Teatr Dramatyczny z Varšavy hosťuje na festivale Eurokontext. Čitáreň U červeného raka predstaví knihu o Jurajovi Kukurovi a koncertovať bude aj japonský skladateľ.
Mladý Stalin
DIVADLO/SND – sála Činohry SND 19.00
Slovenský režisér Ondrej Spišák je takmer dvorným režisérom autora Tadeusza Słobodzianka. Ich spoločná produkcia Naša Klasa, s ktorou sa predstavili aj v Bratislave v rámci festivalu Nová dráma, bola vo Varšave doslova hitom. Spišák za ňu dostal dokonca prestížnu cenu Felix.
Hra Mladý Stalin, ktorú Słobodzianek napísal a Spišák v poľskom divadle Teatr Dramatyczny zrežíroval, pracuje s kontroverzným námetom. Budúci diktátor sa ešte ako nedoštudovaný kňaz vydáva na cestu, ktorú by sme dnes nazvali terorizmom. Mladý Stalin pôsobil ako vzdelaná, šarmantná aj schopná osobnosť, jeho šarmu bolo ťažké odolať. S falošným pasom, za výbuchov bômb vykráda mladý Stalin banky pre Leninovu boľševickú stranu. Brázdi svet od Gruzínska cez Viedeň do Krakova i Londýna a už vtedy neváha zabiť tých, čo mu skrížia cestu.
„Hra Mladý Stalin pomenúva situácie tak jasne, až to až hraničí s dokumentárnym divadlom. Práve to ma priťahovalo,“ opisuje Spišák, ktorý hosťuje v poľských divadlách pravidelne a je tam pomaly slávnejší než na Slovensku. „Keď si kliknem na poľské portály, dozviem sa o sebe viac ako na slovenských,“ smeje sa tento špecifický režisér.
Rozdiel medzi Poľskom a Slovenskom vidí v celkovej divadelnej kultúre. Ohlasy na divadlo sú tam oveľa intenzívnejšie. Jeho Majstra a Magdalénu – inscenáciu, ktorú režíroval v Teatre Tatre, označili v Gliwiciach za „poľskú premiéru“ a v denníku Rzeczpospolita vyšla hneď na druhý deň veľká recenzia.
Martin Čičvák: Kukura
ČÍTANIE/ Letná čitáreň U červeného raka, Bratislava 18.00
Pod Michalským mostom sa počas celého leta budú konať pravidelné stretnutia s najnovšími slovenskými knižkami a ich autormi. Organizuje ich Mestská knižnica v Bratislave v rámci projektu Čítajme slovenskú literatúru. Hosťami dnešného literárneho utorka budú herec Juraj Kukura a režisér Martin Čičvák, ktorý v svojej knižnej prvotine spísal hercov život. Trvalo mu to dva roky a čitatelia sa vraj konečne dozvedia celú pravdu.
Životopisná kniha Kukura s podtitulom Jeho život, ako ho prežil Čičvák je oveľa viac než len sprevádzanie hercovým doterajším životom. „Ani som nevedel, koľko dramatických udalostí som zažil,“ povedal herec v rozhovore pre SME.
Možno sa aj na dnešnom čítaní dozviete, čo hercovi napísal Leonard Cohen v osobnom telegrame, čo pred nakrúcaním zvykol robievať predstaviteľ náčelníka Apačov Pierre Brice alebo aká je atmosféra na filmovom festivale v Monte Carle.
Hudba dneška
KONCERT / SNG, Bratislava 18.00
Japonský skladateľ Seijiro Murayama, ktorý pochádza z Nagasaki, hľadá prieniky medzi hudbou a inými druhmi umenia – tancom, videom, maľbou, literatúrou či filozofiou. Jeho najčastejšou metódou tvorby je improvizácia, ktorú predvedie na cykle koncertov.
Dôležitými prvkami jeho hudby sú priestor, jeho energia a rôzne druhy ticha. Zatiaľ, čo on zahrá na bubne, tak parížsky rodák Jean-Luc Gionnet ho bude sprevádzať na saxofóne. Ich spolupráca sa začala pred takmer desiatimi rokmi, na koncerte v Bratislave sa k nim pridá komunita mladých hudobníkov z Veni Academy.
Ich lektormi sú členovia súboru Veni ensemble, ktorý vznikol ešte koncom osemdesiatych rokov – túžili vtedy prostredníctvom hudby slobodne vyjadriť svoje postoje.
Autor: mog, kul