Zoltán Salamon nechcel byť viditeľný, po celý život zaňho hovorila jeho grafická tvorba.
Možno ste ako deti čítali Poklady Zorničky a neskôr román Víchor v nás od Margity Figuli. Za grafickým dizajnom týchto a stoviek ďalších krásnych kníh stál Zoltán Salamon. V nedeľu večer vo veku 77 rokov zomrel.
Slovenský grafický dizajnér najprv študoval architektúru, neskôr sa začal venovať úžitkovej grafike, typografii kníh, výstavníckym projektom a katalógom, navrhoval kalendáre, znaky a logotypy, ilustroval časopisy a knihy.
V rokoch 1961 až 1965 študoval u slovenského architekta Dušana Kuzmu, architekta Vojtecha Vilhana a akademického sochára Václava Kautmana. V rokoch 1969 až 1988 pracoval pre vydavateľstvách Tatran, Slovenský spisovateľ, Obzor, Madách, Smena a Veda. Spoluzakladal katedru grafického dizajnu na VŠVU v Bratislave, kde bol istý čas aj prorektorom.
Bol autorom vizuálu mnohých kníh, výstavných grafík, plagátov, PF–iek, niekoľkonásobným víťazom Bienále ilustrácií Bratislava. V 60. rokoch pracoval pre detský časopis Zornička či mesačník Móda, bol aj autorom viacerých log pre Slovenskú televízu. Po revolúcii navrhol nový vizuál nášho denníka a v roku 2008 si jeho grafický návrh vybrala za nové logo aj Slovenská akadémia vied. Rád písal, prispieval aj do SME.
Väčšinu života prežil v Perneku, v posledných rokoch bol pre chorobu nútený žiť v Bratislave. V priestoroch Centra preventívnej medicíny na Heydukovej ulici v Bratislave spolupracoval na výstavách dcéry Sandry, ktorá o ňom pripravuje publikáciu. „Mám plné kufre jeho vecí, z ktorých čerpám,“ hovorí.
Na Heydukovej sa dnes o 14.30 koná aj rozlúčka s ním. Bude mať podobu poslednej výstavy. Má názov Salamon Solo a potrvá do polovice októbra.
Autor: ea. mog