SME

S Glassom plynie čas akosi inak

Philip Glass patrí medzi mimoriadne činorodých tvorcov úplne uchvátených hudbou. Keď vystupoval Ostrave, asistentka musela pripomínať, že možno nestihne lietadlo.

Na päťhodinovom koncerte v Ostrave Glass ostal na pódiu celý čas.Na päťhodinovom koncerte v Ostrave Glass ostal na pódiu celý čas. (Zdroj: Adolf Horsinka)

Philip Glass patrí medzi mimoriadne činorodých tvorcov úplne uchvátených hudbou. Keď vystupoval v Ostrave, asistentka mu musela pripomínať, že možno nestihne lietadlo.

Jeho dielo ovplyvnilo niekoľko generácií hudobníkov, často sa stáva predmetom akademických prác a právom sa zaraďuje medzi najvýznamnejších skladateľov dvadsiateho storočia. Hoci mnohí ho priraďujú k minimalistom, on sám tú nálepku neprijal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Philip Glass chce byť radšej skladateľom opakujúcich sa štruktúr. Tie majú často meditatívny charakter, možno aj preto, že sú mu blízke filozofie budhizmu aj taoizmu.

SkryťVypnúť reklamu

Svet očaril monumentálnou operou Einstein na pláži a na filmových divákov zas podmanivo pôsobili jeho klavírne melódie z drámy Hodiny alebo z trileru Zápisky o škandále, za ktoré bol nominovaný na Oscara. Aj elektronickí hudobníci, napríklad Amon Tobin a Beck, zremixovali už niekoľko jeho významných diel.

Teraz sa už pomaly chystá na Slovensko, v júli vystúpi v Bratislave a v Košiciach na festivale Viva Musica!.

Načítavam video...

Klavír tentoraz postačí

Glassov otec vlastnil obchod s platňami, on si už ako dieťa odkladal tie, ktoré sa nepredali. Medzi nimi boli Sláčikové kvartetá Ludwiga van Beethovena, ktoré považuje za jednu z najväčších inšpirácií. Keď žil neskôr v Paríži, očarili ho zase diela filmára Jeana Cocteaua a bohémsky život v nich zaznamenaný.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensko však príde ako pravý minimalista, jediným nástrojom na pódiu bude klavír. Dvojhodinový program zaplní dvadsať klavírnych etud, ktoré podrobne mapujú jeho tvorbu z posledných dvoch desaťročí. Glass sa občas dá vystriedať dvoji〜cou hudobníkov, ktorí sa na jeho tvorbu špecializujú: Japonkou Maki Namekawa a Rusom Antonom Batagovom. Je to pochopiteľné, v januári už oslávil sedemdesiatosem rokov.

Jednoduchá bude vraj aj vizuálna zložka koncertu – jeho manažment zatiaľ neavizoval žiadne špeciálne osvetlenie ani projekcie. Organizátor festivalu Viva Musica! Matej Drlička v tom žiadnu slabú stránku nevidí. „Philip Glass je charizmatická osobnosť, veríme, že podmanivý bude aj jeho koncert,“ hovorí.

Vybaviť, aby Glass na Slovensko prišiel, vraj nebolo náročné. Zastupuje ho profesionálny manažment, ktorý potešilo, že Glassova hudba bude vďaka festivalu znieť až v dvoch mestách. „Ponúkali nám ešte aj program z jeho filmovej hudby a husľový recitál, vybrali sme si však etudy,“ dodáva Drlička. Glassa považuje najmä za tvorcu klasickej hudby a tak ho chcel na Viva Musica! aj predstaviť. Hoci sú jeho filmové skladby známejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Vydržať do konca

Na Slovensku Glass vystúpi prvýkrát, pred dvoma rokmi však očaril publikum v Ostrave. Vtedy uviedol päťhodinovú skladbu Music in Twelve Parts a prezradil, že pripravuje operu na motívy Kafkovho Procesu. .

Hudobný publicista Pavel Klusák si na tento koncert spomína ako na hypnotický zážitok. „Jeho dĺžka bola špecifická, napriek tomu deväťdesiatdeväť percent publika vydržalo až do konca,“ hovorí. „Z koncertu potom odchádzalo opantané zvukom a rytmom, úplne inak sme vnímali čas,“ hovorí. Glass vtedy na pódiu vytrval celý čas, dokonca si do zákulisia vyžiadal posteľ. Klusák sa s ním pri tejto príležitosti stretol dvakrát a spomína si naňho ako na mimoriadne činorodého človeka. „Je to osobnosť, intenzívne až manicky aktívna,“ hovorí. „Je úplne zaujatý hudbou a asistentka mu musela pripomínať, že sa ponáhľa na letisko.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu