Fjúžn
Festival / Bratislava
Fjúžn označuje v angličtine spájanie, veď napríklad poznáme aj hudobný žáner jazz fusion. Je to však aj názov festivalu, ktorého podtitulom je Týždeň nových menšín a tento oslavuje prvé okrúhle jubileum. Každý rok ste na ňom mohli nájsť bohatú zmes netradičného programu zloženého z umenia, ale aj aktivít pre návštevníkov.
Organizuje ho Nadácia Milana Šimečku a snaží sa zvyšovať povedomie o menšinách na Slovensku, ukazovať život cudzincov a diskutovať na témy migrácie a multikulturalizmu. Často totiž prehliadame svojich susedov, napriek tomu, že môžu zastupovať rozdielnu kultúru.
Aj preto si na sobotňajšom Dobrom trhu môžete pozrieť ukážky ázijských bojových umení, naučiť sa čínske cvičenia pre telo a myseľ, či ochutnať orientálne jedlá. V štúdiu elledanse vás zas čaká ukážka tancov iných národov – naučiť sa napríklad môžete debku, národný tanec Izraela či Libanonu, ktorý sa realizuje v skupine často počas osláv či svadieb. Ďalším je grécky chasapiko alebo aj mäsiarsky tanec.
V spolupráci s hudobným projektom Demovnica večer zažijete koncerty multikultúrnych kapiel. Program pokračuje aj v nedeľu a budúci týždeň, témou tohto ročníka sú pucle alebo skladačky. Naša spoločnosť, tak ako oni môže pozostávať z rôznych pestrofarebných a často veľmi odlišných kúskov, zmysel však dáva iba vtedy, keď sú skladačky spolu.
Ilona, žena Hviezdoslavova
SOBOTA / A4 Nultý priestor, Bratislava, 20.00
Žena ako anjel v dome. Keby sa spisovateľka a dramatička Jana Juráňová nebola pustila do pátrania, ťažko by sme sa dozvedeli, že tým anjelom je Ilona, žena veľkého slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Priťahovala ju najmä preto, že o nej nevedela vôbec nič a akékoľvek fakty o nej zháňala veľmi ťažko. Ako je možné, že zostala zabudnutá? Veď žila v období, keď už viaceré ženy vystúpili z tieňov svojich manželov.
Napokon sa autorke podarilo poskladať obraz ženy s bohatým vnútorným životom, ktorá bola celý život manželovou oporou. Napísala román Žila som s Hviezdoslavom, ktorý neskôr adaptovala na divadelnú hru. Zobrazuje v nej hlavnú hrdinku ako ženu, ktorá svoje životné plány a predstavy podriadila básnikovej osobnosti.
Hru pre rokom naštudovalo banskobystrické Bábkové divadlo Na rázcestí a v rámci festivalu Anasoft litera dnes večer vystúpi v bratislavskom A4 Nultom priestore. „Obdivujem ženu, ktorej naplnením je starať sa o svojho partnera. Pritom je šťastná,“ hovorí herečka a performerka Sláva Daubnerová, ktorá v inscenácii režisérky Ivy Š. stvárňuje Ilonu. „Všímame si túto hlboko zakorenenú ženskú vlastnosť a uvažujeme o úlohe ženy ako anjela v dome.“
Traja bratia
NEDEĽA / A4 - priestor súčasnej kultúry 17.00 Bratislava
Deti sú dnes nejaké rozmaznávané. V kinách majú naraz Popolušku, Konečne doma, Ovečku Shaun, Cilliling a Zver Nezver, Asterix: Sídlo bohov, Tučniaky z Madagaskaru, Veľkú šestku, Paddington, SpongeBob vo filme: Huba na suchu, Chappie a ešte stále sme neskončili. Ani dospelí nemajú také šťastie, keď si chcú vybrať.
Medzi týmito filmami ako neopakovateľný originál žiari česká rozprávka Traja bratia, poznačená nemenným rukopisom Zdeňka Svěráka. Svojím typickým zmyslom pre krásu jazyka vyrozprával klasické rozprávky, a keďže má v rodine režiséra, na ktorého sa môže spoľahnúť, jeho duch ich celé ovládol. Aj keď vo filme hrajú súčasné české herecké hviezdy ako Tomáš Klus či Vojtěch Dyk.
Jan Svěrák mal vždy ambície preraziť vo svete ako český Spielberg, čo sa zas prejavilo tým, že rozprávka je veľmi šikovne nakrútená, aj s takými trikmi, aké sa u nás málokedy vídajú.
Autor: ea, kk