
Monty Python na 30. výročí založenia skupiny - zľava Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese a Michael Palin.
FOTO - ČTK
a k tomu najlepšie vyzerá. V telefonickom rozhovore pre SME však pripustil, že si túto charakteristiku napísal sám. „Doparoma, bol som odhalený!“ vyhlásil Jones, ktorý žije v anglickom Oxforde.
Spoločenstvo zvané Lietajúci cirkus Montyho Pythona vyvolávalo len dve krajné reakcie: hurónsky smiech alebo znechutené pohoršenie. Nie náhodou sa Jones vystatuje tým, že „zo štyroch filmov, ktorých premietanie bolo v Írsku zakázané, som tri nakrútil ja, štvrtým bolo Scorseseho Posledné pokušenie Krista“. Na otázku, či sa už ich kultová skupina naozaj rozpadla, Jones odpovedá: „Veď sa nikdy nezačala!“
Do Silvestra zostáva jeden deň. Ako si ho pripomenie Monty Python?
„Ako vždy - vo veľkom štýle. Pitivo, žranica, ohňostroj, že by aj orgie? Pravda, ešte neviem, či sa s niekým z pythonovcov stretnem, ale ak áno, bude to určite veľká sranda. A keď nie, tak sa pozabávam sám.“
Hovoríte, že Monty Python sa ešte nezačal. Kedy teda odštartuje?
„Je možné, že onedlho prerazí s ohlušujúcou silou.“
Ako teda vnímať jeho pôsobenie od roku 1969 do 1974?
„Išlo o predzvesť veľkého tresku. Naše filmy boli len prípravnými skečmi na nový nástup.“
Prečo ste hrali väčšinu ženských postáv?
„Dohodli sme sa, že ženy bude hrať ten, kto má najmenší penis. Ale John Cleese väčšinou nechcel ženské roly zobrať, tak som ich musel hrať ja.“
Pythonovský humor vás neopustil, ani keď zomrel váš kolega Graham Chapman. Nič vám nie je sväté?
„Pokazil nám tým slávnostný večierok k dvadsiatemu výročiu prvého televízneho nakrúcania. Na druhej strane to považujem za najúžasnejšie číslo v histórii pokazenia zábavy na večierku. Samozrejme, uctili sme si ho na smútočnej omši - zaspievaním a zapískaním pieseň Always look on the bright side of death z filmu Život Briana. Bol to čierny humor, ale aj slzy.“
Spisovateľský klasik Geoffrey Chaucer stretol Montyho Pythona a spoločne znovuobjavili historický román pre mládež. Takto s nadšením písala britská tlač o vašej knihe Dáma a panoš, ktorá sa minulý rok objavila v nomináciách na prestížnu Whitbreadovu cenu. Terry Jones už aj ako spisovateľ?
„Dúfam, že áno. Minulý rok som bol v Los Angeles na konferencii o stredoveku a tam som rozprával o žoldnieroch. Pre televízny kanál Discovery som nakrútil Skryté dejiny, v ktorom sa raz rozpráva o starovekom Egypte, inokedy o Ríme. Tento rok bola na programe história sexu a lásky. No a k tomu všetkému píšem detské knihy.“
Čo vyvolalo váš záujem o spisovateľa zo štrnásteho storočia?
„Sám to nechápem! Keď som po prvýkrát čítal Canterburské poviedky, fascinovalo ma, že autor pred šesťsto rokmi dokázal písať tak jednoducho a zábavne. Ako keby sa z toho štrnásteho storočia zachovala magnetofónová páska. Naproti tomu Chaucerova poézia na mňa pôsobila nudne. Pýtate sa prečo, keď som bol po čítaní Canterburských poviedok presvedčený, že Chaucer nikdy nenapísal nič nudné? Dospel som k záveru, že poézii nerozumieme, pretože nepoznáme reálie, ktoré za ňou stoja. A práve tie sa snažím popísať vo svojej knihe.“
Neprešiel vás humor pri opisovaní stredovekých intríg a vraždenia?
„Prečo by moja kniha nemala byť zábavná? Bol to politický atentát, nie zločin z vášne!“
Vtipné sú vraj aj vaše knihy pre mládež, hoci tiež niekedy rozprávajú o pekných krutostiach. Médiá poznamenali, že sú lepšie než Harry Potter. Cítite sa ako konkurent J. K. Rowlingovej?
„Tak to je teda pocta! Harryho mám rád, je inteligentný, vtipný, len sa v posledných dieloch trochu opakuje. Inak však nepíšem knihy pre deti ani pre mládež. Píšem len pre seba. To, čo sám rád čítam. A to je čítanie pre dvanásťročných. Myslím, že v tom som sa vôbec nezmenil, v podstate je mi stále okolo desať.“
V Británii sa vraj vyskytujú ďalší známi Terry Jonesovia - jeden je šéfredaktorom módneho magazínu a druhý akýmsi fyzikom. Nepletú si vás?
„A tiež je jeden filmárom! Keď som vstúpil do filmového zväzu, musel som si hovoriť Terry G. P. Jones, pretože už tam jeden môj menovec bol. Teraz už viem, prečo mám tie krízy identity.“
Už ste sa našli?
„Našiel som jedného z tých druhých.“
TERRY JONES (1942) - spoločne s Grahamom Chapmanom, Johnom Cleesom, Terrym Gilliamom, Ericom Idlom a Michaelom Palinom založili skupinu Monty Python. V Prahe režíroval jednu z epizód Mladosť Indiana Jonesa (1992), na karlovarský festival v roku 1998 priviezol film Vietor vo vŕbach, nakrútený podľa detskej knihy Žabiakove dobrodružstvá. Od roku 1980 vydal osem kníh pre deti a mládež: Rozprávky, Viking Erik, Križiaci či Fantastické príbehy. Jonesov záber potvrdzuje scenár k filmu s názvom Absolútne čokoľvek. Rozpráva o mužovi, ktorý dokáže robiť takmer všetko. Vraj na ňom pracoval dvanásť rokov. Žije v Oxforde, s manželkou Alison má dcéru Sally a syna Billa.
Autor: ĽUDO PETRÁNSKYOxford - Bratislava