Špión
Kino tip
Bond alebo Bourne? Už niekoľko rokov sa filmové štúdiá predbiehajú v tom, kto má v portfóliu lepšieho, akčnejšieho a populárnejšieho špióna a vo svojej predstavivosti a tvorivosti zašli tak ďaleko, že z Jamesa aj Jasona sú bezchybné superstroje. Už to aj pomaly vyzeralo tak, že si džentlmensky rozdelili sféry vplyvu a že si v nich budú kraľovať, až kým ich to alebo divákov neomrzí.
Zrazu však do ich špionážneho sveta vstúpil režisér Paul Feig, mimochodom, veľký obdivovateľ Bonda aj Bourna, a mal v rukách odvážny a drzí scenár, v ktorom bola hlavná hrdinka žena. Uspel. Diváci aj kritici uznali, že agentské egá potrebovali, aby ich niekto presne preplieskal trochu iným humorom. A príbehom, kde herci ako Jude Law a Jason Statham hrajú iba štatistov.
Hlavnú úlohu v komédii Špión dostala Melissa McCarthy, Feigova obľúbená herečka. Dostatočne seriózna na to, aby sme uverili, že je zodpovedná úradníčka v štruktúrach CIA, poverená asistenčnou prácou pre svojich akčnejších kolegov. A zároveň vtipná, bláznivá a taká premenlivá, že aj z nej môže byť skvelá agentka v teréne, keď si to nečakané krízové udalosti vyžiadajú.
Paul Feig tvrdí, že nakrútiť film o špiónke nebol žiadny výstrelok. Kinematografia nás síce roky elegantne presviedča, že toto je mužský svet, on si však myslí, že ženy hrdinky sú pri písaní špionážnych scenárov logickejšou voľbou, keďže si vraj skôr získajú niečiu dôveru.
Nebol to však jediný dôvod. Feig vedome pracoval na tom, aby narušil a pozmenil tradičné filmové nastavenie, kde vtipné herečky nemajú čo hrať.
Už pri komédii Dámska jazda sme si mohli všimnúť, že Feig a McCarthy nemajú problém skúšať v jednom filme viaceré cenové skupiny humoru, a aj vo filme Špión testujú hranice vkusu. Napríklad tým, že poslušnú úradníčku pošlú do terénu prezlečenú za popletenú dámu v ružovom kostýme, zvyčajne sprevádzanú mačkami a psami. Ak však zhodnotíme ohlasy, ktoré film vo svetových médiách mal, zdá sa, že im to bez problémov prešlo. Agentka dovolila, aby sa na nej svet smial, ale zároveň donútila divákov, aby spolu s ňou prežívali jej čistú a romantickú stránku osobnosti a ešte ich aj presvedčila, že aj ona raz môže zachrániť svet.
Carlos Piňana: Flamenco Symphony
KONCERT/ Stará tržnica, Bratislava 20.00
Flamenco sa neodmysliteľne spája so zmyselnosťou, temperamentom a neuhasiteľnou vášňou v hudbe aj v tanci. Je tu aj tretia jeho zložka, ktorá očarila celý svet a tou je sólová gitara. Medzi najlepších flamenco gitaristov v súčasnosti patrí Španiel Carlos Piňana, ktorý dnes vystúpi v rámci festivalu Viva Musica!.
Vo svojich projektoch často kombinuje ohnivé melódie flamenca s klasickou hudbou. Pýši sa tým, že v priebehu rokov si dokázal vytvarovať svoj osobný štýl, ktorý je síce zakorenený v tradíciách, ale vzhliada aj do budúcnosti. A ním je práve netradičné prepojenie flamenco gitary s tou klasickou. V Starej tržnici ho dnes bude sprevádzať symfonický orchester Moravská filharmónia Olomouc a španielsky spevák Augustín Garnés, perkusionista Miguel Orengo a tanečnica Maise Marquez.
Drawing Now / Animation Now
VÝSTAVA / Albertina, Viedeň 21.00
Výstava Drawing Now, ktorú vo viedenskej Albertine otvorili koncom mája, sa snaží zachytiť zmeny a súčasné trendy v technike kresby – dielami od viac než tridsiatich medzinárodných umelcov.
Nechýbajú skice, portréty, figúry ani abstraktnejšie tvary. Témou ich diel je napríklad každodenné pozorovanie, osobné zážitky aj politické komentáre. Výstava sa tiež snaží odpovedať na otázku, ako by táto technika mala vyzerať, existuje nejaký jednoznačný postup? Môže byť kreslenie súčasťou verejného podujatia?
Súčasťou výstavy bude aj dvojica premietaní, ktorú skúmajú súvislosti medzi kreslením a filmovým umením. To prvé sa dnes večer odohrá na terase galérie – vstup na podujatie je voľný.
(kul)
Autor: mog, mh