SME

Nikomu neradím byť šéfredaktorom

Oslava päťdesiatky časopisu Romboid bude mizerná. Prečo, vysvetľuje jeho zatiaľ posledný šéfredaktor RADOSLAV PASSIA.

Radoslac Passia (38) - venuje sa výskumu slovenskej literatúry 20. storočia v stredoeurópskych súvislostiach. Je redaktorom revue pre literárnu vedu Slovenská literatúra. Od roku 2010 je šéfredaktorom časopisu Romboid.Radoslac Passia (38) - venuje sa výskumu slovenskej literatúry 20. storočia v stredoeurópskych súvislostiach. Je redaktorom revue pre literárnu vedu Slovenská literatúra. Od roku 2010 je šéfredaktorom časopisu Romboid. (Zdroj: GABRIELA MAGOVÁ)

Kto dnes číta Romboid? Známy literárny časopis bude mať päťdesiat rokov a stále sa snaží držať si úroveň. Niektorí ľudia však majú pocit, že nárok stať sa spisovateľom im dáva členstvo v spisovateľskej organizácii. O tom, ako sa v takomto duchu oslavuje, rozpráva zatiaľ posledný šéfredaktor Romboidu RADOSLAV PASSIA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chystáte sa oslavovať?

„Žiadne veľké oslavy nebudú. K histórii časopisu sa vraciame špecializovanou rubrikou, v ktorej vyťahujeme zaujímavé, aj kontroverzné veci z nášho redakčného archívu a možno urobíme prezentácie časopisu podobne ako vlani. Pripravujeme dvojčíslo 5–6, keďže mesačnú periodicitu nie sme už dlhšie schopní udržať. Časopis v tejto chvíli melie z posledného. Ako šéfredaktor som sa so svojimi spolupracovníkmi dohodol, že to potiahneme do konca roka a stačilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Skladáte vedenie. O akej zodpovednosti sa môžeme rozprávať?

„Žijeme tu v pomeroch ako za čias národného obrodenia, čiže žiadajú sa profesionálne výkony v amatérskych podmienkach. Základom práce v redakcii bol doposiaľ nezáujem vydavateľa. A svojvôľa ministerských komisií, ktoré rozhodujú o podpore jednotlivých časopisov.“

Aké dotácie má Romboid?

„Ministerstvo kultúry už niekoľko rokov znižuje dotáciu, pričom samotná Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, ktorá Romboid vydáva, prestala časopis akokoľvek podporovať. Dáva mu iba povinnú spoluúčasť z grantu, čiže päť percent. Keď som v roku 2010 nastupoval do funkcie, dostali sme dotáciu 45-tisíc eur, plus šéfredaktor ako jediný zamestnanec bol platený zvlášť. Tento rok sme dostali 29-tisíc, v čom sú náklady aj na plat šéfredaktora. Za tejto situácie sa už nedá udržať periodicita desať čísel ročne, ako to bolo pôvodne, nehovoriac o honorároch.“

SkryťVypnúť reklamu

Vraj sú aj iné dôvody, prečo odchádzate.

„Jeden dôvod je priamy, vyslovený radou asociácie. Jej podpredsedovia boli na stretnutí s ministrom kultúry, kde okrem toho, že sa vyjadrovali k jej minulému predsedovi Ľubovi Belákovi, spomenuli aj Romboid. V správe z tohto stretnutia, ktorú pripravil jeden z podpredsedov, sa objavilo, že ide o úzko skupinový akademický časopis a že s ním majú iné plány. Toto neprofesionálne vyhlásenie bolo to pre nás ako pre redakciu prekvapujúce o to viac, že prišlo od zástupcu Obce spisovateľov Slovenska. Väčšina jej členov u nás zhodou okolností publikuje. To mi len potvrdilo moje dlhodobé pozorovanie, že vedenie asociácie a spolkov v nej združených často nezaujímajú ani vlastní členovia.“

sm-0708-016f-passia.rw_r3982-r126-st.ir3-_t600.jpg

Aký dosah má asociácia na Romboid?

SkryťVypnúť reklamu

„O časopis sa v zásade zaujímala iba vtedy, keď chcela vyvinúť tlak, že sa tam má publikovať niečo iné, než sa publikuje. Nebol to tlak, ktorý by sa nedal zvládnuť, preto mal časopis stále reálnu slobodu. Na druhej strane, hlasy členov jednotlivých spisovateľských organizácií v poslednom období zosilneli a smerovanie Romboidu sa začalo verejne tematizovať.“

Prečo?

„Niektorí členovia majú pocit, že členstvo im dáva nárok stať sa spisovateľom a prekročiť hranicu kvality, teda že majú automaticky nárok na publikačný priestor. Takto tento časopis nemôže fungovať, stáva sa iba bulletinom nejakého spolku.“

sm-0708-016f-romboid.rw_res.jpg

Webová stránka časopisu istý čas nefungovala, čo údajne tiež súviselo s bývalým predsedom Ľubom Belákom. Čo sa presne stalo?

„Už ako odvolaný predseda, zrušil moje prístupové práva na webovú stránku časopisu. Previedol ju na svoj server, zmenil grafiku a začal ju upravovať po svojom. Zároveň zrušil archív od roku 2006, ktorý sme prácne budovali. Bola to jedna z našich hlavných myšlienok. Keďže nemáme peniaze na vybudovanie kvalitného webu, chceli sme archív zrekonštruovať čo najhlbšie do minulosti aspoň vo forme pdf. Zničil mnoho hodín práce.“

SkryťVypnúť reklamu

S akou predstavou ste do Romboidu pred piatimi rokmi prichádzali?

„Predo mnou časopis viedol Ivan Štrpka. Vždy bol zameraný široko generačne, tematicky aj z hľadiska základných prístupov k literatúre. Oproti iným literárnym časopisom, ktoré sú väčšinou vyhranené esteticky, ideologicky alebo skupinovo, sa v ňom názory mohli pretínať a smeroval vždy k diskusii. V rámci koncepcie, ktorú som na konkurze predložil, som to všetko rešpektoval, pričom som sa chcel viac sústrediť na strednú a mladšiu generáciu autorov, posilniť literárno-kritickú časť a kultúrnu publicistiku. Vznikli autorské stĺpčeky, dali sme dôraz aj na súčasné výtvarné umenie a konfrontačné témy.“

Vyvíjalo sa to sľubne?

„Pôvodne som riešil obsahovú stránku, ale čoraz viac bolo treba sledovať ekonomické a administratívne problémy. To je nad limit jedného človeka, pričom z pohľadu odmeňovania sa dá hovoriť skôr o koníčku než o serióznom džobe. Okrem toho sú, samozrejme, problémy okolo distribúcie, ktoré vydavateľ nerieši a hanbou je zabezpečenie redakcie. Pracujem z vlastnej obývačky.“

SkryťVypnúť reklamu

Dostali by ste vyššie dotácie, keby ste vyhoveli tlakom asociácie?

„Všetci vedia, že fungujú grantové komisie. Komisia pre kultúrne časopisy udeľuje dotácie nekompetentne, bez ohľadu na akékoľvek kritériá. Sprvu som si myslel, že zohľadňuje nejaké zlepšenia, ale opak je pravda, prebieha veľmi silný lobing, pričom ministerskí úradníci sa stále môžu ohradiť, že sa to deje nezávisle od nich. Je to stratégia likvidácie. To hovorím ako odborník, literárny vedec, táto vec sa týka viacerých časopisov, má teda systémový charakter.“

Na ministerstve vzniká fond na podporu umenia, nepomohlo by to?

„Bohužiaľ, mám pocit, že staré pomery sa len preklopia do nového dotačného systému. Kiež by to tak nebolo.“

nitra_romboid1--1-_r4682_res.jpg
Foto - Gabriela Magová

Akú hodnotu má takto žijúci literárny časopis?

SkryťVypnúť reklamu

„Ekonomickú žiadnu, ale stále má kultúrno-historickú hodnotu. Sú tu rôzne literárne časopisy rôznej kvality, ale ani jeden nie je takto široko zameraný. Som presvedčený, že Romboid je pre veľkú časť literárnej scény potrebný. No dnes by som ani svojmu nepriateľovi neradil, aby sa na post jeho šéfredaktora hlásil.“

Ako závisí úroveň časopisu od prestíže štátnej organizácie, ktorá ho vydáva?

„Prestíž asociácie roky trpela, vždy si ju všimli jedine v súvislosti s kauzami – v roku 2013 problém s defraudáciou, padali trestné oznámenia a ani sa o tom nehovorí. Potom kauza predaj spisovateľskej budovy, nedávno kauza falošný predseda. Za posledné roky bolo treba naozaj ukazovať, že síce nás vydáva asociácia, ale mentálne s ľuďmi z nej nemáme nič spoločné. Je to tvrdé a nie správne, lebo ľudia by mali byť na seba lepšie naladení. No nejde to.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 430
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 249
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 031
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 778
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 569
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 073
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 678
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 490
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 471
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 402
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 397
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 690
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 670
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu