Zomrel autor hudby k Titaniku, držiteľ dvoch Oscarov. James Horner, jeden z najpopulárnejších a najúspešnejších skladateľov Hollywoodu, mal 61 rokov.
Nechcem žiadnu pesničku, hovoril James Cameron, keď chystal Titanic a Jamesa Hornera žiadal, aby k nemu napísal hudbu. Hádať sa s ním nedalo, ale Horner trval aj tak na svojom. „Tajne som oslovil textára a potom zašiel za Céline Dion, či by so mnou nevyskúšala nahrať jednu skladbu,“ vravel pre CNN. „Naspievala ju hneď na druhý pokus a potom nervózne čakala, čo bude ďalej. Nahrávku som štyri týždne nosil vo vrecku, kým som sa ju odvážil Jimovi pustiť.“
Cameron nakoniec súhlasil, pesničku do filmu zakomponoval tesne pred dokončením, odznela pri záverečných titulkoch. Aj ona prispela k tomu, že ľudia po premietaní utekali do obchodov a že soundtrack Titanicu sa stal najpredávanejším v histórii.
A Horner získal dvoch Oscarov, v kategórii najlepšia hudba aj najlepšia pesnička.
Cameron ho vracal na zem
James Horner zomrel vo veku 61 rokov, havaroval, keď riadil lietadlo. V Hollywoode patril medzi skladateľov s jasným rukopisom, aj tí, čo filmovú hudbu príliš nesledujú a nevnímajú, mohli jeho kompozície rozoznať. Najviac sa možno našiel pri filme Statočné srdce s Melom Gibsonom v hlavnej úlohe, pretože to bol príbeh zo škótskej histórie a pri nej mohol úplne prirodzene použiť prvky zo svojej obľúbenej keltskej hudby.
Počas svojej kariéry získal desať nominácií na Oscara, napríklad za hudbu k filmu Čistá duša, Votrelec alebo Apollo 13. Ponúk na spoluprácu mal veľmi veľa, ale hoci sa zdá, že aj pracoval veľa, prijímal ich len málokedy. „Keď si štúdiá želali hudbu podľa zabehanej schémy, odpovedal som nie, ďakujem,“ hovoril pre časopis Hollywood Reporter.
Práca s Jamesom Cameronom ho najviac lákala, pretože viedla k príjemným polemikám. Kým on chcel pri komponovaní uletieť, režisér ho vracal na zem a keď zas Cameron postupoval príliš konvenčne, on ho povzbudzoval, aby sa odpútal.
„Mojou úlohou je, aby na každý zvrat filmu ľudia reagovali srdcom,“ hovoril. „Keď prídeme o nejakého hrdinu, keď niekto vyhrá, keď niekto prehrá, vždy musím myslieť na to, čo v takých chvíľach človek cíti.“
Budúcnosť bol Avatar
O sebe James Horner tvrdil, že je uzavretý, nerád chodil do spoločnosti a medzi tento typ akcií počítal aj premiéry svojich filmov. Preto vlastne skoro nikdy nevedel, ako naň ľudia reagujú. A bol veľmi dojatý, keď sa dal prehovoriť a prišiel na špeciálne premietanie Titanicu sprevádzané živým orchestrom. Vidieť publikum, ako sa nechá rozcítiť aj po rokoch, vnímal ako čosi magické.
Teraz malo byť jeho veľkým projektom pokračovanie Avatara. Uvidíme, čo z neho zostane, už teraz sa vie, že James Cameron pracuje naraz na troch ďalších častiach. „Pre Jima je to celoživotný projekt,“ citovala Hornera len celkom nedávno agentúra Reuters. „Ja však chcem popritom stihnúť aj iné filmy.“