Keby sme mali verejne prístupné múzeum totality, možno by sme sa dnes za bustu Biľaka nemuseli všetci hanbiť.
Poďte si ich pozrieť, mamľasov. Tu sú, odpočívajú v pokoji – víta nás správca zastrčeného areálu v Devínskej Novej Vsi. Čistý Lenin, to je znamenie, vravíme si pri pohľade na jeho známu tvár. Správcom depozitného skladu je vyslúžený výtvarník, performer a pedagóg Peter Meluzín. Ochotne nás prevedie. Nízky plechový hangár má niekoľko oddelení, je nevykúrený a vlhký. Sú v ňom uložené zbierky stoviek serióznych diel – obrazov, sôch či inštalácií, ktoré občas veľké bratislavské galérie pri príležitosti výstav prevetrajú.
Skládka komunistických sôch najhrubšieho zrna číha za rohom. Pod holým nebom, hneď vedľa odpálených hláv gottwaldovského súsošia, leží zopár ďalších drobnejších plastík tohto druhu. Onedlho ich všetky, vyštípané zimou, obrastie zeleň, tak ako každú jar. Ale sa majú!
Napríklad pôvodne stojaca štvormetrová socha milicionára kedysi zdobila Račianske mýto a teraz si tu pekne leží ako na katafalku. Človek by si myslel, že jej autor Ján Kulich už po revolúcii nebude mať toľko pozornosti, ale omyl, pred piatimi rokmi dostal lukratívnu zákazku a jeho takmer osemmetrová socha Svätopluka na koni v duchu dobového cítenia 19. storočia vyrástla rovno na nádvorí Bratislavského hradu.
Kam zmizol biľag
V Krajnej Bystrej si zasa spomenuli na veľkého komunistického pohlavára Vasila Biľaka, ktorý zomrel pred rokom, a tak mu nedávno s požehnaním komunistickej strany odhalili v rodnej obci sochu. Nie náhodou na ňu - a adekvátne výtvarne - upozornil košický výtvarník a performer Peter Kalmus.
Vasil Biľak má krajne bystrých rodákov. Najprv ho ako nikdy nepotrestaného zločinca zvelebili a vzápätí sa začudovali, že jeho sochu na druhý deň po odhalení našli obliatu kvalitnou krvavočervenou farbou a označenú nápisom Sviňa.
Peter Kalmus spolu s aktivistom Ľubošom Lorenzom sa k činu hneď aj prihlásili. A tak ich zažalovali. A pritom trestným činom by mohlo byť naopak samotné osadenie busty. Ospravedlňuje zločiny komunizmu.
Vzápätí busta zmizla. Možností, kto ju vzal, je viacero – cítiac sa pod tlakom, mohli ju po tichom pokyne odinštalovať tí, čo ju odhalili a strážili, ale mohol ju naopak odstrániť aj človek poškodený bývalým režimom alebo dokonca nejaký vášnivý zberateľ.
Keby sa Biľakova busta našla, kam by putovala? Foto - Sita