Svetlo je také rýchle, že by planétu Zem obehlo sedemkrát za sekundu a vesmír je taký starý, kam až v ňom dovidíme. O známych aj menej známych faktoch a fascinujúcich otázkach o vesmíre hovorí vydarený rovnomenný seriál.
Aj keď si človek možno občas spomenie na školské učivo, nie vždy mu boli informácie v škole podané takým živým a fascinujúcim spôsobom, aké bývajú javy, ktoré sa k nim viažu. A pri tom predstava jednoduchosti nápadu, vďaka ktorému napríklad presokratický učenec Táles z Milétu vedel vypočítať výšku egyptských pyramíd, je vskutku pôsobivá.
Traduje sa, že mu prosto napadlo, že ak sa bude dĺžka jeho tieňa rovnať výške jeho postavy, musí byť predsa tieň, ktorý pyramídy vrhajú, taktiež rovnako dlhý, ako je ich výška. Logicky čarovné. A to bolo už viac ako pred dvetisícpäťsto rokmi. Táles patril medzi prvých, ktorí začali systematicky filozoficky myslieť a pýtali sa na fungovanie sveta, pričom hľadali odpovede založené na čisto racionálnej úvahe.
Svetlo je fenomén
A aj keď človek dlhé tisícročia tápal v tme, postupne predsa len dochádzame k poznaniu. A k mnohým odpovediam sme sa okrem racionálneho uvažovania, dopátrali práve aj vďaka svetlu. Podobne, ako kedysi Táles. Svetlo je fenoménom, ktoré nás sprevádza a usmerňuje, učí nás rozumieť svetu okolo nás.
Pomocou svetla dokážeme veľké veci. Rozsvecovať nielen naše mestá, ale aj lasermi odstraňovať tumory, rezať hrubé kovové platne alebo merať posun kontinentov na milimeter presne. Pomocou svetla dokážeme prenášať informácie, vďaka svetlu existuje fotografia, film aj televízia.
Svetlo hrá každý rok dôležitú rolu aj pri nových objavoch, ktorým sa udeľujú Nobelove ceny. Minulý rok to boli modré svetelné LED diódy v oblasti fyziky, za ktoré dostal cenu japonský tím vedcov. A v oblasti chémie bola udelená cena za fluorescenčný mikroskop, vďaka ktorému možno s veľmi vysokým rozlíšením nazerať dovnútra živých buniek.
Predstava, že ešte pred dvesto rokmi sme žili v nočnej tme a svietili si iba ohňom, je v pomere k bádaniam a vývoju v oblasti svetelných technológií posledných desaťročí priam neuveriteľná. Aj pre to vyhlásilo UNESCO rok 2015 za Rok svetla a svetelných technológií.