Chcete mať doma kvalitnú reprodukciu? Stiahnite si ju.
Rozprávky o psíčkovi a mačičke stihol Josef Čapek napísať ešte predtým, než ho zatkli nacisti. Jeden z najdôležitejších českých umelcov a intelektuálov strávil takmer šesť rokov v koncentračnom tábore. Zomrel pár dní pred skončením vojny počas pochodu smrti.
Jednoduché a vtipné príbehy, ktoré dodnes milujú deti aj dospelí, si sám ilustroval, a je to len zlomok z jeho bohatého a úžasného výtvarného diela. Dostať sa k nemu voľne na webe v dobrej kvalite bolo zatiaľ takmer nemožné.
Čas na zoom
Teraz sa to bude dať. Vo vysoko kvalitnom rozlíšení si ich nazoomujete do najjemnejších detailov. A čo je ešte zaujímavejšie – o pol roka sa práva na jeho diela uvoľňujú a niektoré z nich si budete môcť aj voľne stiahnuť.
Novú možnosť prináša Web umenia. Spustila ho už dávnejšie Slovenská národná galéria a ponúka na ňom zdigitalizované zbierkové predmety takmer dvadsiatich slovenských galérií. Vo finálnej fáze by ich malo byť na webe 110-tisíc. Galéria má už za sebou dve tretiny práce.
Na webe SNG si môžete stiahnuť voľné diela. Psíček a Mačička Josefa Čapka medzi ne zatiaľ nepatrí.
Josef Čapek - . Povídání o pejskovi a kočičce, okolo roku 1928.
Foto - webumenia.sk
Dotácia sa zadarila
„Na Webe umenia pracujeme už vyše štyri roky,“ hovorí supervízor projektu Michal Čudrnák. Bolo im vraj ľúto, že by informácie z neho boli dostupné iba pre registrovaných bádateľov. Chcú, aby boli čo najprístupnejšie verejnosti a aby sa ľudia mohli dopátrať k zaujímavostiam z oblasti výtvarného umenia. Takže ak si teraz ktokoľvek zmyslí, že chce mať kalendár z Mednyánszkeho malieb, hneď to môže riešiť.
Web umenia sa teraz predstavuje v inovovanej podobe, autorom grafiky je dizajnér Branislav Matis. Tím sa rozhodol zapracovať na tom, aby bolo vyhľadávanie čo najefektívnejšie, ako hovoria jeho členovia, „aj s ohľadom na nástrahy slovenčiny“. V zbierkach sa dá hľadať podľa viacerých kľúčov – cez autora, dielo alebo tému, doplnenú v niektorých prípadoch aj o bonusové materiály, napríklad krátke videonahrávky s hodnotením kunsthistorika či dokument. Jeden čerstvý práve vznikol na tému Slavín a postupne ich bude aj viac.
Projekt digitalizácie zbierok sa podarilo financovať z eurofondov a SNG naň získala štrnásť miliónov eur. Z peňazí sa vybudovalo aj pracovisko a zrekonštruovala časť Zvolenského zámku. Na záchranu kultúrneho dedičstva toľko nedostala žiadna iná európska krajina.
Ľudovít Fulla, Akt muža a akt ženy. Okolo roku 1925. Foto - webumenia.sk
Zneužite v dobrej kvalite
Databázu diel budovala SNG posledných desať rokov, takže keď sa v roku 2012 podpísala zmluva, tvorba kvalitného digitálneho obsahu sa mohla ihneď rozbehnúť.
„Inšpirovali sme sa svetovými galériami, veľkým podnetom bolo napríklad Rijksmuseum v Amsterdame,“ hovorí šéfka projektu Mária Bohumelová. „Má vo svojich zbierkach krásne zbierky starého umenia. Pred dvoma rokmi spustili podobný web, na ktorom všetko sprístupnili a urobili revolúciu. Vyzvali verejnosť, aby s obrázkami pracovala, recyklovala ich, ako sa len dá. Nalepte si Rembrandta hoci aj na motorku! Nám sa tento prístup veľmi páčil.“
Ladislav Mednyánszky. Čítajúci. Umelcov otec, barón Eduard Mednyánszky.
Datovanie 1890-1895 Foto - webumenia.sk
Autori projektu vychádzajú z toho, že mať web už nie je žiadna konkurenčná výhoda, dôležité je, čo sa na ňom deje. Preto bude namieste otázka, či takýto trend nedevalvuje hodnotu umenia. „Aj v rámci našich interných diskusií vznikli dva tábory,“ priznáva Bohumelová. „Ja si však myslím, že ak dielo, slovenské či svetové, nie je zaťažené autorskými právami, nie je dôvod ho blokovať. Presne to vystihli práve v Rijksmuseum: ak už niekto chce zneužiť dielo, nech je to v čo najlepšej kvalite.“