SME

Aký bol Peter Pišťanek: obrázky zo života spisovateľa (mimoriadna príloha)

Chceme vám pripomenúť dielo, pretože to je dôležité. Knihy a texty Petra Pišťanka sú zábavné, drzé, výstižné a pravdivé.

 

 

TEXT a FOTO: Dušan Taragel

Z omrel mi priateľ a dobrý kamarát, človek, ktorý ma doživotne ovplyvnil a priviedol ma k písaniu. Spolu sme hrali v jednej kapele, vyrastali sme v jednej robotníckej štvrti, navštevovali sme rovnakú školu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno chápete, čo som cítil a doteraz cítim, keď som sa dozvedel tú strašnú správu, že Petra Pišťanka už nikdy nestretnem, nikdy sa s nim neporozprávam, nikdy nebudeme spolu počúvať hudbu ani piť vzácne koňaky či kofolu s obyčajným rumom.

Emócie sú ešte čerstvé a mal som málo času, preto som narýchlo vyberal z toho, čo som mal doma v archíve alebo čo mi poskytol fotograf Peter Procházka. Chcel som sa vyhnúť patetickým slovám, preto som radšej ponúkol fotografie, aby som vám pripomenul tohto mimoriadne nadaného človeka.

Zároveň vám chcem pripomenúť jeho dielo, pretože to je dôležité. Jeho knihy a texty sú zábavné, drzé, výstižné a pravdivé.

Hovoria veľa o nás a o časoch, v ktorých sme žili a žijeme. Mnohí ho neznášali pre jeho prostorekú priamočiarosť a politickú nekorektnosť, ale myslím si, že práve to je to, čo budeme vždy potrebovať, studenú sprchu, ktorá nám otvorí oči a prečistí hlavy.

Keď v roku 1991 vyšiel román Rivers of Babylon, v slovenskej literatúre sa konečne skončilo 19. storočie. Posvätný slovenský literárny jazyk sa odrazu rozviazal a začal hovoriť moderným súčasným jazykom.

„Ráno sa kurič zobúdza s takou nenávisťou v duši, že mu ani jesť nechutí. Vylihuje na drevenej lavici, škrabe si svrbiacu kožu, napnutú na vysadených rebrách, a tupo sa obzerá. Neskúša premýšľať o zdroji tejto nenávisti. Kotolňa je temná, so zájdenými a obitými stenami. Vychladnuté kotly sa rysujú v tme. Preháňa sa v nich vietor.“

Nenávisť v duši

Takto sa začína román Rivers of Babylon – obrazom starej kotolne a starého kuriča. Ten chce odísť do dôchodku, lenže vedenie hotela Ambassador, v suteréne ktorého sa kotolňa nachádza, mu robí problémy.

Starý Donáth môže odísť, musí však namiesto seba zohnať náhradu. Kurič si teda vyhliadne vhodného človeka – v bufete na železničnej stanici osloví mladého dedinčana, ktorý do mesta prišiel zarobiť peniaze.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3P4Q na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu