Vojdi do prázdna
Febiofest, Bratislava / FK 35 MM 20.45
Ak vám úvodné titulky filmu nespôsobia epileptický záchvat, tak vás kreatívny francúzsky režisér Gaspar Noé prevedie po fascinujúcej ceste za hranice vedomie a života.
Inšpirovaný filozofiou z tibetskej knihy mŕtvych sleduje putovanie duše najprv k neodvratnému koncu a následne k znovuzrodeniu. Určite v ňom spomína aj na zážitky s halucinogénnymi drogami a svoj obľúbený film 2001: Vesmírna odyssea.
Čo je však najzaujímavejšie, príbeh zrealizoval prostredníctvom rozprávača v prvej osobe, čiže z pohľadu hlavného hrdinu, drogového dílera Oscara. Presnejšie, stávame sa ním a možno je škoda, že režisér film nenatočil v 3D. K hypnotickým obrazom z vtáčej perspektívy pridáva bludné neónové svetlá Tokia a experimentálnu hudbu.
Tak ako pri predchádzajúcom režisérovom filme Zvrátený aj Vojdi do prázdna niekedy prekročí hranicu dobrého vkusu natoľko, až je to divákovi nepríjemné, ba dokonca nezvládnuteľné.
V tom prvom nás nútil prežiť znásilnenie s herečkou Monicou Belucciovou v niekoľkominútovej scéne bez strihu a potom vo Vojdi do prázdna skúšal našu trpezlivosť opakujúcimi sa zábermi a ďalšou veľmi explicitnou erotickou scénou v záverečných minútach.
Možno aj preto ho v niektorých krajinách premietali v skrátenej verzii (tá pôvodná trvá dve a pol hodiny). Môžete si byť istí, že vás film mnohokrát znervózni a donúti odvrátiť pohľad, ale je to súčasť naturalistického zážitku.
Ak sa s tým viete zmieriť, tak vám vyrazí dych. Je to totiž zásadne rozdielny druh filmového zážitku, ako keď nám hollywoodske štúdiá neustále recyklujú rovnaké príbehy.
Korben Dallas + Tante Elze
Koncert / Ateliér Babylon, Bratislava 19.00
V sobotu vystúpili v komornej atmosfére ružomberskej čajovne, dnes po prvýkrát v tomto roku potešia naživo aj fanúšikov v Bratislave. Trio Korben Dallas, ktoré sa za pár rokov vypracovalo na žiadanú klubovú a festivalovú kapelu, žne jeden úspech za druhým. Na Radio_Head Awards 2014 si odniesli ceny za najlepší album, za singel Otec a najlepšiu koncertnú kapelu, minulý rok v októbri navyše vydali svoj tretí album.
Ich melodické piesne a zmysluplné texty prekračujúce hranice nezávislej scény dnes večer doplní mrazivá elektronická hudba Tante Elze. Projekt, za ktorým stojí mladá hudobníčka Veronika Seppová, je už hudobným nadšencom tiež dobre známy. Stihla vystúpiť na festivale Bažant Pohoda, či na festivale Waves Bratislava a koncom roka vydala svoj debutový album Keď nevieš kam z konopí.
Psota na Slovensku
Divadlo Potôň, Centrum umenia a kreativity, Bátovce 9.00 - 19.00
Cieľom projektu Psota na Slovensku je pomôcť odstrániť diskrimináciu Rómov. Tvorí ho niekoľko aktivít pre študentov stredných škôl z Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. Okrem prednášok a workshopov ide predovšetkým aj o diskusie s aktivistami a umelcami.
V stredu sa účastníci stretnú napríklad s kurátormi festivalu Divadelná Nitra Ivetou Ditteovou Jurčovovou a Michalom Dittem, uvidia aj predstavenie Krajina nepokosených lúk, ktoré komentuje národnú identitu.
Psota na Slovensku ponúka aj odpoveď na otázku, či by umenie malo byť spoločensky angažované. Podobný projekt spustili prednedávnom aj v Brne pod názvom Hate Free Stage, počas ktorého niekoľko umelcov vystupovalo proti nenávisti vo verejnom priestore.
Na rozdiel od neho je bátovský projekt zameraný na študentov a otvorený je aj verejnosti. A prečo teda psota? „Slovo symbolizuje témy extrémizmu, ktorá je na Slovensku aktuálna,“ vyjadrila sa Sandra Polovková z divadla Potôň.
Autor: mog