
„Nerozlučné je naše priateľstvo“ je názov plagátu, na ktorom si gardista a nacista podávajú ruku. Plagát v rukách spoluautorky výstavy Lindy Dudášovej symbolizuje slovensko-nemecké spojenectvo z čias slovenského štátu. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Čiapka „budajka“ aktéra novembrových dní 1989 Jána Budaja.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL

Autentický židovský kabát označený na príkaz fašistov žltou hviezdou.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
Pocit, že ste prítomní pri dôležitých udalostiach slovenských dejín alebo späť v dobe, o ktorej vám len rozprávali, môžete onedlho zažiť v Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Slovenské národné múzeum pripravuje nezvyčajnú výstavu – Historické medzníky Slovenska v 20. storočí. Výstava je venovaná 10. výročiu osamostatnenia sa republiky.
Autori výstavy chcú ukázať politický vývoj na našom území za uplynulých sto rokov. Dôraz kladú na zlomové udalosti rokov 1918, 1939, 1948, 1968, 1989, 1993 a vtedajších štátnych útvarov a režimov.
„Každé zriadenie sa potvrdzovalo zákonmi, deklaráciami, oslavovalo ‘ťažko‘ nadobudnutú identitu, kritizovalo až odcudzovalo predchádzajúce zriadenie a prezentovalo sa výraznými atribútmi moci,“ hovorí historička Elena Kurincová.
Istú podobnosť medzi totalitnými režimami 20. storočia – fašistickým a komunistickým – výstava ukáže pomocou dobových plagátov. Režimy riadila jedna strana, život bol podriadený prísnej organizácii. Aj v represiách si boli veľmi podobné – budovali koncentračné a pracovné tábory.
Na výstave budú pôvodné predmety a fotografie viažuce sa k spomenutým udalostiam – politickej aktivite Slovákov na začiatku storočia, k Pražskej jari, nežnej revolúcii, získaniu samostatnej štátnosti až po prvé desaťročie samostatnosti. Budú tam letáky z augustových dní 1968, odkazy občanov na plagátoch z novembrových dní 1989 i štátne symboly Slovenskej republiky.
Na výstave budú aj mnohé osobné veci známych ľudí – oblečenie M. R. Štefánika či sako a okuliare Alexandra Dubčeka, ktoré mal na mítingu v roku 1989.
Zaznamenané sú tam spomienky ľudí, ktorí zažili náboženskú, politickú a občiansku represiu 50. rokov.
Vystavované predmety patria Historickému múzeu, časť zapožičali iné slovenské múzeá, jednotlivci a štátne inštitúcie. Doplnia ich základné informácie na paneloch, filmové zábery a dobové dokumentárne filmy z archívov STV či autentické zvukové záznamy Slovenského rozhlasu.
„Veľká časť návštevníkov prežila prezentované udalosti a má k nim aj osobný postoj. Výstava bude príležitosťou otestovať reflexiu dejín aj netradičnými prameňmi,“ tvrdí autorka výstavy.
Výstava sa pre verejnosť otvára 15. januára a pravdepodobne potrvá do polovice tohto roku. (hr)