil, hodrušit, kornelit a iné svetové minerály z obdobia karbón, t.j. 360 miliónov rokov pred našim letopočtom. Zberatelia drahokamov sa potešia aj pohľadom na kermezit, aragonit, jaskynné perly, opál drahý či marmoršské diamanty z východného Slovenska.
Priestorove zaujímavo inštalovaná výstava je obložená veľkoplošnými fotografiami prírodných scenérií, pred ktorými sú kamzík, medveď, svišť, orol, rys, syseľ, drop a iné ohrozené druhy živočíchov žijúcich na zemi, vo vzduchu i vo vode.
Slovensko je prírodne veľmi bohatá krajina, o čom svedčí skutočnosť, že dosiaľ bolo z nášho územia opísaných viac ako 11 270 rastlinných, asi 35 500 živočíšnych druhov a tisíc prvokov. Predpokladá sa, že skutočné počty sú oveľa vyššie, napríklad počet živočíchov sa odhaduje na 40 000.
"Výstavou upozorňujeme, že Slovensko je nádherná krajina, perla v srdci Európy," uviedla na vernisáži jej komisárka Jana Uhlířová. Preto ma názov Slovensko - prírodný klenot v srdci Európy a už teraz majú o ňu záujem aj v zahraničí.
Na príprave expozície sa podieľali múzeá v Komárne, Spišskej Novej Vsi, Oravskom Podzámku, Banskej Štiavnici, Liptovskom Mikuláši, Martine, Banskej Bystrici, Leviciach a Košiciach. Vystavené exponáty zapožičali aj iné slovenské múzeá.
Výstava potrvá do 30. júna 2003.