SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Neimitujte! Vytvárajte vlastné úchvatné svety

Enfant terrible poľského divadla Krzysztof Warlikowski vyzýva pri príležitosti Svetového dňa divadla tvorcov, aby nereprodukovali konvencie a klišé.

Poľský režisér Krzysztof Warlikowski, autor tohtoročného posolstva k Svetovému dňu divadla.Poľský režisér Krzysztof Warlikowski, autor tohtoročného posolstva k Svetovému dňu divadla.(Zdroj: Bartek Warzecha)

Svetový deň divadla si 27. marca divadelníci pripomínajú už od roku 1962, kedy sa autorom prvého posolstva stal francúzsky básnik i dramatik Jean Cocteau. Tento rok na túto funkciu oslovil Medzinárodný divadelný inštitút ITI mladého tvorcu, ktorý si ale v posledných rokoch získava stále väčšie renomé aj v opernom svete - poľského režiséra Krzysztofa Warlikowskeho. S jeho tvorbou sme mohli zoznámiť aj vďaka festivalu Divadelná Nitra.

Krzysztof Warlikowski vo svojom posolstve tvrdí, že skutočných divadelných majstrov možno skôr nájsť mimo divadla. Myslí na takých, ktorý nezaujíma divadlo ako stroj na reprodukovanie konvencií či známych klišé. "Imitujeme, namiesto toho, aby sme vytvárali vlastné úchvatné svety, ktoré sú založené na emóciách, ktoré plávajú pod povrchom a ktoré dokáže najlepšie odhaliť divadlo," napísal.

Článok pokračuje pod video reklamou

Sám nachádza inšpiráciu najčastejšie v próze. "Dennodenne rozmýšľam o spisovateľoch, ktorí takmer pred sto rokmi prorocky opísali úpadok európskych bohov, súmrak, ktorý ponoril našu civilizáciu do temnoty." Myslí pritom na Franza Kafku, Thomasa Manna a Marcela Prousta medzi ktorý by v súčasnosti zaradil napríklad Johna Maxwella Coetzeeho.

Ich spoločný pocit z nevyhnutného konca spoločenského poriadku je podľa Warlikowského stále aktuálny. Pre nás, ktorí žijeme po konci sveta. Tvárou v tvár zločinom a konfliktom, ktoré denne vybuchujú na nových miestach rýchlejšie, než ich médiá stíhajú zaznamenať a ktoré nás začínajú už pomaly aj nudiť. Cítime sa bezmocní, zdesení a obkľúčení. Múry, ktoré tvrdohlavo staviame, nás nechránia pred ničím, naopak si samé vyžadujú ochranu, ktorá nám berie veľký kus životnej energie. Už nemáme ani silu na to, aby sme sa pokúšali pochopiť, čo leží za bránou, za múrom. "Práve preto musí existovať divadlo, aby nazeralo tam, kde je to zakázané," dodáva Warlikowski.

Deň divadla si pripomíname aj na Slovensku. Divadelný ústav a Francúzsky inštitút na Slovensku pripravili na piatok stretnutie s prekladateľmi, na ktorom budú o umeleckom preklade hovoriť Martina Borodovčáková, Jana Cviková, Ľubomír Feldek, Mária Ferenčuhová, Elena Flašková, Jana Juráňová, Michaela Jurovská a Soňa Šimková. Súčasťou podujatia bude aj prezentácia najnovších publikácií Divadelného ústavu, hier Elfriede Jelinek štúdie Dragana Klaiča či knihy Petra Brooka Kvalita milosti.

Špeciálny program avizuje na piatok aj Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, v Štátnom divadle v Košiciach si sviatok pripomenú divadelnou kvapkou krvi.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Psychosomatické príčiny

Vedci dostali cez víkend dva veľmi významné subjekty na otestovanie vplyvu duševného stresu na fyzické zdravie.

Druhý neverejný prieskum potvrdzuje predpovede analytikov

Preferencie sa budú šíriť internetom.

Ilustračná fotografia.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Nová vláda to bude mať vlastne veľmi jednoduché (píše Petr Šabata)

Rada ja prostá: Robte opak Ficových vlád.

Prvá predvolebná debata denníka SME v Luna Bar - Igor Matovič a Zuzana Kovačič Hanzelová.

Odborníci: Kiskovi môžu uškodiť videá, Smeru a SNS zasa diskusie

V Smere predvádzajú najhoršie diskusné výkony v histórii.

Fotografia z utorkovej predovolebnej debaty SME s Igorom Matovičom (OĽaNO), Andrejom Kiskom (Za ľudí) a Michalom Trubanom (PS).