„Keď vymrú včely, do štyroch rokov vymrú aj ľudia.“ Tento alarmujúci výrok pripisovaný Albertovi Einsteinovi sa často cituje a jeho úlohou je prebudiť v nás zodpovednosť za životné prostredie a upozorniť na vymieranie včiel.
Aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou Einstein nič také nepovedal, život človeka je s včelami spätý oveľa viac, než si možno myslíme. Viac ako tretina našich potravín totiž závisí od opelenia včelami.
Život včelstiev najviac ohrozujú pesticídy, roztoče varoa a ďalšie neznáme príčiny, ktoré v posledných rokoch spôsobili masívny úhyn včelstiev na rôznych miestach sveta. V niektorých oblastiach Číny už vraj včely nie sú vôbec a stromy musia ručne opeľovať ľudia.
Tejto téme sa venuje napríklad zaujímavý švajčiarsko-nemecký dokumentárny film s názvom Viac ako med (2012). Jarné slnko, rozkvitnuté čerešne, hrušky, jablone, ale aj ďatelina či púpava lákajú včely za nektárom. Máj je okrem lásky aj mesiacom rozmnožovania včiel. Včelia matka počas mája kladie viac než dvetisíc vajíčok denne.
Včelia kráľovná žije dva až šesť rokov, robotnice len jeden až štyri mesiace.
Včela medonosná na kvete levandule.
Včely robotnice tancujú dorozumievací tanec, pomocou ktorého si odovzdávajú informácie.
Na jeden kilogram medu svojou prácou prispeje až 6000 včiel. Musia pri tom spolu
zniesť peľ a nektár až z 2,5 milióna kvetov a nalietať 160-tisíc kilometrov.
Rýchlosť letu včely dosahuje až 60 km za hodinu.
Orientačným bodom včely pri lete je slnko. Dokáže sa podľa neho
orientovať aj keď je zamračené.
Foto: wikipedia, playbuzz.com, codecheck.info, wissenschaft.de, autorka