Organizátori rozmýšľali, koho si dnes filmári vážia. Politici ani modelky nepripadali do úvahy – ocenenia Český lev preto odovzdávali významní lekári. Počas večera merali režisérom tep a ten najnervóznejší, Petr Václav, bol nakoniec aj najúspešnejší.
Jeho dráma Cesta ven ovládla české národné ceny, získala ich až sedem.
Petr Václav sa rozhodol, že nakrúti film o komplikovanej, ťažko riešiteľnej a až mýtizovanej „rómskej otázke“ a vybral si na to asi jedinú možnú cestu. Jeho dráma Cesta ven realitu viac zaznamenáva, menej komentuje a neponúka takmer žiadne riešenie. Uspel aj v kategórii najlepšia réžia, scenár, kamera, strih a Klaudiu Dudovú, ktorá hrala mladú matku, snažiacu sa vymaniť zo svojho spoločenského predurčenia, vyhlásili za najlepšiu herečku.
Porota zložená z členov Českej filmovej a televíznej akadémie trochu prekvapila, na favorita súťaže, drámu Fair Play z obdobia socializmu skoro zabudla. Česká republika ju síce vyslala na Oscara reprezentovať domácu tvorbu a kritika jej pridelila až pätnásť nominácií na Českého leva – no nakoniec ju ocenili len raz, za najlepší plagát. Film vznikol v koprodukcii so Slovenskou republikou a dával tak šance na ocenenie aj našim umelcom.
Miro Žbirka zložil titulnú pieseň a Judit Bárdos a Roman Luknár hrali v hlavných úlohách. Získať za to leva sa im nepodarilo. Fair Play v réžii Andrey Sedláčkovej však získal cenu fanúšikov hlasujúcich na stránkach Československej filmovej databázy.
Za najlepší dokument vyhlásili Česi Olgu. Teda film Miroslava Janeka o Olge Havlovej, ktorý sa páčil aj publiku. Slovenská kinematografia sa od tej českej očividne má čo učiť – u našich susedov bol totiž podľa štatistík každý štvrtý lístok v kine predaný na domáci film.