SME

Festival Eurokontext: Nepotrebujeme veľa, aby to vybuchlo

Cigáni na festivale Eurokontext.sk vykresľujú dilemu policajtov. Tí sa v divadelnej hre našli.

Časy, keď bol rómsky svet plný farieb, hudby a priťahoval svojou podobou slobody, preťala trauma. O tom, ale aj o stave krajiny hovorí inscenácia Cigáni.Časy, keď bol rómsky svet plný farieb, hudby a priťahoval svojou podobou slobody, preťala trauma. O tom, ale aj o stave krajiny hovorí inscenácia Cigáni. (Zdroj: EUROKONTEXT)

Predstavte si, že v osade žije Cigán. Jedného rána vstane a ide do práce. Konečne pozitívny príklad.
A zrazu ho z ničoho nič odbachnú.
Pred siedmimi rokmi sa na maďarskom vidieku odohrala séria rómskych masakrov. Reagovalo na ne divadlo Katona József Színház z Budapešti. Vznikla hra Cigáni a dnes ju uvidíme v Bratislave.
Musí byť veľmi ťažké žiť s touto traumou, hovorí jej režisér GÁBOR MÁTÉ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiéru ste mali pred piatimi rokmi. Ako rezonuje téma dnes?

„Rozsudok do dnešného dňa nie je na svete. Práve pred mesiacom súd vyhlásil, že prípad sa môže ťahať ešte roky. Vždy sa nájde nejaký právny problém, ktorý nedovoľuje skutok jednoznačne definovať, či zámienka, pre ktorú sa nedá povedať, že išlo skutočne o zločin. Súd akoby chcel oddialiť trest, ktorý vinníkom patrí. Bol by krutý – znamenal by doživotie.“

SkryťVypnúť reklamu

Hra Cigáni má dvoch autorov – prvý vychádza zo života Rómov v 20. rokoch minulého storočia, druhý dobudoval súčasnosť. V čom všetkom ste tému chceli aktualizovať?

„To, čo vo svojej hre ukazuje prvý autor Jenő Tersánszky, je svojím spôsobom idylické, tradičné, známe. Ľudia si vo svojom svete žijú svoje životy, problémy sú úplne čitateľné – každý niečo chce, má svoje ambície, chce ľúbiť, podvedie, prosto, ľudia tam robia všetko, čo robíme aj my dnes. Chcel som zobraziť starý, pestrý svet, plný farieb, hudby s príťažlivou podobou slobody, a dať ho do protikladu so šedivou, chladnou beznádejou súčasnosti. Dosiahnuť moment, v ktorom túto idylu dokáže zásadne zmeniť jediný výstrel z pušky.“

sm-0617-014f-cigani3.rw_res.jpg

Tu do hry vstupuje druhý autor. Čo ho okrem reality vedie?

SkryťVypnúť reklamu

„Predstavte si to takto – v osade žije Cigán, ktorý jedného rána vstane, zabalí si tašku a ide do práce. Konečne niekto, kto sa prispôsobuje, chcel by dôstojnejšie existovať. Pozitívny príklad. A zrazu ho z ničoho nič odbachnú. Je to neskutočne poburujúci zásah do rodiny. Život sa úplne obráti. Pozostalí od tej chvíle žijú s traumou. Musí to byť nepredstaviteľne ťažké.“

V rómskej otázke mnohí ľudia radi hovoria o riešeniach. Chcete ich k tomu provokovať?

„Práveže nie. Som radšej, ak v tomto prípade nenachádzajú kľúč k dverám a ostávajú nespokojní.“

Rozprávali ste sa počas tvorby aj s dotknutými?

„Ja nie, ale spoluautor hry Krisztián Grecsó dobre pozná vidiecke prostredie, v ktorom sa dráma odohráva. Okrem toho sa zhováral aj s policajtmi. Chcel vedieť, ako v súvislosti s týmto prípadom rozmýšľajú.“

SkryťVypnúť reklamu

sm-0617-014f-janosban.rw_res.jpg

Dozvedel sa niečo?

„Horko-ťažko. Sedel s nimi celé hodiny, nahrával si ich výpovede na diktafón. Ibaže kým ho mal zapnutý, všetci hovorili veľmi oficiálne, čiže nepovedali nič. Až keď napokon diktafón odložil, policajt si spokojne vytiahol balík parízeru, začal si z neho odkrajovať a konečne sa otvorenejšie rozhovoril.“

O čom?

„Že policajti a vyšetrovatelia sa k prípadu stavajú z opačnej strany. Ich najväčším problémom je, že vopred vedia, že riešenie nenájdu. Do terénu idú s presvedčením, že sa nič nepodarí. Lebo ľudia v osadách narozprávajú všeličo, majú svojské zvyky a priblížiť sa ich mysleniu je priam nemožné, ich výroky sa nedajú rozuzliť, každý hovorí o inom a inak. Policajt vychádza z toho, že v takomto prostredí sa pravda ešte nikdy neobjasnila. Pôvodne som druhú časť hry chcel robiť len s vedomím, že policajti sú nedbanliví. Grecsó ho týmto obohatil o ďalší rozmer.“

SkryťVypnúť reklamu

V hre ste preklenuli sto rokov v živote rómskej komunity. Ako sa vám obraz o nej zmenil?

„Dnes existuje istá vrstva Rómov túžiacich po asimilácii, rómska inteligencia, ktorá by rada búrala stereotypy. Je veľmi aktívna a to dáva nádej, že sa veci môžu meniť k lepšiemu. Lenže keď bude v Maďarsku chudoba na takom stupni, na akom je, tak sa to nezmení. Otázka tiež je, či sa dá veriť, že za každodennými snahami dnešnej politiky sa vyvinie koncepcia, ktorá by v istom zmysle dokázala ponúknuť skutočné riešenia.“

Maďarský režisér Bence Flighauf nakrútil výborný film na rovnakú tému. Nestretli ste sa?

„Je to veľmi silný film. Keď vznikal, mali sme za sebou už premiéru divadelnej inscenácie. Naše úmysly boli podobné, ale vnímanie, samozrejme, úplne iné. Bolo veľa príležitostí, pri ktorých sme sa mohli stretnúť, obaja sme sa napríklad zúčastňovali na rôznych diskusiách, ale ani raz nie naraz. Ani neviem, či videl naše predstavenie.“

SkryťVypnúť reklamu

sm-0617-014f-cigani4.rw_res.jpg

Prečo podľa vás ľudí táto téma v divadle zaujíma?

„Sám som prekvapený, že inscenácia sa stále drží v repertoári, bol by som spokojný, aj keby sme ju zahrali iba 25-krát. Téma bola pre mňa silná už vtedy, keď som na inscenácii pracoval. Postupne som zisťoval, že dávno nehovorím len o Rómoch, ale o tom, ako vyzerá naša krajina, ktorej sú súčasťou.“

Ako z tohto pohľadu vyzerá vaša krajina?

„Maďarská spoločnosť je extrémistická, ľudia nevedia byť trpezliví voči iným, nedokážu si vypočuť iný názor, pochopiť, že každá vec môže mať svoju váhu a že ako občania máme voči sebe obrovskú zodpovednosť. Žijeme vo veľmi zatrpknutej krajine, k tomu, aby niečo vybuchlo, potrebujeme len veľmi málo. Náš prah trpezlivosti sa znížil, nemáme v sebe dostatok pokory či vôle, aby sme veci posunuli k lepšiemu a videli ich v širších súvislostiach.“

SkryťVypnúť reklamu

A čo hovoria ľudia, ktorí si vás prídu pozrieť?

„Robievame stretnutia, kam prichádzajú aj diváci z vidieka a vzdialenejších miest, diskutujeme aj s rómskymi aktivistami. Tí na rozdiel od stredoškolákov nemajú radi toto predstavenie, vraj len posilňujeme stereotypy. A hovorili sme aj s päťdesiatimi policajtmi, ktorí sa naopak v hre veľmi dobre spoznali a úprimne rozprávali o tom, že problém, ako sme ho nastolili, presne vykresľuje ich dilemu.

Radikáli asi dilemu nemajú.

Tiež hovoria svoj názor – chceli by u nás vidieť, že rómske spoločenstvo je podhubím zločinnosti v krajine. Ľavicoví liberáli si zase myslia, že sme mali oveľa jednoznačnejšie vykresliť snahu rómskeho spoločenstva o zmenu k lepšiemu. A mnohí sa ťažko zmierujú s tým, že inscenácia sa pokúša nazrieť na problém z viacerých strán.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ľudia tak ťažko prekonávajú predsudky?

„Lebo majú alebo dedia zlú skúsenosť. Navyše, poctivá práca býva mnohokrát na posmech. Socializmus kedysi pokazil pracovnú morálku, ale demokracia v nás zatiaľ stále utvrdzuje presvedčenie, že keď človek pracuje poctivo a s nasadením, nevyplatí sa mu to tak, ako keď urobí svinstvo alebo niečo ukradne.

Gábor Máté (60)

sm-0617-014f-matevyska.rw_res.jpg
Foto - Tibor Somogyi

Maďarský herec, režisér, pedagóg riaditeľ budapeštianskeho divadla Katona József Színház. V divadle a filme začínal v 80. rokoch minulého storočia. Má na konte desiatky divadelných a rozhlasových réžií, mnoho divadelných postáv. Účinkoval v mnohých maďarských filmoch, medzi najznámejšie patrí Taxidermia. Je držiteľom mnohých prestížnych ocenení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu