Ani nie rok po smrti jedného z najvýznamnejších spisovateľov dvadsiateho storočia odkúpilo jeho pozostalosť Centrum Harryho Ransoma za 2,2 milióna dolárov. Archív obsahuje rôzne rukopisy, medzi nimi ešte nepublikovaný román Uvidíme sa v auguste, asi dvetisíc listov, štyridsať fotografických albumov a množstvo poznámok.
Medzi najcennejšie patrí definitívna verzia románu Sto rokov samoty, ktorú držiteľ Nobelovej ceny odovzdal do tlače v roku 1967.
Rozhodnutie Marquézovej rodiny vyvolalo v jeho rodnej Kolumbii polemiku. Podľa Márquezovho syna však kolumbijská vláda o pozostalosť spisovateľa žijúceho roky v mexickom exile, kde aj zomrel, neprejavila záujem.
Suma mala pôvodne ostať v tajnosti, no vďaka zákonu o transparentnosti štátu Texas, na žiadosť agentúry Associated Press musela byť zverejnená.
Centrum Harryho Ransoma má vo svojej zbierke asi najcennejší literárny archív na svete. V roku 2008 odkúpilo za dva a pol milióna dolárov osobný archív Normana Mailera.
Oproti tomu archív J. M. Coetzeeho získali za jeden a pol milióna dolárov, súkromné dokumenty Dona DeLilla za pol milióna.
Medzi ďalšie cennosti patria dokumenty z pozostalosti Jamesa Joycea, Arthura Millera či Davida Mameta. Nechýbajú ani rukopisné záznamy legendárnych novinárov Boba Woodwarda a Carla Bernsteina z vyšetrovania škandálu Watergate, ktoré texaská univerzitná inštitúcia získala za päť miliónov dolárov.