
Viliam Malík: Malí cigánski muzikanti, 1935.
“ Viliam Malík je v súčasnosti najstarším stále činným fotografom na Slovensku a posledným žijúcim predstaviteľom medzivojnovej fotografickej moderny.
V Dome fotografie v Poprade bude zajtra o 17.00 h vernisáž jeho fotografií, ktorú kurátorka Lucia Benická nazvala Obrazová túra životom. Vernisáž bude spojená s prezentáciou knihy o Viliamovi Malíkovi od Aurela Hrabušického.
Výstava ponúkne okolo sedemdesiat fotografií V. Malíka, ktorý má v slovenskej fotografii unikátne miesto. Ako hovorí Lucia Benická, „jeho jedinečnosť spočíva i v tom, že je jedným z mála žijúcich zakladajúcich členov fotografického združenia YMCA, ktoré sa od tridsiatych rokov dvadsiateho storočia venovalo sociálnemu dokumentu“.
Výstava z cyklu Osobnosti slovenskej fotografie priblíži v úvode Malíkovu tvorbu z obdobia tridsiatych rokov. Pôjde najmä o etnografické diela, snímky zvykov a krojov z rôznych častí Slovenska. Významným cieľom Malíkovej tvorby bol až do 50. rokov aj záznam zmien Bratislavy. Zo svojho rodiska vystaví fotograf medzi iným zaujímavé pohľady na hlavné mesto, ktoré sú už dnes vzácnym historickým dokumentom predvojnového, vojnového i povojnového obdobia. S názvom výstavy - Obrazová túra životom súvisí nasledujúca časť expozície. Prezentuje výber z diela od 50. rokov dvadsiateho storočia, keď sa Malík sťahuje z Bratislavy do Tatranskej Kotliny, kde v rokoch 1951 až 1974 pracoval ako referent pre kultúru a sociálnu starostlivosť v Liečebnom ústave respiračných chorôb.
Svoj druhý domov nachádza v rovnakom období aj v Trenčianskych Tepliciach. Počas práce pre liečebný ústav sa preslávil ako veľký propagátor fotografickej tvorby a pripravil okolo štyritisíc fotografických prezentácií. Popritom sprevádzal návštevníkov tatranskej prírody. Toto obdobie predstavuje cez súbor záberov venovaných krásam Tatier a životu v nich.
(pet)