Virginia Woolf a Shakespearove sestry
DISKUSIA / SND, Bratislava 19.30
Úvodný večer Modrého salóna s feministickým aspektom bude patriť tvorbe Virginie Woolfovej (1882 – 1941), významnej anglickej spisovateľke, esejistke, kritičke, vydavateľke, filozofke a feministke. Okrem toho bola členkou avantgardného zoskupenia umelcov a intelektuálov Bloomsbury Group. Jej diela sú jedným zo základov britského modernizmu.
Napriek tomu, že v detstve a mladosti mala nepríjemné zážitky s mužmi a v puritánskej rodine sa stala obeťou sexuálneho zneužívania, čo u nej aj v dospelosti vyvolávalo odpor k opačnému pohlaviu, vydala sa za ekonóma Leonarda Woolfa. Ten podporoval jej spisovateľské ambície a aj jej intelektuálny vzdor proti patriarchálnemu chápaniu mužsko-ženských vzťahov a konzervativizmu spoločnosti. Zároveň sa spolu s ňou venoval vydavateľskej činnosti.
Po druhej svetovej vojne záujem o Woolfovej dielo upadol, no v sedemdesiatych rokoch bola znovuobjavená feministickou kritikou. No nielen z rodového aspektu je autorkino dielo zásadné. Patrí k najbrilantnejším štylistkám a najinovatívnejším autorkám v anglickej literatúre dvadsiateho storočia.
O význame ženskej literárnej tradície, autorkiných knižných esejach Vlastná izba (1929) a Tri guiney (1938), aj o súvislostiach medzi patriarchátom a fašizmom sa bude dnes v Modrom salóne SND diskutovať s filozofkou a spisovateľkou Etelou Farkašovou a so spisovateľkou a prekladateľkou Janou Juráňovou.
Ukážky z tvorby Virginie Woolfovej prečítajú Božidara Turzonovová a František Kovár.
Zola Jesus
Koncert / WUK, Viedeň 19.00
Posledný album mladej americkej speváčky Zoly Jesus niesol meno Taiga – pomenovanie získal podľa druhu ihličnatých lesov, aké nájdeme predovšetkým na Sibíri.
„Páči sa mi predstava, že tajga je plná života, nie je to žiadna púšť. Je plne prekrvená a napriek tomu ju nikto neobýva,“ povedala dvadsaťpäťročná autorka pre magazín Fader. Pôvodné meno Nika Roza Danilová poukazuje na jej ruské korene.
S lesmi je spojené aj jej detstvo, v jednom totiž vyrastala. Bez televízora, internetu a v dome plnom mŕtvych zvierat – keďže jej otec bol lovec. Osobité cítenie a sebavedomý prejav jej pomáhajú tvoriť vkusnú popovú hudbu, ktorá občas pokrivkáva na prehnanej snahe zapáčiť sa všetkým. V utorok predstaví svoju tvorbu vo Viedni.
Život Adéle
Kino Film Europe, Bratislava 19.30
Film na motívy komiksu s názvom Modrá je najteplejšia farba získal mnoho superlatívov, odkedy vyhral hlavnú cenu na festivale v Cannes. Rozpráva príbeh uzavretej tínedžerky Adéle, ktorá jedného dňa stretáva tajomné dievča s krátkymi modrými vlasmi a začína byť zmätená ohľadne svojej sexuality.
Trojhodinový epos o znovuobjavení vlastnej identity môže mnohých unaviť, ale každou minútou vťahuje hlbšie do osobnosti hlavnej postavy – aj vďaka vynikajúcej kamere, ktorá jej tvár takmer neopúšťa.
Ďalšou výčitkou môže byť pornografický charakter niektorých erotických scén so šokujúcou dĺžkou. Pravdou však zostáva, že žiadny film v poslednom čase nezachytil život neviditeľnej menšiny lepšie ako práve Adéle.
Autor: mh