Cannes 20. januára (TASR) - Hudobné odvetvie chce naďalej všetkými prostriedkami neústupne bojovať proti internetovému pirátstvu a hromadnému nelegálnemu kopírovaniu CD-čiek. Vyhlásil to riaditeľ Medzinárodného zväzu fonografického priemyslu (IFPI) Jay Berman na medzinárodnom hudobnom veľtrhu Midem, ktorý sa začal v nedeľu vo francúzskom Cannes.
Boj proti hudobnému pirátstvu je podľa jeho slov tento rok prevládajúcou témou, no v žiadnom prípade sa jeho cieľom nemajú stať mladí, ktorí si svoje obľúbené piesne stiahnu z internetu a napália na CD. Pirát, proti ktorému bojujú, je podľa Bermana zločincom investujúcim množstvo peňazí do techniky a odbytu s cieľom získať ešte viac peňazí. Ide teda o organizovanú kriminalitu.
Tím 250 odborníkov z odvetvia, ktoré v minulom roku zasiahol celosvetový pokles obratu o asi desať percent, úzko spolupracuje s políciou na celom svete v snahe zastaviť obchod s ilegálnymi kópiami hudobných CD-čiek. Tých vlani zhabali 34 miliónov a Bermana desí myšlienka na to, koľko miliónov ich nenašli. Pirátstvo ohrozuje okrem iného aj 600.000 pracovných miest v Európe.
Berman vyjadril presvedčenie, že boj proti pirátstvu bude úspešný. Tento problém sa síce nedá úplne vyriešiť, veď hudobné firmy odjakživa existovali pri určitom podiele pirátskych kópií, musia ale mať možnosti obrany.
Patrí k nim aj účinnejšia úprava autorských práv, ktorá ich vlastníkom poskytne odmeny aj na digitálnom trhu a bude ich porušenia pokutovať. Takýto zákon už Európska únia prijala, dosiaľ ho však do svojej legislatívy zaradili len dva členské štáty.
Predseda francúzskeho združenia nezávislých labelov (IMPALA) Michel Lambot sa k tejto problematike vyjadril ešte jasnejšie. Ak bude pirátstvo naďalej zohrávať natoľko silnú úlohu, o päť rokov už nebude existovať žiaden hudobný priemysel.
Naopak britská superhviezda Robbie Williams nemá nič proti nelegálnemu sťahovaniu hudby z internetu. "Je to skvelá vec, skutočne. Neexistuje nič, čo by ktokoľvek proti tomu mohol urobiť," vyhlásil spevák pred novinármi.
Poklesu predaja svojich nahrávok sa Robbie v tejto súvislosti neobáva. "Môj album Escapology sa doteraz predal päťmiliónkrát, teraz si ho môžete pokojne vziať zadarmo," povedal Williams. Jeho názory sú v ostrom protiklade s názormi členov skupiny Metallica, ktorí sa opakovane podieľali na kampaniach proti pirátstvu.
O rozruch sa Robbie postaral aj počas inak na senzácie chudobnom odovzdávaní hudobných cien NRJ, ktoré v sobotu večer po štvrtý raz otvárali Midem. Nevšímajúc si omylom spustený alarm sa spievajúci Williams prechádzal pomedzi divákmi a objímal svojich fanúšikov. Cena sa mu však neušla, keď sa najlepším spevákom stal 20-ročný Billy Crawford.
Veľkou víťazkou večera bola Shakira, ktorej v neprítomnosti udelili tri zo siedmich medzinárodných cien (najlepšia speváčka, album a pieseň) poslucháčov európskej siete rozhlasových staníc NRJ. Ocenenie pre najlepšieho nováčika získalo španielske trio Las Ketchup.
Najlepšou skupinou sa stala americká dvojica The Calling a najlepšou webovou stránkou zasa www.jenniferlopez.com. Osobitné ceny dostali veteráni Johnny Hallyday a Phil Collins, ktorý si ďakovnou rečou v dokonalej francúzštine vyslúžil mimoriadny potlesk 2200 divákov.