SME

Oprášia aj bábky z povaly

Hviezdami festivalu Fest Anča budú estónski animátori.

Vlastné depresie motivovali lotyšskú režisérku Signe Baumane k natočeniu filmu Šutry v kapsách.Vlastné depresie motivovali lotyšskú režisérku Signe Baumane k natočeniu filmu Šutry v kapsách. (Zdroj: www.csfd.cz)



Prehliadka najlepších animovaných filmov, aké za posledné dva roky vznikli vo svete aj u nás, sa začína už o týždeň v Žiline. Budú aj koncerty, projekcie so živou hudbou, počítačové hry, workshopy, výstavy a mnoho iného. Tradičné súťažné sekcie predstavia divákom čerstvú animovanú tvorbu, nebudú chýbať ani celovečerné filmy ako Ovečka Shaun, Lokalfilmis, Šutry v kapsách, Malá z Rybárne alebo Malý pán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

shaun_res.jpg

Ovečka Shaun vo filme (FOTO: www.outnow.ch)

lokalfilmis_res.jpg

LokalFilmis (FOTO: www.csfd.cz)

Ôsmy ročník festivalu však bude bohatý najmä na zahraničných hostí.Estónsku animáciu, ktorá má vďaka hravosti, severskému humoru a surrealizmu vo svete dlhú tradíciu, prídu predstaviť Priit a Olga Pärn – tvorcovia slávneho štúdia Joonisfilm.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdou bude aj írsky režisér Tomm Moore, dvojnásobný držiteľ nominácie na Oscara za najlepší animovaný film. Okrem filmu Pieseň mora, ktorý mal u nás premiéru v apríli, sa bude premietať ešte ďalší jeho film.Český animátor Jiří Bárta uvedie výstavu, na ktorej oprášil bábky, rekvizity, scenáre a skice zo svojich filmov. Vraj ich našiel na svojej povale a teraz ich chce ukázať svetu.

songofthesea_res.jpg

Pieseň mora (FOTO: www.csfd.cz)

Jeden z najzaujímavejších koncertov sľubuje estónska hudobníčka Vul Vulpes. Vystúpi spoločne s francúzskym vizuálnym umelcom Desaxismundim. Zaexperimentujú aj slovenskí hudobníci – formácia Nvmeri, Zelf Bloemen, Samčo brat dážďoviek či improvizačné trio Voice Over Noise.

Hlavným „stanom“ bude opäť kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie, má pripravený aj špeciálny kontajner, kde sa budú premietať „hardcore“ filmy zo sekcie Anička v Mordore. Ďalší program bude aj v Novej Synagóge, Považskej galérii, Ster Century Cinemas alebo Galérii +-0.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 804
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 059
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 877
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 825
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu