Pred nahrávaním nového albumu Monsanto Years bol Neil Young znovu nahnevaný, chcel v ňom žalovať veľké potravinárske korporácie. Paradoxne z toho vzišla veselá pesnička.
„Kedysi som každý deň stál v rade v Starbuckse a pil svoje latte,“ píše Neil Young na svojej webovej stránke. „Dnes už nie.“ Veľký kaviarenský reťazec ho nahneval a prvý singel na svojom novom albume zložil špeciálne preto, aby ho ľuďom trochu znechutil. A Rock Star Bucks a Coffee Shop, pomenoval ho. Rocková hviezda sa vzpiera kávovému bufetu.
Výpoveď farmárom
Boli časy, keď Neil Young chcel byť farmárom, aj zopár ľudí zamestnával. Ukázalo sa vtedy, že ani skvelý hudobník a jeden z najlepších gitaristov na svete nemá talent na všetko. Napríklad, Young rozhodne nie je šéfovský typ. Zamestnanci bezstarostne zneužívali jeho dobrotu, míňali mu peniaze na súkromné účely a jeho potom ešte aj trápilo, že im musel povedať: Máš výpoveď.
Náklonnosť k farmárčeniu a malým farmárom mu však zostala, na ich podporu začal aj organizovať koncerty Farm Aid. A že má dnes nový album The Monsanto Years, je výsledkom toho, ako sa obáva o ich budúcnosť.
Dávid verzus Goliáš
Young sa dozvedel o súdnom procese, v ktorom veľká potravinárska firma Monsanto žaluje štát Vermont za to, že chráni malých výrobcov a, naopak, núti korporácie, aby korektne uvádzali pôvod ich produktov. Alebo písali, či obsahujú geneticky modifikované potraviny. A zvlášť ho nahnevalo to, že Starbucks sa k nej v žalobe pripojil.
„Čo si teraz myslíte o geneticky modifikovaných potravinách, nie je dôležité,“ píše Young na svojom webe. „Veľké korporácie by nemali využívať súdne procesy, aby zvrátili legitímne a demokratické rozhodnutia. Vermont je drobný rurálny štát, má iba šesťstotisíc obyvateľov. Takže keď teraz bojuje, pripomína to boj Dávida s Goliášom.“
Bude menej zákazníkov
„Aj keby Neil spieval iba o pohári čistej vody, bolo by to vzrušujúce,“ pekne a výstižne kedysi povedal režisér Jonathan Demme. Young je nezvyčajne čistý zjav na hudobnej scéne, okrem toho je aj mimoriadne tvorivý a premenlivý, spôsob jeho hrania sa niekedy ani nedá opísať pozemskými termínmi. Keď však spieva, rozumejú tomu tí, čo sú zamilovaní, tí, čo sú ekologicky angažovaní, a aj tí, čo sú ako občania nahnevaní.
S Williem Nelsonom (vľavo). FOTO - SITA
Veď aj preto si Young získal obdiv a rešpekt. Na Slovensku príliš veľa fanúšikov tento Kanaďan nemá, rádiá ho nehrávajú, aj keď je to nepochopiteľné. Vo svete však má toľko oddaných obdivovateľov, že keď ich vyzve, aby pili kávu inde, Starbucksu môže pokojne ubudnúť hoci aj milión zákazníkov.
Nadšený protest
Ako je už zvykom, nový album Monsanto Years nahral s novou partiou hudobníkov. Neil Young musí vždy niečo vymyslieť – a niekomu pri tom popliesť hlavu. „Chcem, chlapci, aby ste so mnou nahrávali. S láskou Neil,“ napísal teraz synom Willieho Nelsona Micahovi a Lucasovi. Obaja potom nemohli zaspať od vzrušenia, zverili sa časopisu Rolling Stone.
A presne to aj pesničku A Rock Star Bucks a Coffee Shop poznačilo. Young ju nespieva taký nahnevaný, ako keď kedysi kritizoval prezidenta Nixona alebo Busha mladšieho. Napriek vážnemu textu je to skôr veselá, jemne mobilizačná skladba a v takej nálade je aj nakrútený jej videoklip. Mladí Nelsonovci sa v ňom tešia, že môžu hrať vedľa „strýka Neila“ a popritom, akoby len tak mimochodom, niekoho poriadne napáliť.
Veď Starbucks sa dnes snaží obhájiť, že ona v procese Monsanto verzus Vermont už nefiguruje, a americké médiá jej po krátkej investigatíve dávajú za pravdu.