Misky strieborné, nádoby výborné
Divadelná premiéra, Štúdio 12 v Bratislave, 2. marca o 19. hodine
Ako to naozaj bolo so štúrovskou láskou? Už dávno sa touto otázkou zaoberala spisovateľka Jana Juráňová a na históriu našich národných hrdinov sa pozrela vnímavými ženskými očami.
Vznikla tak divadelná hra Misky strieborné, nádoby výborné, ktorú viacerí od fachu dodnes označujú za jednu z veľkých ponovembrových divadelných udalostí.
„Návrat k starým čítankovým a učebnicovým témam ma baví čoraz viac. Vidím v nich to, čo som s pohľadom, zastretým úctou k autoritám, predtým nevidela. Je to veľmi zábavné aj povzbudzujúce,“ povedala autorka kedysi v rozhovore pre SME.
Bolo to práve na adresu spomínanej divadelnej hry. Napísala ju ešte v roku 1997, za čias divadla Stoka. Tam sa vtedy hra aj prvýkrát ocitla na javisku v rámci scénického čítania. Jej ústrednými postavami sú štyri ženy, a nie hocijaké.
Ich osudy sú úzko späté s najznámejšími predstaviteľmi štúrovskej generácie – Ľudovítom Štúrom, Jozefom Miloslavom Hurbanom či Andrejom Sládkovičom. Adela Ostrolúcka, Anička Jurkovičová, Marína Pišlová a Antónia Júlia Sekovičová cez rozprávanie o svojich životoch odkrývajú zamlčané pravdy zo slovenskej národnej minulosti, riešia chlapov, hovoria o svojich snoch, nenaplnených túžbach, premárnených láskach.
Ponúkajú tak nový obraz národných hrdinov, pričom im sekunduje iba jeden muž, Ján Kalinčiak. Ženy, ktorým štúrovci venovali svoje najromantickejšie básne, sa za života nikdy nestretli.
Dnes sa im to v premiére podarí na javisku Štúdia 12 v réžii Aleny Lelkovej. V hlavných úlohách sa predstavia Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Danica Matušová, Zuzana Porubjaková alebo Kristína Tóthová a Ľubo Bukový. Inscenácia je jedným z podujatí k Roku Ľudovíta Štúra, ktorého dvesté výročie narodenia si tento rok pripomíname.
Tri farby: Modrá
KINO TIP / Lumiére 20.15
Režisér poľského pôvodu nakrútil slávnu trilógiu o troch farbách francúzskej vlajky a troch hlavných myšlienkach revolúcie. Prvým filmom z nej je Modrá a ilustruje myšlienku slobody. Hlavná postava Julie však nebojuje za veľké politické myšlienky – ona sa túži vyslobodiť z väzenia vlastných pocitov.
Prežila totiž autonehodu, v ktorej stratila manžela a dcéru. Uvažuje o samovražde, ale túžba žiť je silnejšia. Ubytuje sa v novom byte ďaleko od tragických spomienok a snaží sa osamote zabudnúť. Uzamknutá hlboko do smútku, snaží sa zmieriť s nešťastím – diela jej manžela skladateľa ju však neustále prenasledujú.
Tak ako herečka Juliette Binoche, tak aj hudba zohráva vo filme dôležitú úlohu. Výnimočný poetický film vás na veľkom plátne jednoducho pohltí.
Smoliar
DIVADLO TIP/ Divadlo Lab, 19.00
Takmer stodvadsaťročná inscenácia francúzskeho dramatika Georgea Feydeaua svojím nápadom a premyslenosťou dokáže zaujať aj dnešných divákov. Srší dôvtipom a situačným humorom a možno práve preto si ju ako svoju absolventskú hru vybrali poslucháči herectva Divadelnej fakulty VŠMU. Hra vznikla v réžii Ľubomíra Vajdičku a absolventom herecky pomohli aj najmladší kolegovia – bakalárski prváci.
Kolotoč stretnutí a dynamických dialógov roztáča hlavná postava, mladý muž Pontagnac, ktorému sa pri potulkách Parížom zapáči mladé dievča. Zmocní sa ho neuhasiteľná túžba, ktorá ho napokon dovedie až k nej domov, kde zisťuje, že dievča je manželkou jeho starého známeho – zberateľa umenia Vatelina.
Nasleduje vír nedorozumení, náhod a iskrivých vzplanutí. Zvíťazia prirodzené ľudské pudy a túžba po zábave alebo hlboko zakorenené pravidlá spoločenského života?
Autor: mh, mog