Nepohodlný
TVTIP / FILM+ 19.40
Nie všetky príbehy môžu mať šťastné konce a nie všetky môžu mať šťastné začiatky. Jedným z nich je starší film brazílskeho režiséra Fernanda Meirellesa nominovaný na niekoľko Oscarov. Aj keď ide o adaptáciu románu autora špionážnych kníh, Angličana Johna le Carré, tak bondovské dobrodružstvá pripomína len vzdialene – zaujíma ho oveľa intímnejšia rovina príbehu.
Sústredí sa na podrobný rozbor manželského vzťahu dvoch odlišných pováh. Energickej aktivistky Tessy, ktorá je stále na cestách, stále angažovaná v zmene svojho okolia a nesmelého diplomata Justina. Ten by bol najradšej, ak by jeho kolegov nedráždila uštipačnými politickými poznámkami.
Nečudo, že dvojica sa navzájom začne vzďaľovať a rozumejú si čoraz menej. Keď Tessu zrazu zavraždia, tak si Justin začína uvedomovať, že svoju ženu skoro vôbec nepoznal, zrejme ho dokonca podvádzala. Spúšťa pátranie, kde musí prekonať svoju osobnosť a zabojovať o pravdu. Tessa sa totiž dostala pred smrťou na nebezpečnú pôdu – odhalila podvody vo veľkej farmaceutickej firme – vraj používali chudobných Afričanov ako pokusných králikov pre nový liek na tuberkulózu s príšernými vedľajšími účinkami.
Filmu Nepohodlný sa darí úspešnejšie ako väčšine romantických komédií navodiť napätie medzi hlavnými hrdinami (tých stvárnili Ralph Fiennes a Rachel Weisz) – naznačuje, že láska nemôže existovať bez istej dávky pochybností. A záleží len na tom, ako sa s nimi zmierime. A vlastne príbeh nie je ani taký tragický, akoby sa mohlo zdať.
Blackbird
Divadlo/Štúdio SND 19.00
Nabokovov román Lolita chytil svojou kontroverznou témou za srdcia milióny čitateľov už v polovici minulého storočia. Jeho hlavnú mužskú postavu sexuálne priťahuje dvanásťročné dievča. S podobným motívom prišiel pred pár rokmi aj škótsky dramatik David Harrower.
Napísal hru Blackbird, v ktorej konfrontuje mladú ženu a starnúceho muža. Spája ich spoločná minulosť, v ktorej sa obaja pohybovali na krehkej hranici hlbokých citov a sexuálneho zneužívania. Strhujúci príbeh zarezonoval, autor za hru získal v roku 2007 Cenu Laurencea Oliviera.
V slovenskej premiére ju pred mesiacom uviedlo Slovenské komorné divadlo v Martine v réžii Valérie Schulczovej. Martinský súbor dnes s inscenáciou hosťuje v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Pekné herecké príležitosti v nej dobre využili Ján Kožuch a Kamila Antalová v hlavných úlohách.
FOTO - BRAŇO KONEČNÝ
Čau o piatej s Milanom Hamadom
Beseda/Kníhkupectvo K. K. Bagalu 17.00
Je jedným z najvýznamnejších žijúcich literárnych kritikov a teoretikov na Slovensku. Maturoval v Kežmarku, študoval v Bratislave, pracoval vo viacerých vydavateľstvách, pôsobil v Ústave slovenskej literatúry SAV. V období normalizácie ho za občianske a politické postoje prepustili zo zamestnania, mal zákaz publikovať a mohol sa vrátiť až po roku 1989.
Profesor slovenskej literatúry a člen Slovenskej akadémie vied Milan Hamada sa už vyše šesťdesiat rokov venuje predovšetkým slovenskej poézii, jeho doménou je baroková i súčasná tvorba, jeho prednášky obohatili poznanie stoviek univerzitných študentov.
Dnes opäť môžeme 83-ročného barda slovenskej literárnej histórie stretnúť v kníhkupectve K. K. Bagalu. V rámci podujatia Čau o piatej bude mať prednášku a diskusiu o súčasnej slovenskej poézii. Tentoraz sa bude venovať predovšetkým dielu básnika Karola Chmela a poetiek Márie Ferenčuhovej a Kataríny Kucbelovej.
FOTO - PETER BIRČÁK
Autor: ea