V hlbinách
Kino tip
Nedávno sme mali v kinách dánsku politickú tragikomédiu podľa skutočných udalostí Sex, drogy a dane. A už sa do kín dostáva nórska dráma režiséra Erika Skjoldbjorga V hlbinách.
Aj ona sa vracia do minulosti nielen príbehom, ale aj formou, a aj ona kriticky nazerá na to, čo sa pred niekoľkými desiatkami rokov dialo v miestnej politike.
Do slovenských kín vyslal distributér tento škandinávsky multikoprodukčný film s visačkou „triler“. V skutočnosti je to spoločenská dráma, nanajvýš retro politický triler v štýle nedostižných Troch dní Kondora Sydneyho Pollacka z roku 1975.
Žiadne divoké akčné scény, rafinované obrazové atrakcie. Zato veľa práce s hercami, obrazom, uhlami snímania, svietením a najmä strihom. Skrátka kumšt.
Na sklonku sedemdesiatych rokov sa Nórsko rozhodlo využiť zásoby ropy a plynu pod morským dnom. Na práce v hĺbkach bolo treba nielen vycvičiť špecialistov, ale aj vyvinúť potrebné technológie. Spojené štáty vďačne poskytli vedcov i potápačov s predstavou, že budú mať právo na využívanie výsledkov, teda aj vyťažených surovín.
Nóri si, samozrejme, chceli zachovať samostatnosť a dosiahnuť energetickú sebestačnosť. Vyvinula sa situácia, v ktorej nikto nikomu nedôveroval a v nárazníkovej zóne uviazli tí najzraniteľnejší: hĺbkoví potápači.
Keď Petter pri skúšobnom ponore stratil vedomie, spôsobil smrť kolegu – vlastného brata Knuta. Nikto mu neverí, tvrdenie o bezvedomí všetci považujú za výhovorku, a muž, ktorý z nešťastia vyviazol s poškodeným mozgom, musí pátrať po skutočných príčinách nehody sám. Na vlastnej koži zisťuje, že nemôže veriť cudzím ani svojim.
Napokon mu po mučení v pretlakovej komore zostáva len zopár minút, aby prípad dotiahol do konca a zachránil si život i česť.
Oscaroví partneri George Clooney a Grant Heslov dnes už pracujú na americkom remaku. Vzhľadom na ich doterajšiu tvorbu sotva pôjde o hollywoodsky spektákel, ale na príbehu ich zrejme zlákala atraktívna dobrodružná linka. Erik Skjoldbjorg však kladie dôraz na realizmus alebo skôr zdôraznený pocit autenticity. Rozprávanie je komótne i dramatické scény sú pomalé a vláčne.
Aj tie, ktoré sa neodohrávajú pod hladinou. Nechýba im smutno-nostalgický tón s nádychom neodvratnej osudovosti.
Aksel Hennie v hlavnej role predvádza plnokrvné a presvedčivé charakterové herectvo i s postupnými premenami a nehrdinským dozrievaním. Kameraman Jallo Faber redukuje farebnú hĺbku do podoby nekvalitného a či starého materiálu, hrá sa s optikou, detailmi, so strihačmi dynamizuje aj statické scény, dodáva im znepokojujúci, neurotický nádych.
V hlbinách odkrýva viac z hĺbok nórskej ekonomiky a svetovej energetickej politiky ako zo života pod morskou hladinou. Netvory, ktoré tam žijú, by ste určite nechceli stretnúť.
Leo Brouwer v SNG
KONCERT / Esterházyho palác, Bratislava 18.00
Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza oslávil štyridsiatku za účasti veľkých hudobných osobností. Bol tu Španiel José Miguel Moreno, ktorý na vihuele a barokovej gitare pripomenul dve storočia španielskej gitary, vystúpili aj mladí virtuózi Andrea de Vitis a Xavier Jara či svetoznáme slovenské duo Dagmar a Jozef Zsapka. Festivalové dozvuky dnes ešte prinesie sprievodný program.
Tým je hudba Lea Brouwera, kubánskeho skladateľa, dirigenta a gitaristu, ktorý je už od 70. rokov známy ako jeden z najzaujímavejších skladateľov a interpretov. Hoci to počas svojej hudobnej kariéry v kubánskom režime nemal vždy jednoduché, dnes jeho tvorbu uznávajú po celom svete. Domáci gitaristi sa chopili jeho kompozícií, ktoré v kontexte s dielami slovenských autorov Vladimíra Godára a Ilju Zeljenku hrajú za Brouwerovej osobnej účasti. Vystúpi Bratislavské gitarové kvarteto, renomovaný slovenský violončelista Eugen Prochác aj gitarové duo Darina Jókaiová a Dávid Hnat.
Liberace!
TV TIP / ČT 2 22.00
Ani hviezdy ako Michael Douglas a Matt Damon nedokázali predať hollywoodskym štúdiám životopisný film o jednom z najlepšie zarábajúcich estrádnych umelcov Valentinovi Liberacem. Tie sa totiž zľakli až príliš otvoreného obrazu homosexuality. Režisér Steven Soderbergh si preto dohodol spoluprácu s HBO a nakrútil ho ako televízny film. Dokonca veľmi úspešný. Pred dvoma rokmi ovládol ceny Emmy a získal aj Zlatý glóbus za najlepší TV Film.
Douglas film nakrúcal hneď po tom, ako podstúpil liečbu rakoviny hrtana. Sám netušil, ako on, veľký milovník žien, zvládne zahrať gaya. Aj napriek tomu sa postavy výstredného klaviristu zhostil s dravosťou a chuťou. Mladého, neskúseného a spočiatku veľmi plachého Liberaceho milenca Scotta si zahral Matt Damon. V tejto ešte bohatšej a ťažšej postave dokázal herec postupne odhaľovať vrstvy nehy, paniky a mučivej závislosti. Vplyvom okolností sa však ich vzťah začal rozpadať.
Autor: mog