.
Hovorilo sa, že Výkrik, najslávnejší obraz Edvarda Muncha, nebude viac cestovať. Že zostane doma v Osle, bezpečne chránený pred krádežami a zničením. Predsavzatie viac neplatí, a napríklad múzeum moderného umenia v Paríži Centre Pompidou už žiarli. Výkrik získala jeho nová konkurecia, extravagantné múzeum v Boulonskom lese Fondation Louis Vuitton (na snímke nižšie).
Otvorili ho nedávno a denník Le Figaro píše, že jeho riaditeľka Suzanne Pagé tajne rokovala s Munchovým múzeom v Osle. Vrcholné dielo expresionizmu bude súčasťou výstavy majstrovských diel modernizmu, ktorá sa začne koncom marca. To sa kurátorom zo Centre Pompidou nepodarilo, ani keď Munchovi pred pár rokmi pripravili profilovú výstavu.
Sú viaceré teórie, čo nórsky maliar na obraze z roku 1910 namaľoval. Farbami pripomína výbuch sopky Krakatoa z roku 1883, a častejšie sa spomína verzia, že pohľad na most videl Munch z pavilónu psychiatrie, kde istý čas bol. Výkrik je predsa presiaknutý pocitom úzkosti. „Mal rád komplikované emócie, bádal, čo všetko je ľudská bytosť schopná precítiť,“ vravela pre SME kurátorka Národnej galérie v Osle Mai Britt Guleng.
Výkrik vznikol v štyroch verziách, jedna sa v roku 2013 vydražila za rekordnú sumu 119 miliónov dolárov. Kurátor Sotheby's hovoril, že v ére politického a ekonomického chaosu sa zaradil medzi najvzácnejšie diela expresionizmu a modernej maľby vôbec.