Tlmené svetlá a vyleštené vitríny v malej komôrke. V takomto prostredí dnes Britská národná knižnica vystavuje vzácny exponát Magnu chartu. Dokument z roku 1215 stál pri zrode demokracie v Anglicku a vytvára „bibliu anglického práva“. A nielen anglického. Niektoré jej myšlienky sú dokonca použité vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv.
Podpísal ju kráľ Ján I. Bezzemok, jeden z najhorších monarchov v histórii. Tesne predtým uväznil svoju bývalú manželku, zavraždil vlastného synovca, uvalil vysoké dane barónom, len aby mohol financovať vojny, šikanoval a prenasledoval svojich poddaných. Anglická šľachta však naňho potom vyvíjala nátlak, aby obmedzil svoju absolútnu moc a dokument podpísal.
„Magna Charta pomohla založiť právny štát a v ďalších storočiach sa stala medzinárodným symbolom slobody a práva,“ hovorí v propagačnom videu na stránkach knižnice Claire Breay z oddelenia stredovekých rukopisov. Najdôležitejším odkazom listiny vraj je, že všetci, aj naši vodcovia musia dodržiavať zákony.
Aby sa na chartu prišlo do Londýna pozrieť čo najviac ľudí, knižnica sprístupnila na ostrovoch prvýkrát aj Jeffersonove rukopisy Deklarácie nezávislosti a pôvodné kópie dodatkov ústavy USA. Vznikla aj séria rozhovorov s historikmi a politikmi, ktorí komentujú jej význam v modernom svete.
Medzi ďalšími exponátmi sú zuby, kosti a zvyšky oblečenia kráľa Jána Bezzemka. Aj vďaka nim vznikla najväčšia výstava svojho druhu na svete. Otvorená bude do 1. septembra.