Prvé číslo Rock & Pop s Frankom Zappom a posledné & musiQ s Gorillaz. FOTO – ARCHÍV
České médiá v posledných dňoch hovoria o zániku hudobnej žurnalistiky. Vydavateľ českého hudobného časopisu & musicQ, donedávna známeho pod menom Rock & Pop, vymenil vedenie redakcie na čele so šéfredaktorom Vojtěchom Lindaurom a zvyšok novinárov na protest odišiel spolu s ním.
Mesačník, ktorý bol jediným tlačeným fundovaným a komplexným hudobným médiom v Čechách, sa zlúčil s trojtýždenníkom Big Beng! Februárové číslo pripravuje nový šéfredaktor Pavel Skála, bývalý dramaturg televízneho programu ESO stanice Nova. Zvyšok redakcie tvoria redaktori Bengu na čele s Jaroslavom Špulákom.
„Kontinuita českej hudobnej publicistiky je prerušená,“ povedal SME dnes už bývalý šéfredaktor časopisu Vojtěch Lindaur, ktorý si aj po rozpade štátu Čechov a Slovákov všímal slovenskú hudobnú scénu. „Keď sme v roku 1990 začínali, rozhodli sme sa nadviazať na tradície dorůžkovskej hudobnej publicistiky zo začiatku 60. rokov. Stavili sme na zasvätenosť, inteligenciu a vtip. Obávam sa, že táto cesta sa skončila,“ hovorí Lindaur. Na trhu tak zostanú tínedžerské periodiká ako Bravo a špecializované magazíny.
Od mája 1990 redakcia pripravila 231 čísel, z ekonomických dôvodov zmenila periodicitu časopisu, jeho formát, grafiku a v minulom roku aj jeho názov. Ale ani Lindaurovi sa nepodarilo zastaviť klesajúci náklad, ktorý zo 60-tisíc výtlačkov spadol na 12-tisíc mesačne. Pod dramatický pokles sa jednoznačne podpísala kríza hudobného priemyslu vo svete, ktorá sa začala koncom 90. rokov. Kritici ale pripomínajú, že Rock & Pop stratil na kvalite po odchode mnohých renomovaných autorov.
Vydavateľstvu Muzikus nevyhovovala grafika, zrozumiteľnosť alebo zasvätený tón článkov, na čom si zakladal práve Lindaur: „Cieľom Rock & Popu bolo pokryť súčasnú šírku popmusic a prehnať ju cez kritickú reflexiu. Zároveň sme chceli naznačiť, čo príde. Vydavateľ chcel, aby sme robili bulvár a pred šírkou nášho záberu od balkánskych kapiel, cez vážnu hudbu až po džez by dal radšej prednosť hviezdičkám, ktoré sa objavujú na predných stranách Blesku.“
Nový zástupca šéfredaktora Jaroslav Špulák bulvár odmieta: „Nechceme byť časopisom pre tínedžerov. Podľa našich prieskumov až polovici opýtaných prekážalo, že pôvodní redaktori písali skôr o sebe. Napríklad o tom, ako sa kto vyspal a podobne,“ oponuje nový zástupca. Proti jeho predstavám je jeho pôsobenie v Big Bengu!, ktorý si roky márne hľadal širšiu čitateľskú obec a obmedzoval sa na gitarové žánre. Bol skôr fanzinom ako fundovaným hudobným periodikom.
Na rozdiel od iných českých a slovenských zaniknutých periodík, Rock & Pop vydržal bez prvého a posledného januárového čísla tohto roku rekordných trinásť sezón. Na Slovensku podobný časopis neexistoval, v zabudnutí zostali pokusy rôznych nadšencov a túto funkciu všeobecného zdroja informácií zastával práve R & P. „Mám pocit, že sme boli u vás obľúbení. Dôkazom toho je aj množstvo povzbudzujúcich slovenských e-mailov, ktoré som dostal. Cítili sme sa ako federálny časopis,“ dodáva Lindaur. Zo slovenských novinárov do časopisu prispievali Jožo Virgala, Ivan Hoffman, Stano Pekár, Juraj Čurný alebo Pavel Malovič.
„Nevešal by som hlavu, o zopár týždňov sa možno budeme rozprávať vo veselšom tóne,“ dodáva Lindaur a naznačuje možnú existenciu nového časopisu s jeho pôvodnou redakciou.
Hudobné magazíny
České a slovenské hudobné časopisy na našom trhu:
Spark – mesačník, ktorý sa zameriava výhradne na tvrdé odnože rockových žánrov
Report Music Style – mesačník orientujúci sa na rôzne gitarové štýly, v súčasnosti sa snaží zachytiť širšie spektrum popmusic, obsahuje aj exkluzívnu CD prílohu
Muzikus – časopis o hudobných nástrojoch, popretkávaný informáciami o hudobníkoch, interpretoch a skladateľoch
Folk and Country – český mesačník, zameriavajúci sa podľa názvu na country a folk
FTC – slovenská obdoba českého periodika, doplnená o informácie z trampského života
Hudobný život – časopis o klasickej hudbe a džeze
Ultramix – ambiciózny časopis pre alternatívnu časť mladej generácie, ktorý vznikol na troskách zaniknutej rovnomennej relácie z TV3. Obsahuje hodnotnú CD prílohu, zostavená známym dídžejom.
Xmag – magazín o klubovej scéne pre tínedžerov, ktorý sa pôvodne volal Tripmag. Reportáže z parties, informácie o ľahkých drogách, hodnotenie počítačových hier aj hudobných albumov či rozhovory s dídžejmi.
Blok – hlavnými témami sú dizajn, architektúra a životný štýl, no nevyhýba sa ani progresívnej hudbe a iným formám kreativity mla- dých ľudí. Cenený dvojmesačník vychádza dvojjazyčne v češtine a angličtine. (hvo, peb)