Macbeth
V tomto predstavení spieva aj Dalibor Jenis, ale dnes už poslednýkrát v tejto sezóne
Historická budova SND v Bratislave, 19.00
Dalibor Jenis tvrdí, že čím dlhšie spieva, tým bližšie má k charakterovým, komplikovaným postavám. Aj preto sa už teší na zajtrajšiu reprízu veľkolepého Macbetha. Považuje ho za vrcholné Verdiho dielo, náročné interpretačne aj herecky, jednoducho také, akým sa operný spevák rád necháva sprevádzať čo najdlhšie v kariére.
Neskorý Verdi s vplyvom Wagnera si vyžaduje nielen bravúrne spevácke, ale aj herecké vlohy. Jenis v hlavnej úlohe to veľmi oceňuje – Macbetha si s chuťou už zaspieval v talianskom Cagliari a pred dvoma rokmi s ním debutoval v Slovenskom národnom divadle. Po dlhšom čase je tu opäť výnimočná príležitosť počuť a vidieť ho na našej prvej scéne na vlastné oči. Navyše, dnes večer v historickej budove uvidíme Macbetha poslednýkrát v tejto sezóne. Operná inscenácia v réžii Mariána Chudovského mala premiéru v roku 2003 pod dirigentskou taktovkou Dušana Štefánka.
Známy shakespearovský príbeh o nebezpečenstvách túžby po moci a o zrade priateľov sa odohráva v 11. storočí v Škótsku. Autorom libreta dramatickej opery v štyroch dejstvách z roku 1847 je Francesco Maria Piave. Excentrický pár kráľovských manželov Macbethovcov dopĺňa rumunská sopranistka Sorina Munteanu – po boku Dalibora Jenisa sa predstaví ako Lady Macbeth.
Krutí sprisahanci sú síce neschopní prebudiť v sebe cit lásky, v divákoch však určite vzbudia emócie, ktoré k opere patria. „Ľudia do opery chodia napriek tomu, že vedia, ako sa to skončí, že pri tom budú slziť, ako slzili už stokrát,“ povedal nedávno v rozhovore pre SME Jenis. Odporúča držať sa v živote základných emócií, ako sú láska, žiarlivosť, smútok, radosť. Aj vďaka opere si je istý, že ich netreba zanedbávať.
Eva Andrejčáková
KONCERT / Ateliér Babylon 20.00
Nneka
Takmer po troch rokoch od svojho prvého vystúpenia na Slovensku sa do Bratislavy vracia soulová a hiphopová speváčka Nneka. Exotická umelkyňa s nemecko-nigérijskými koreňmi prostredníctvom svojich chytľavých piesní poukazuje aj na širšie politické a spoločenské problémy – chudobu, korupciu či vojny. V hudobnom svete je známou bojovníčkou za ženské práva a jedna z vedúcich osobností protikorupčného hnutia Occupy Nigeria.
Nneka má na konte už päť albumov, posledný nazvaný My Fairy Tales vyšiel len v marci tohto roku. S veľkým úspechom sa stretol hneď jej prvý album Victim of Truth z roku 2004 a noviny Sunday Times ho dokonca označili za najlepší ženský soulový album od čias Lauryn Hillovej, ku ktorej Nneku mnohí prirovnávajú. Sama sa netají tým, že Lauryn je jej veľkým vzorom, spolu s Bobom Marleym a raperom Mos Defom.
(mog)
KINOTIP / Kino Lumière 17.45
Rozbitý svet
Na konkurz prišla medzi poslednými, no režisér Rufus Norris si pre svoj debutový film spomedzi osemsto dievčat vybral práve ju. A urobil dobre. Eloise Laurence vo filme stvárnila hlavnú postavu, inteligentnú jedenásťročnú Skunk, bojujúcu s cukrovkou aj so svetom okolo seba. A možno práve jej herecký výkon pomohol dráme Rozbitý svet k získaniu ceny za najlepší britský nezávislý film z roku 2012. A aby toho nebolo málo, táto mladá vychádzajúca hviezda dokonca hravo zvládla aj naspievanie filmových piesní.
Príbeh predkladá celý rad citlivých tém videných jej detskými očami. Na konci skromnej predmestskej slepej uličky žijú tri rodiny. Osamelý právnik Archie vychováva dcéru Skunk a syna Jeda, sused Bob Oswald má zasa na krku tri skazené dcéry a odmeraný pán Buckley býva s psychicky labilným synom Rickom. No film nemá byť len obrazom o rôznych podobách otcovskej lásky, ale predovšetkým o neľahkom dospievaní citlivého inteligentného dievčaťa z nižšej strednej triedy.
(mog)