Up&Down
Balet / Nová budova SND 19.00
„Asi existuje univerzálny jazyk ľudského tela. Za milióny rokov ľudského rozvoja sa nakopili isté znaky a symboly, ktoré vyjadrujú radosť, bolesť či nenávisť, a tie sú pochopiteľné všetkým na svete,“ povedal kedysi pre SME choreograf Boris Eifman.
Túto skúsenosť mu potvrdzuje jeho slávny petrohradský balet, ktorý úspešne vystupuje na javiskách od Tokia cez Paríž až po New York. Dnes a zajtra sa predstaví v Bratislave a uvedie horúcu novinku, ktorú doteraz videli len diváci v Petrohrade a v Paríži.
Titul s názvom Up&Down naštudoval choreograf na motívy románu Scotta Firzgeralda Nežná je noc. Oprel sa o príbeh bohatej manželskej dvojice psychiatra a jeho pacientky, ktorých vzťah je skúšaný láskou aj peniazmi. Ruský choreograf pôvodom zo Sibíri si rád vyberá univerzálne námety, stredobodom jeho umenia je vždy silný príbeh a výrazná postava.
Téma musí byť v danej chvíli vždy blízka. „V posledných desiatich rokoch som urobil viac rôznorodých baletov, vždy zodpovedali konkrétnej potrebe môjho osobného rozvoja,“ hovorí.
Eifman Ballet vystupuje na Slovensku po tretíkrát, priviezol k nám už baletnú inscenáciu Anna Karenina a v októbri minulého roka Rodina. Borisovi Eifmanovi sa na Slovensku čoraz viac páči, oceňuje spoluprácu na vysokej úrovni po všetkých stránkach.
Dokonca dospel k rozhodnutiu, aby sa do najnovšej inscenácie Up&Down produkovala hudbu na Slovensku. Tvorcovia vychádzali z vybraných skladieb Georga Gerschwina, Franza Schuberta a Albana Berga.
Naštudovania sa chopil skladateľ Rudolf Pepucha, čomu vraj predchádzali mnohé konštruktívne diskusie a konfrontácie s náročným choreografom. Hudbu nahral a dokomponoval v Štúdiu 2 Slovenského rozhlasu v Bratislave v spolupráci s bigbandom Mila Suchomela.
Hudobná produkcia zo Slovenska tak pocestuje s baletom na veľké svetové turné.
Kmeň
KINO TIP Sobota / Lumiére 18.00
Násilný balet, aj tak nazývajú ukrajinský film Kmeň kritici. Jeho príbeh sa odohráva bez slov, sleduje totiž osudy hluchonemých hrdinov, ktorí sa pridávajú k pouličnému gangu, takzvanému Kmeňu.
Hlavný hrdina Sergey sa zamotáva do bludného kruhu výtržníctva, násilia a obchodu s prostitútkami, až kým sa do jednej z nich nezamiluje.
Ukrajinský režisér Myroslav Slaboshpytskiy film nakrútil celý v znakovej reči, divákovi neposkytol ani titulky. Nepočuje ani hudbu, namiesto nej vníma iba šum okolia a zvuky, ktoré herci nevedome pri komunikácii vydávajú. Prežívame tak s nimi pocit nepochopenia, rovnaký, aký musia zažívať, keď sú konfrontovaní s realitou.
Film je mimoriadne originálny nápadom, ktorý ho určite zaraďuje k tomu najzaujímavejšiemu, čo máte možnosť v kine vidieť.
FOTO - Ctibor Bachratý
Je úžasná!
Divadlo Sobota / Nová budova SND 19.00
Pravdivý príbeh Florence Foster Jenkinsovej, najhoršej speváčky na svete, podľa jedného z najúspešnejších a najpopulárnejších komediálnych dramatikov súčasnej medzinárodnej scény, Petera Quiltera.
Dej šarmantnej hry sa odohráva v polovici štyridsiatych rokov v New Yorku. Výstredná a bohatá Florence s oduševnením realizuje svoj sen predstaviť sa publiku ako operná diva, hoci sa nestretáva s pochopením.
Nuž, ťažko povedať, čo spadá do kategórie umeleckého zločinu, ale určite nie je hriechom ísť za vidinou svojich túžob a sebarealizácie a zažiť vrchol javiskového blaha aspoň na tých povestných pár minút. V hlavných úlohách sa predstavia Kamila Magálová, Ondrej Kováľ a Marián Geišberg.
Autor: mh, kul