Veľké slovenské hlasy - Štefan Kocán
Koncert / Slovenská filharmónia 19.30
Operný spevák Štefan Kocán vystupuje v Bratislave a to by bolo škoda nezažiť. Neďaleko Trnavy si síce nedávno postavil domček, ale málokedy sa v ňom zdržuje. Väčšinou spieva a žije kdesi inde.
Slováci si neuvedomili, že ho majú po štúdiách zastaviť, a kým si všimli, že má pred sebou veľkú budúcnosť, už bol v zahraničí. Prijal angažmán v Linzi a keď popritom začal spolupracoval s najväčšími svetovými divadlami, skočila po ňom Metropolitná opera v New Yorku, kde je dnes asi najčastejšie.
Kocán vyrástol v profesionálnom a prísnom newyorskom prostredí, na veľkej scéne, kde sa hrá a spieva šesťkrát do týždňa pred takmer štvortisícovým publikom.
Hovorí, že na dnešný vystúpenie v Slovenskej filharmónii sa veľmi teší, pretože sólový koncert s orchestrom (je súčasťou cyklu Veľké slovenské hlasy) na Slovensku ešte nemal. Rád spieva po rusky, po taliansky, po francúzsky a, samozrejme, aj po slovensky a po česky.
Program vo filharmónii tomu zodpovedá, jeho bas odznie v áriách z Dvořákovej Rusalky, Smetanovej Libuše, v diele Rimského-Korsakova Varyazskij gost – O skaly groznyje, vo Verdiho Sile osudu, Otellovi. Zaspieva aj Boitovho Mefista, ktorého pred pár dňami naštudoval v Pražskej opere.
Koncert diriguje Rastislav Štúr, hosťom programu je sopranistka Mária Porubčínová.
V marci bude Štefan Kocán už vystupovať v opere v Antverpách a v apríli sa vracia do New Yorku, kde ho čaká Aida, opera, s ktorou kedysi v Metropolitnej opere debutoval.
Mária Medvecká - Pozdrav maliarke Oravy
VÝSTAVA/ Galéria Nedbalka, Bratislava
Emotívne detské portréty, oravskú prírodu a kvetinové zátišia kedysi obdivovali v Číne, NDR, Rumunsku, Poľsku, Maďarsku aj ZSSR. Dnes sa realisticko-impresionistické diela akademickej maliarky Márie Medveckej (1914-1987) po prvýkrát vracajú do Bratislavy v podobe uceleného súboru, ktorý sa zachoval najmä zásluhou zberateľa Karola Kollára.
Rodáčka z oravskej dedinky Medvedzie sa svojou tvorbou, životom i kultúrno-spoločenskou prácou zaryla v pamäti ľudí ako kronikárka Oravy.
Portréty ľudí maľovala najradšej v ich prirodzenom prostredí, mnohé sa stali predlohou poštových známok, slávne je vyobrazenie dvoch školáčok na československej desaťkorunovej bankovke, vydanej v roku 1960.
Výstava pripomína jej celoživotné maliarske diela, z ktorých cítiť vrúcny vzťah k rodnému kraju a jeho ľudu a pre milovníkov výtvarného umenia bude sprístupnená až do 12. apríla.
Ani tieň podozrenia
KINOTIP / Lumiére 18.00
Mnohé trilery majstrovského režiséra Alfreda Hitchcocka sa vyznačujú tiesnivou paranoidnou atmosférou. V legendárnom Psychu si nemôžete do poslednej minúty byť istí, kto zavraždil hlavnú hrdinku filmu. Vo Vertigu si nemôžete byť istí, kto je v šialenom vzťahu dravcom a kto obeťou. V jeho filmoch nie je nikto v bezpečí. Ani nádherná blondínka, ani svalnatý hrdina.
V jednom zo starších diel pod názvom Ani tieň podozrenia vás vťahuje do neistoty ohľadne identity tajomného strýka Charlieho. Čudný príbuzný alebo chladnokrvný vrah?
Prichádza na návštevu za neterou, ktorá ho začína podozrievať. Dôveru v jeho nevinu naruší aj rodinný obed, keď sa Charlie priznáva, že nenávidí bohaté vdovy - prirovnáva ich k zvieratám. Vedel by zabíjať?
Autor: mog, mh