CANNES. Jacques Audiard nakrútil film, ktorý sa bratom Coenovcom a ich kolegom v porote najviac páčil. Zlatú palmu má Dheepan, dráma o obetiach občianskej vojny na Srí Lanke, ktoré sú svoju traumu nesú aj po prekročení hraníc v lepšom svete.
Tento rok festival nemal veľkého favorita, preto víťazstvo Dheepana neprekvapilo. Je to výborne zvládnutý film. Do našich kín ho čoskoro prinesie spoločnosť Film Europe.
Veľkú cenu poroty má maďarský film Saulov syn. László Nemes prekvapil najmä formou. Je to príbeh z koncentračného tábora, jeho hrdinom je väzeň, poverený organizovaním nástupu Židov do plynovej komory a potom odpratávaním ich tiel. Nemes ho celý čas drží v zábere, takže to, čo v tábore robí, vlastne nevidieť. Hrôzu len počuť.
Cenu poroty získal grécky film Homár od režiséra Yorgosa Lanthimosa. Svoj nápad, nakrútiť surrealistickú víziu o tom, čo sa bude diať s ľuďmi, ktorí si v živote nenašli partnerov, nedotiahol do konca. Ale porota zrejme ocenila jeho vtip.
Cenu za réžiu má Hsiao-hsien Hou za film Vrahyňa. Aj on ju získal celkom zaslúžene. V príbehu zo stredovekej Číny nádherne, pritom akoby nenásilne, rozohral hru ambícií a cti, bojové umenia v nej nesú nesmiernu dávku ušľachtilosti aj nekompromisnosti.
Mnohí cez festival tipovali za najlepšieho herca Vincenta Cassela. To, čo predviedol v intímnej dráme Môj kráľ, bolo veľké predstavenie. Ale porota si dobre všimla, že na úplnom opačnom konci hereckého prejavu exceloval Vincent Lindon v tichej dráme o nezamestnanom mužovi. Pri preberaní ceny publikum Lindonovi dlho vrelo tlieskalo a on dojatý povedal, že dostal prvú cenu v živote.
Cenu pre najlepšiu herečku majú dve ženy. Emmanuelle Bercot, ktorá hrala po boku Vincenta Cassela vo filme Môj kráľ, a Rooney Mara za film Carol. Väčšina novinárov v Cannes ich aj tipovala.