Novodobý romantizmus
VÝSTAVA/ Galéria mesta Bratislava – Pálffyho palác
Ktovie, čo by na najnovšiu výstavu v Pálffyho paláci povedali najznámejší maliari romantizmu ako Eugène Delacroix, William Blake alebo Francisco Goya. Už jej názov napovedá, že návštevníci neuvidia iba diela, ktoré vznikli podobne ako diela maliarskych velikánov 19. storočia, teda maľbou. Súčasné slovenské vizuálne umenie zachytáva čaro romantizmu moderne - pomocou fotografií, rôznych objektov, digitálnych kresieb aj videí.
A kto sa teda týmto umeleckým smerom inšpiroval? Ide o desiatku mladých autorov. Komunistický režim sa ich dotkol len veľmi zľahka alebo vôbec, a to, čo sa v ich dielach odzrkadľuje, je súčasná konzumná realita.
„Ich vlastné situovanie do obdobia postinformačnej spoločnosti s jej rýchlym tempom, prehnanou konzumpciou a nízkymi hodnotami je pre nich bytostne nevyhovujúce," píše v oficiálnych materiáloch výstavy jej kurátorka Mária Janušová. V tvorbe slovenských súčasníkov teda nájdeme množstvo analógií s ich romantickými predchodcami.
Obe generácie sa snažili umeleckou formou vyjadriť pocity neslobody, nemožnosť sebauplatnenia a vybrali sa cestou zobrazenia vlastných emócií a vlastného videnia sveta. Prevládajú konkrétne aj imaginárne motívy krajiny, melanchólia, nostalgia za minulosťou či idealizácia nepriaznivej skutočnosti.
„Novodobý romantizmus hovorí o lyrizácii súčasného sveta čerstvou generáciou umelcov ako ich osobnom prostriedku úniku pred (tragickou) realitou,“ dodáva v závere Mária Janušová. Kto má chuť vidieť súčasné romantické podoby sveta, výstava potrvá až do 31. mája.
Otvorenie Fugy
PÁRTY / Klub Fuga, Námestie SNP, Bratislava 19.00
Experimentálny klub Fuga dlho hľadal nové priestory - predtým sídlil v industriálnych priestoroch na Továrenskej ulici, ktorý opustil v novembri, keďže sa majitelia klubu nedohodli so správcom objektu. Znovuotvorenie na Námestí SNP Fuga oslavuje trojicou hudobných večerov s pestrým výberom žánrov.
Vo štvrtok predstaví tradičnú akciu Temné melódie, ktorá je krycím názvom pre stretnutie dídžejov z oblasti extrémnej gitarovej hudby, zo žánrov hardcore a punk. „Silná zostava za gramcami dokáže, že dobrý žúr nemusí byť len o rovných alebo zlomených,“ píše sa v pozvánke. V piatok potom oslava otvorenia vyvrcholí živými elektronickými produkciami. Vstup na akciu je zadarmo.
Fragmenty z Fragmentu
Literatúra / Salón fotografie, Kapucínska, Bratislava 17.00
Po dlhšom čase pripravil nadnes časopis Fragment svoj literárny večer. Bude venovaný vlani zosnulému Ivanovi Kadlečíkovi a jeho rodákovi z Pukanca, vydavateľovi a básnikovi Olegovi Pastierovi.
Témou bude ich spoločná kniha Krúženie, vydaná pred rokom, ktorú tvoria denníkové zápisky autorov a listy, ktoré si dvojica disidentov vymieňala. Mieša sa v nich smútok, humor aj irónia, nájdeme v nej aj spomienky na časy prenasledovania v sedemdesiatych rokoch, na vydávanie samizdatov. Škoda, že Ivan Kadlečík odišiel navždy skôr, než stihol zbierku dotvoriť.
„Zlo je nevyhnutné, večné a neporaziteľné; a dobra akoby nebolo – zdá sa nám vo chvíľach depresie,“ napísal kedysi. Spisovateľ Ivan Kadlečík pracoval vo viacerých slovenských vydavateľstvách a redakciách, pôsobil aj ako organista v evanjelickom kostole. Pre politické názory počas normalizácie nemohol publikovať. Čítať budú Oleg Pastier a spisovateľ Ján Púček.
Autor: mh