Krátko po dokumente Jara Vojteka Tak ďaleko, tak blízko prišiel do kín rakúsky hraný film Kôň na balkóne. Aj jeho hlavnou postavou je autista. Desaťročný Mika, ktorý žije len s mamou na skromnom sídlisku, je „aspík“.
Aj ten, kto videl animovaný film Mary a Max, vie, že Aspergerov syndróm je ľahká forma autizmu. Dovoľuje síce človeku žiť medzi inými, ale s ťažkosťami, najmä pri komunikácii a spoločenskom živote. Preto je Mika mĺkvy, nevie klamať, nerozumie vtipom, neznáša dotyky, jedlo musí mať na minútu presne.
A v piatok musia byť palacinky!
Kôň je liek
Keď s pomocou rómskeho dievčatka Dany zistí, že nový sused Saša má doma skutočného živého koňa, Mikov život sa zmení. Saša je matematik a hazardný hráč. Prehral, čo sa dalo, vrátane vlastného súkromia, na krku má nechcenú výhru – vyslúženého dostihového šampióna Bucephala – a gangsterských vymáhačov dlžôb.
Medzi Mikom a Bucephalom prebleskne láska na prvý pohľad. Chlapec zvieraťu dôveruje a kôň ho oddane poslúcha. Lenže čo s koňom v činžiaku, najmä ak sa kráti lehota splatnosti dlhu?
Kôň na balkóne je neobyčajný vianočný film z roku 2012. Vôbec nepoznať, že je adaptáciou románu rakúskeho spisovateľa srbského pôvodu Mila Dora spred štyridsiatich rokov. Autorom scenára bol spisovateľov syn Milan Dor. Príbeh je z predvianočnej Viedne, kde Mika rieši svoj problém s Bohom, v ktorého neverí, problém s ľuďmi, ktorým nerozumie a problém so svetom, ktorého sa bojí.
A celé to uzatvára naozaj Štedrý večer všetkých ľudí dobrej vôle (a jedného koňa) v domácnosti Daniných rómskych rodičov.
Svet podľa aspergera
Sociálny status postáv i prostredie na okraji blahobytnej spoločnosti sú v tomto filme vykreslené bez príkras, pravdivo, s nádychom dokumentu. Lenže namiesto dokudrámy sa tu psychologická konverzačka mieša s akčnou rodinnou komédiou, groteskou i romancou. To všetko ešte spája sebairónia, čo decentne a presvedčivo ospravedlňuje schematizmus deja i postáv.
Veď rozprávačom je desaťročné dieťa s aspergerom! Vidí svet inak.
Celú ťarchu suverénne nesie predstaviteľ Miku Enzo Gaier, v čase vzniku filmu skutočne desaťročný. S nemenšou sebaistotou ho dopĺňa o dva roky staršia Nataša Paunović ako Dana. Dospelé postavy sú menej košaté, niektoré ostali popri celkovom vyznení iba figúrkami.
V rakúskej rodinnej komédii Kôň na balkóne, druhej snímke režiséra Hüseyina Tabaka, ktorý v sebe nezaprie žiaka Petra Patzaka a Michaela Hanekeho, si Pipi Dlhá Pančucha podáva ruku s Čiernou mačkou, bielym kocúrom a Rain Manom v ošarpanej Viedni.
Je v nej vtip, napätie, nadhľad i trocha štedrovečernej nostalgie. Príjemná vianočná rozprávka pre deti aj ich rodičov. Ale prečo prichádza do slovenských kín na konci mája?