SME

Django Django: Keď kokosy znejú ako dupot koní

Pred tromi rokmi ich považovali za najsviežejší hudobný objav. Teraz škótski Django Django vydali druhý, oveľa sebavedomejší album Born Under Saturn.

Aj vizuálne materiály k albumom Django Django sú zaujímavé, keďže štvorica sa pôvodne chcela venovať grafickému dizajnu.Aj vizuálne materiály k albumom Django Django sú zaujímavé, keďže štvorica sa pôvodne chcela venovať grafickému dizajnu. (Zdroj: Pavla Kopecna)

Blíži sa leto. Predstavte si rozpálené pláže, ľadové nápoje, palmy a surferov elegantne zdolávajúcich vlny. Presne také obrazy môže vyvolávať hudba škótskej štvorice Django Django, ktorá v súčasnosti pôsobí v Londýne. Označiť ich za podmaz k atmosfére letných kúpalísk by však bolo zjednodušením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ich pesničky totiž majú viac než jedinečnú štruktúru – aj preto pred tromi rokmi spôsobili rozruch svojím debutovým albumom, mnohí v nich videli objav roka. Teraz sa vracajú s novinkou Born Under Saturn, na ktorej ich rozmanitosť dozrela.

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

Nie sú Django ani Django

V roku 2011 boli pritom začínajúcou kapelou s neveľkými ambíciami, nezávislé vydavateľstvo, ktoré ich album vydávalo, z neho vtedy optimisticky poslalo na pulty niekoľko tisíc kópií. Nečudo, veď skupina vtedy jeho väčšinu nahrala v spálni jedného z ich členov. Spätná väzby od kritikov ich však nečakane vystrelila medzi širšie publikum a dnes vypredávajú koncerty.

„Než sme si to uvedomili, tak sme sedeli v lietadle do Austrálie a potom dva roky žili na ceste,“ spomína bubeník kapely David Maclean pre Guardian. Hudobní publicisti dokonca tvrdia, že skupina založila nový žáner, prirovnávali ich k nasledovateľom Pink Floyd či Beach Boys a udelili jej nomináciu na cenu Mercury. Ich druhý album Born Under Saturn sa v rebríčkoch predajnosti umiestnil ešte vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Názov kapely však zostáva záhadou: aj keď evokuje meno slávneho swingového hudobníka Djanga Reinhardta alebo hrdinov z westernov, kapela odmieta tvrdenia, že by sa tým inšpirovala. To isté platí o ich hudbe – na jednej strane to vyzerá, že ich inšpirovalo všetko od prapočiatkov hudobnej histórie, na strane druhej nepripomínajú žiadnu inú konkrétnu kapelu.

sm-0520-013f-djangoalbum.rw_res.jpg

Bambusové listy a safari obleky

Niekedy sa zdá, že napodobňujú domorodú hudbu, iná pesnička zas znie ako soundtrack k filmovému westernu.

Štvorica sa spoznala na edinburskej umeleckej škole a tak ako mnohé súčasné kapely, aj oni začali svoju kariéru na dnes už umierajúcej sociálnej sieti Myspace.

Hudbu však prekvapivo za prioritu nepovažovali, zaujímalo ich skôr vizuálne umenie a dizajn – možno aj preto sú obrazové materiály k ich albumom také prepracované.

SkryťVypnúť reklamu

Pri energickom vystúpení na festivale Pohoda mali napríklad oblečené biele košele s nevšednými vzormi – akoby ich sami vyrobili. To bola len striedma ochutnávka z ich koncertnej garderóby, keďže si na pódiách obliekli už pilotské uniformy, bambusové listy alebo safari obleky.

Tie sa k ich dobrodružnej hudbe hodia asi najviac – tam, kde ich debut pôsobil eklekticky a nesúrodo, tam však ich druhý album znie ambiciózne a cieľavedomo. Napríklad pieseň Shot Down by už mohla zaujať aj poslucháča komerčného rádia, nielen kaviarenského intelektuála – aj keď obsahuje rovnakú dávku nepredvídateľnosti a energie, ako ich predchádzajúce skladby.

Načítavam video...

Ukradli im kokosy

A už, keď to vyzerá tak, že ich hudba začne byť predvídateľnou, tak sa v reproduktoroch ozve niečo nečakané – ako napríklad kvílenie saxofónu v piesni Reflections alebo zvuk zvonov v skladbe Vibrations. Rytmus vytvárajú nielen bicími, ale aj tlieskaním, tamburínami, bongami alebo dokonca kokosovými kôrami. Tie vraj používajú preto, že znejú ako dupot koní a počas jedného koncertu im ich dokonca ukradli. K tomu sa zborovým hlasom ozývajú zvláštne metaforické obrazy ako napríklad v pesničke First Light: „Spoznaj pláže zasypané hlboko pod cementom, zlato sa skrýva medzi jeho škárami.“

SkryťVypnúť reklamu

Kapela predstavuje presne ten exotický ostrov uprostred oceánu populárnej hudby, ktorý chce každý poslucháč objaviť a prisvojiť si jeho nevšednú krásu. A pritom sú to rovnakí hudobníci, ktorí určite niekoľkokrát čelili dileme toho, aby sa prispôsobili masovému vkusu a stvorili komerčný hit. Čo by so svojím talentom rozhodne dokázali – zdá sa však, že ich zaujíma hrať hudbu, ktorú by sami chceli počúvať. Odvážnu a mimo všetkých žánrových nálepiek.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 041
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 010
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 826
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 938
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 614
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 514
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 941
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu