Tosca pod krídlami anjela
DIVADLO SOBOTA / Kameňolom St. Margarethen 21.00
Kameňolom St. Margarethen má kapacitu päťtisíc divákov a patrí k najväčším open air javiskám v Európe. Toto miesto je od Bratislavy vzdialené len asi 70 kilometrov. Od 17. storočia patrí rodine Esterházyovcov a využíva sa na operné predstavenia už takmer dve desaťročia. V tomto charizmatickom priestore pri zaujímavom svietení diváci odpustia mikroporty na čelách spevákov.
Tohtoročným titulom miestnych operných slávností je Tosca. „Žila som umením, žila som láskou“ spieva hlavná hrdinka v dojímavej árii Vissi d'arte. Dej známej opery Giacoma Pucciniho sa vracia k dramatickým udalostiam z roku 1800, keď o Taliansko bojovali rakúske a napoleonské vojská. Na pozadí príbehu lásky a žiarlivosti medzi maliarom Cavaradossim, speváčkou Toscou a policajným náčelníkom Scarpiom sa odohrávajú aj boje talianskeho oslobodeneckého hnutia.
Scénu do impozantného prírodného javiska tento rok navrhla mladá scénografka Amra Bergman Buchbinder. Dominuje jej socha anjela vysoká asi ako deväťposchodový dom. Pripomína tie, ktoré lemujú anjelský most cez rieku Tiber vedúcu k hradu. Jeho krídla tvorí 670 pierok a tie vytvárajú akúsi oponu. Réžia amerického filmového režiséra Roberta Dornhelma využíva projekcie na ploche až 500 m2. Premietania nám virtuálne približujú Kostol Sant Andrea della Valle, v ktorom Cavaradossi maľuje Máriu Magdalénu podľa svojej milenky, Palazzo Farnese, v ktorom sídlil barón Scarpia, ale aj samotný Anjelsky hrad, z ktorého sa zúfalá Tosca v závere rozhodne skočiť. Ani tento rok neodchádzajú diváci bez efektného ohňostroja.
Výpravná produkcia stála takmer päť miliónov eur, podieľal sa ne nej aj slovenský umelecký manažér Roland Tóth. V prvom dejstve sa objavujú členovia Bratislavského chlapčenského zboru. Orchester Štátnej opery Praha vedie medzinárodne uznávaný dirigent Michael Güttler, v jednotlivých alternáciách nájdeme sólistov vystupujúci na veľkých scénach - Martinu Serafin či Alexiu Voulgaridouovú v úlohe Toscy či Marca Vratognu ako Scarpiu.
Predstavenia sú od 21.hod, vždy od štvrtku do soboty až do 16. augusta.
FOTO - PAVOL URBÁNEK
Letná Demovnica
KONCERT Nedeľa / Terasa Pod pyramídou Slovenského rozhlasu, Bratislava 16.00
Počas júla, augusta a septembra sa vám naživo každú nedeľu predstavia dve mladé slovenské kapely a interpreti. Počuť ich budete môcť na terase pod pyramídou Slovenského rozhlasu – popoludnie odštartuje začínajúca skladateľka Katka Máliková, ktorá popri štúdiu vážnej hudby začala tvoriť piesne a spievať. V hudbe využíva prvky elektroniky, folklóru, ale aj kabaretu.
Vystrieda ju trojica bratislavských hudobníkov pôsobiacich pod mysterióznym názvom Inotaj – tvoria výhradne v slovenskom jazyku a v jadre ich tvorby stojí zvuk syntetizátorov. V súčasnosti pripravujú album s pracovným názvom Eva.
Ak na terase navyše ostanete do večerných hodín, tak si o deviatej môžete pozrieť aj francúzsku romantickú drámu Láska na prvý boj. Vstup je voľný.
Pod Pyramídou zahrá aj začínajúca skladateľka Katka Máliková.
Svedok
TVTIP NEDEĽA / ČT 2 20.00
Vo Francúzsku našli tesne po sebe dve telá dievčat, boli znásilnené a zdá sa, že ich zabil ten istý človek, v tom istom regióne. Lino Ventura hrá inšpektora, ktorý má hneď aj hypotézu, kto by to mohol byť. Dôkazy mu chýbajú, ale verí, že v slovnom šachu si jeho protivník neuvedomí nejaký banálny detail a skôr alebo neskôr zlyhá na jedinom slovíčku.
Detektívny film Svedok z roku 1981 patrí k tomu najlepšiemu, čo v tom čase vo francúzskej kinematografii vzniklo, aj v kinách mal nesmierny úspech. Režisér Claude Miller stihol ešte do jednej z hlavných úloh obsadiť Romy Schneiderovú, ktorá o niekoľko rokov po tom tragicky zahynula.
Film získal niekoľko Césarov, medzi nimi aj cenu za scenár, pod ktorý sa podpísal klasik Michel Audiard. Mimochodom, ten Jacques Audiard, čo pred pár týždňami zvíťazil v Cannes, je jeho syn.
Autor: kul, kk