SME

Tip na štvrtok: Ženský svet je divokejší ako romantický film

Pozrite si film o francúzskej spisovateľke, ktorá narobila rozruch v literatúre päťdesiatych rokov, oslavujte spolu s Európou a zistite, ako sa dá prepojiť umenie s flórou.

Violette

KINO TIP/ Kino Film Europe 19.00

Za úspešnou knihou, pesničkou alebo filmom je neraz veľká samota. Volanie po ľudskej pozornosti, ktorá by na chvíľu zatienila nekonečné ticho a prázdno. Preto zrejme písala aj francúzska spisovateľka Violette Leduc, ktorá v päťdesiatych rokoch minulého storočia vtrhla do sveta francúzskej literatúry, narobila v ňom rozruch, spôsobila prekvapenie, obdiv aj pohoršenie, a potom sa z neho zase vytratila. Aj mnohí diváci vo Francúzsku budú prekvapení, že mali takú autorku, ak uvidia film Martina Provosta Violette.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Violette Leduc sa považovala za škaredú, nemilovanú a nepochopenú, spriaznených duší mala málo. Jednu si však vyhliadla, bola sa na ňu chodiť pozerať každý deň na parížsky Boulverad Saint-Geramain do Café de Flore, prenasledovala ju až domov a aj jej raz zaklopala na dvere a nanútila svoj rukopis. Bola to Simone de Beauvoir - a tá si aj jej čerstvo napísané strany vzala. Neodbytná, zvláštna a konfliktná Violette ju zrejme trochu otravovala a iritovala, ale zároveň aj fascinovala a priťahovala svojou úprimnosťou.

Martin Provost vytvoril portrét ženy, ktorá mala odvahu písať nesmierne fyzicky a hovoriť o svojej sexualite oveľa otvorenejšie ako muži, bola pri tom nesmierne romantická a keď ju vydavateľ cenzuroval, takmer prišla o zmysly. V jeho príbehu sa udeje toľko, ako keby rozprával o celej generácii žien v nejakom fiktívnom romantickom filme. A pritom je len obrazom jedného vnútorného dievčenského sveta. Do hlavnej úlohy obsadil populárnu a subtílnu herečku Emmanuelle Devosovú, Simone de Beauvoir zahrala vnímavá a graciózna Sandrine Kiberlain

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Dni Európy

Hlavné námestie, Bratislava 10.00 – 21.30

Sú chvíle, keď Európu nemáme veľmi chuť oslavovať, ale práve dnes to tak byť nemusí. V bratislavskom Starom Meste štartujú oslavy Dňa Európy. V rámci tohtoročného narodeninového „žúru“ sa budú konať diskusie, súťaže a vedomostné kvízy, ktorými chcú organizátori zvyšovať dôveru v Európsku úniu.

Vystriedajú ich vystúpenia záujmových skupín a neskôr aj dobrá muzika. Na jednom pódiu spolu vystúpia slovenský otec džezu Peter Lipa a raper Vec, ale aj skupina Zlokot či nový pozoruhodný pesničkársky zjav Martina Javor. Prekvapením programu má byť nevšedné zoskupenie Philantropy band a má vystúpiť popoludní o 16.45. Zahrajú si v ňom spolu zástupcovia svetovej diplomacie, ktorí na Slovensku pôsobia.

SkryťVypnúť reklamu

podval1.jpg

Výstava kvetov

Galéria Gagarinka, Bratislava, 18.00

Nie, nie je to Flóra, i keď v myšlienke spestriť si každodenný stereotyp a stretnúť sa s kultúrnymi ľuďmi od nej nemáme ďaleko. Nepovedali by ste, koľko slovenských a českých výtvarníkov pracuje s témou rastlín a záhrad. Sú neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry, dokonca kultúrou samou osebe.

Nie náhodou znamená latinské slovo cultivare obrábanie pôdy – práve to nás môže meniť k lepšiemu a šľachtiť náš prístup k prírodným bohatstvám. Preto vznikla takzvaná výstava kvetov. V bratislavskej galérii Gagarinka sa na nej predstavuje viac ako dvadsiatka výtvarníkov, medzi nimi napríklad Erik Binder, Petra Čížková, Kristína B. Hrončeková, Erik Sikora, Juliana Mrvová a ďalší.

podval2.jpg

Spolu s nimi sa prezentujú aj viaceré komunitné a mobilné záhrady. Kurátorky vo svojom koncepte prepájajú výtvarné umenie a artefakty s reálnym životom mesta, v ktorom stále chýba živá diskusia o úlohe zelene, kvetov, stromov aj zeleninových plodín v našom najbližšom okolí. Ak výstavu navštívite dnes večer, prevedie vás ňou doktorka molekulárnej biologie Renáta Nováková a vo svojom výklade sa zameria na liečivé rastliny.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ea

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 389
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 787
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 779
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 603
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 416
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 718
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu