SME

Z boja o život si vytvoril umelecký program

Výtvarník Otis Laubert má svoje múzeum. Svoje rozhodnutie postavil na štyroch pilieroch: samoľúbosť, vek, zdravie a bezdetnosť.

Jeden z našich najoriginálnejších výtvarníkov. Aby vedel, z čoho vychádzať, navštevuje blšie trhy. Najlepší  blšák je vraj v Trenčíne, vstáva preň o pol štvrtej ráno.Jeden z našich najoriginálnejších výtvarníkov. Aby vedel, z čoho vychádzať, navštevuje blšie trhy. Najlepší blšák je vraj v Trenčíne, vstáva preň o pol štvrtej ráno. (Zdroj: JOZEF JAKUBČO (3x))

Také máme doma aj my! Počuje často výtvarník Otis Laubert, keď si ľudia pozerajú jeho diela. Pripomína nimi známe veci a časy, ale najmä fascinuje tým, ako cez ne vníma svet.

V centre Bratislavy sa dnes otvára pozoruhodný priestor. Nemôžeme síce povedať kde a o koľkej, aby vraj jeho hlavný aktér nemal problémy so susedmi, keby sa tam nahrnuli húfy ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale kto hľadá, nájde, pokojne sa tam od zajtra vyberte, keď budete mať chuť. Práve začína fungovať Otis Laubert Museum.

Predal desať obrazov

Veľkorysý priestor rozsiahleho staromestského bytu ponúka prierez takmer päťdesiatročnou tvorbou uznávaného výtvarníka Otisa Lauberta, jedného zo zakladateľov konceptuálneho umenia v Československu a možno najkurióznejšieho autora strednej Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako mohlo múzeum vzniknúť? Pravda je, že pred časom Otis Laubert predal zberateľovi desať obrazov naraz a zarobil tak sumu, s ktorou sa dalo niečo podniknúť. Mohol si zaplatiť mesiac dovolenky v Grécku, ale rozhodol sa investovať do múzea, v ktorom vystaví svoje diela.

„Túžil som po niečom takom. Vyzerá to, že by som ho pri výdavkoch na chod a prevádzku mohol rok živiť. Zvykne sa tomu hovoriť projekt. Uvidíme, čo bude ďalej,“ hovorí.

sm-0602-012f-otis2.rw_res.jpg
Dielo Otisa Lauberta má svojhu váhu. Nezvesíte ho.

Nezbieram, kumulujem

Svoje rozhodnutie postavil, ako hovorí, na štyroch pilieroch: samoľúbosť, vek, zdravie a bezdetnosť. Nerieši tým problém uskladňovania diel. Je ich viac, než v múzeu môžeme vidieť, a musia si počkať, ako sa priestorom bude v budúcnosti dariť. Zatiaľ čakajú v letnej kuchynke.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré diela - napríklad šachové zbierky či iné typické série – poštové umenie, odevy či knihy – však vynechal zámerne. Príliš vraj zdôrazňujú jeho status zberateľa, ktorý spĺňa len čiastočne. „Predmety nezbieram, ale kumulujem,“ vysvetľuje autor.

S denníkom v podnájmoch

Často ho označujú za solitéra slovenskej výtvarnej scény. Vstúpil na ňu až začiatkom 90. rokov po páde režimu, v ktorom štruktúry umelcovi bez titulu nič neumožňovali. Dielam Otisa Lauberta napriek tomu nikdy nechýbal vtip. Je až zarážajúce, ako dokázal svoj boj o existenciu povýšiť na životný štýl a umelecký program zároveň.

Stalo sa mu vlastným, že nemohol byť riadnou súčasťou umeleckej scény, oficiálnej ani neoficiálnej, že nemal nárok na výstavný priestor. Jeho uvažovanie o tvorbe určovalo sťahovanie sa z podnájmu do podnájmu len s dvoma taškami a chýbajúce zázemie, v ktorom by mohol realizovať svoje nápady.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci preto robil len menšie dvojrozmerné objekty, všetky nápady si od prvého momentu zapisoval do zošitov, denníkov alebo ako im on vraví, „poznámnikov“. Za mnohé roky sa ich nazbierali desiatky, každá stránka obsahuje starostlivý zápis nápadu, neraz hodný kompletnej série diel či celej výstavy.

sm-0602-012f-otis3.rw_res.jpg

Barokové barly

Mnohé z vecí, ktoré si v zošitkoch nakoncipoval, vznikli až neskôr, ich autor má však pri antedatovaní čisté svedomie. V pôvodnej predstave nezmenil počas realizácie ani čiarku. „Denníky sú môj jediný umelecký pas,“ hovorí.

Originálne koncepty vznikali využitím množstva zdanlivo nepotrebných a zabudnutých predmetov. Dáva im nové významy, tvorí básne v obrazoch s príznačnými ná〜zvami a vo sviežej metafore im vdychuje nový život.

SkryťVypnúť reklamu

Háčik je v hmoždinka

Niekedy sa nájde najprv materiál, inokedy názov diela. Napríklad pred pár rokmi mal nepríjemný úraz, v nohe štyri železá. Po viacerých operáciách konečne nepotreboval barly, tak ich išiel vrátiť do nemocnice s tým, že „už ho bolí inde“. Povedali mu vraj, že ich nepotrebujú.

Tak ich zobral domov a urobil z nich barokové zdobenie. Dnes visia v múzeu aj s názvom, ktorý im dal sám život.

„No poďte sem, vyskúšajte si toto sako, len ho pokojne zveste a oblečte si ho,“ nabáda nás pri návšteve. Tušíme, že v tom bude nejaký háčik, okúňame sa, ale dobre, skúsme si jeho dielo obliecť.

Sako je husto zdobené stovkami ciferníkov z najrozmanitejších náramkových hodiniek a, samozrejme, také ťažké, že zvesiť ho z háčika len tak spakruky je vlastne nemožné. Kdeže obliecť!

SkryťVypnúť reklamu

Scénkou so sakom iba demonštruje, že za malým háčikom sa skrýva obrovská hmoždinka, ktorá musí objekt udržať, a tú tam rozhodne nenamontoval sám. Na svoje – ako sám vraví – vetché plecia si toho nabral v poslednom období dosť.

Nový priestor začal prerábať, keď v Starom Meste prenajal vhodný priestor. Vystavuje v ňom za podpory kurátora Juraja Čarného a vybudoval ho počas dlhých týždňov s pomocou partie nadšencov, študentov Školy umeleckého priemyslu. „Bez nich by tu nebolo nič, sú úžasní, ako mi pomáhajú,“ hovorí.

sm-0602-012f-otis4.rw_res.jpg

Kde je červený hrebeň

Jeho dom v Rači spojený s ateliérom navštevujú študenti už niekoľko rokov. Stal sa pre nich takpovediac remeselnícko-tvorivou dielňou, kde sa všeličomu priučia a zároveň pomôžu. Konečne sú napríklad na svete regály, v ktorých si môže sústreďovať potrebný materiál.

SkryťVypnúť reklamu

Nazbieral ho za desiatky rokov. Pôvodne to bol prejav úcty k veciam, ktoré si ľudia menej všímali, chcel ich zachrániť, uchovať. Neskôr sa ukázalo, že majú v sebe čosi oveľa viac.

Otis Laubert dodnes pravidelne navštevuje burzy a blšie trhy. Hľadá a nachádza predmety, dôležité pre budúcnosť svojich nápadov. Len čo ich prinesie domov, starostlivo ich poumýva a odloží do banánových škatúľ.

„Bude ich tuším už aj tristo,“ konštatuje. Predmety selektuje podľa mnohých kritérií – farba, tvar, veľkosť, materiál, funkcia a podobne. Keď napríklad potrebuje červený hrebeň veľkosti desať centimetrov z umelej hmoty, presne vie, kde ho hľadať.

sm-0602-012f-otis5.rw_res.jpg

Tajomstvo známeho

Začínal ako potulný hľadač a dodnes si tento spôsob nahliadania na svet udržuje. Tvorba ho priťahuje o to viac, o čo menej možností na jej realizáciu má.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to otázka jeho túžby, ale silného presvedčenia, že všetko známe, čo nás obklopuje, je zahalené tajomstvom, ktoré sa dá pútavo dešifrovať.

Otis Laubert patrí k najautentickejším a najoriginálnejším umelcom ktorí kedy pôsobili v Bratislave, na Slovensku a v strednej Európe. Je konceptualista, ktorý transformoval idei dadaizmu, fluxu, neodada, nového realizmu, arte povera do autentického jazyka. Vo svete je bežným štandardom, že mestá svojim významným občanom a umeleckým osobnostiam otvárajú múzeá, Otisovi Laubertovi sa vďaka osobnému nasadeniu podarilo splniť mnohoročný sen a otvoriť múzeum. Jeho hlavným poslaním bude uchovať myslenie a tvorbu Otisa Lauberta pre budúcnosť.

Juraj Čarný,
kurátor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu