Blonďavá Amy Winehouse – takú prezývku si zaslúžila mladá Belgičanka Selah Sue. Kedysi odmietla ponuku veľkého vydavateľstva, ponuku na koncert v Bratislave však našťastie prijala.
Aj keď žáner soulu vznikol na základe afroamerickej hudby, dnes sa prelína do mnohých iných hudobných štýlov, geografických polôh a zaujíma mnoho mladých talentov.
Dokazuje to napríklad anglický spevák James Blake, ktorý doň primiešava elektronické melódie, ale aj belgická Selah Sue, ktorá v nedeľu ohromila koncertom v bratislavskom Ateliéri Babylon. Najznámejšia je v Európe, zo svojho prvého albumu len vo Francúzsku predala 400tisíc kusov.
Rovnaký počet stiahnutí zaznamenala so svojím debutom aj v Spojených štátoch – a to len za prvý týždeň.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Zviditeľnil ju YouTube
Hovoria jej aj blonďavá Amy Winehouse – určite pre charizmatický, podmanivý hlas, agresívne vystupovanie a energiu, ktorú na pódiu dokáže vytvoriť. Pesničku Please, jeden z jej najväčších hitov, v ktorom jej pôvodne asistoval aj člen dua Gnarls Barkeley, predviedla dokonca tak dobre, že jej partner vôbec nechýbal.
Napriek tomu, že sa v médiách sťažuje na psychické problémy, na jej vystupovaní to nebolo cítiť. Sršala sebavedomím a živelnosťou. Pripomenúť mohla aj britskú Duffy – agresívny vietor v krehkom tele s priesvitnou pokožkou a belasými očami. Vietor jej počas spevu aj vanul do tváre. Jej sa prirovnania nepáčia: „Síce mi lichotí prirovnanie k Amy Winehousovej, nakoniec ma však pripodobňujú k toľkým interpretom, že sa necítim ako kópia ani jedného z nich,“ povedala pre portál Café Babel.
Oslobodená od depresie
Iba dvadsaťšesťročná speváčka vlastným menom Sanne Putseys patrí k internetovej generácii hudobníkov, ktorí popularitu nachádzajú najprv na sociálnych sieťach, až potom v nahrávacích spoločnostiach. Už v pätnástich si získala popularitu hudobnými videami na YouTube – vďaka nim dostala aj ponuku od spoločnosti Universal – tú však odmietla. Vraj na ňu ešte neprišiel správny čas.
Nečudo, veď jej prvé piesne boli snahou oslobodiť sa od depresie. Bola len sama s gitarou a pocitmi. Aby im lepšie porozumela, začala študovať psychológiu – cez týždeň sa učila, cez víkendy hrávala v kluboch. Vystupovať však chcela od detstva, priťahoval ju vtedy svet elegantných baletných tanečníc.
Osud ju síce nasmeroval na pódiá, ale na rozdiel od rezervovaných návštevníkov divadiel ju vystavil pred zabávajúcu sa mládež – na Slovensku napríklad prvý raz hrala počas raggae festivalu Uprising. Rovnako minimalistický ako jej hudobné začiatky bol aj úvod jej nedeľňajšieho koncertu, nízka speváčka s typickým účesom osamelo vybrnkávala na gitare uprostred pódia – práve vtedy však najviac vynikol jej hlas.
Už po prvej pesničke sa ozvali mohutné ovácie publika, ktoré neutíchli ani medzi pesničkami – veď pred tromi rokmi koncert v rovnakom klube vypredala. Selah Sue sa na Slovensko vráti aj v auguste, vystúpi na festivale Grape v Piešťanoch.
Hokej mohli sledovať v bare
Šport mal opäť prednosť pred umením. Začiatok svojho vystúpenia Selah Sue totiž prispôsobila hokejovému zápasu s Ruskom, hrať začala až po ňom. S touto žiadosťou organizátorov súhlasila bez problémov. „Tak čo, vyhrali ste?“ zaujímala sa na úvod. Neskorší začiatok však nie všetkým návštevníkom vyhovoval, svoju nespokojnosť vyjadrili aj na Facebooku.
Organizátori na to reagovali: „Nevieme všetkým vyhovieť. Určite bolo viac tých, ktorí boli radi, že si nemusia vyberať medzi hokejom a koncertom – bolo to vidno aj z toho, že väčšina návštevníkov prišla až po zápase,“ hovorí Tomáš Tauber z agentúry Ore Pole. Tí, čo prišli skôr, mohli zápas s Ruskom sledovať v bare vedľa koncertnej sály.
Ďakovala za šialenú energiu
Po melancholickej predohre nasledovalo stupňovanie tanečných rytmov, k speváčke sa postupne pridali jednotliví členovia kapely a prvý raz rozhýbali publikum počas piesne Daddy.
Počas spevu sa neskôr Selah Sue vlnila aj na raggae a funkové melódie. Čím bol koncert dynamickejší, tým viac jej diváci viseli na perách. Aj keď hrala viac ako hodinu a pol, nenudila ani chvíľu. Tam, kde jej druhý album Reason mohol niekoho ubíjať predvídateľnosťou, tam piesňam živé prevedenie dodávalo sviežosť a údernosť.
Diváci v nedeľu mnohé z jej textov poznali naspamäť a dopĺňali ju. Aj keď žije vo flámskej časti Belgicka, jej angličtine chýbal cudzí prízvuk. S atmosférou koncertu bola spokojná, po prídavku, ktorý si vybrali hlasy z publika, ďakovala za „šialenú energiu“. Svojou dravosťou v ten večer určite zatienila aj mnoho športovcov.