V nedeľu mala mať v Mestskom divadle, v Klube Čierny havran premiéru hra Milana Uhdeho Balada pre banditu. Uhde ju napísal podľa románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj lúpežník pre brnenské Divadlo na provázku, ktoré ju uviedlo v roku 1975. Hra sa stala ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Na nedeľu plánovaná premiéra hry Milana Uhdeho Balada pre banditu sa odkladá na 2. februára. Režisérka Iveta Jurčová a dramaturg Michal Ditte sa zhodli, že najťažšie bolo skĺbiť zozbieraný herecký tím. A keďže viacerým vyhovovali nočné skúšky, trvali aj do tretej ráno. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V nedeľu mala mať v Mestskom divadle, v Klube Čierny havran premiéru hra Milana Uhdeho Balada pre banditu. Uhde ju napísal podľa románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj lúpežník pre brnenské Divadlo na provázku, ktoré ju uviedlo v roku 1975. Hra sa stala kultovou vďaka o štyri roky neskôr natočenému filmu režiséra Vladimíra Sísa.
Premiéra v Bratislave prvýkrát uvedenej hry sa odkladá pre chorobu hercov na 2. februára.
Príbeh Nikolu Šuhaja tak, ako ho napísal Ivan Olbracht, je fascinujúcim príbehom zbojníka. „V dvadsiatych rokoch minulého storočia, v dobe, keď už fungujú všetky technické vynálezy, sa zrazu objaví typizovaný zbojník – ako Jánošík alebo Robin Hood. Žije v horách, skrýva sa a celá jeho postava je protipólom spoločnosti, z ktorej vychádza,“ tvrdí režisérka hry Iveta Jurčová.
Inscenácia sa pohráva s pojmom hrdinu a hrdinstva v dnešnej dobe. Dej sa odohráva v súčasnej krčme, v súčasnom klube, v Klube u Čierneho havrana. Divák vstupuje do deja a zároveň i do príbehu.
Titul je lákavý, pretože táto kultová hra bola na Slovensku uvedená len raz (v roku 1995 ju uviedlo Teatro Tatro z Nitry). Aj napriek tomu sa herecký tím dával dokopy ťažko.
Hoci je počet účinkujúcich postáv z pôvodného zámeru Milana Uhdeho je skresaný na polovicu – na desať, aj tak obsadenie spôsobilo režisérke problémy. Mnohí z oslovených hercov – napríklad Lucia Šoralová, ktorá začala skúšať postavu Eržiky a považovala ju za „srdcovú“ – museli účinkovanie z časových dôvodov odmietnuť alebo prerušiť.
Napokon sa podarilo vytvoriť súbor z poslucháčov VŠMU v Bratislave, Akadémie umení z Banskej Bystrice a zo súboru Pôtoň v Leviciach. Hlavnú ženskú rolu hrá Eva Dočolomanská (Eržika), neter Michala Dočolomanského, ktorú sa podarilo na hosťovačku vytiahnuť z divadla v Banskej Bystrici. Hlavnú mužskú rolu dostal Dominik Zaprihač (Nikola) z VŠMU. Čarodejnicu Moranu si zahrá takisto poslucháčka VŠMU Lucia Fričová.
Autori inscenácie sa dušujú, že interiér maličkého divadla, do ktorého sa vojde asi 45 až 50 (chudších) divákov, nespoznáme. Hoci detaily majú zostať prekvapením, prezradíme, že je špeciálne prerobený a pôsobivý. Je vymyslený tak, aby v ňom mohlo hrať desať hercov a dvaja hudobníci – klarinetista a klavirista.