Špinavé ulice
Letné kino SNG - Berlinka, Bratislava 20.30
Až keď sa dvíhala opona a na festivale v New Yorku práve zapli premietačku, až vtedy si Martin Scorsese uvedomil, čo svojim rodičom spôsobil. Sedeli v prvom rade, aby si pozreli jeho film Špinavé ulice - a ešte netušili, že budú počuť taký drsný jazyk, aký bol dovtedy v kinách neslýchaný. Nevedeli, že ich syn sa práve zapojil do revolúcie v americkej kinematografii a že odvtedy už bude všetko inak.
„Urob taký film, aby som ti už viac nemusel povedať, že je to ‚shit‘. Urob ho tak, ako chceš len ty. Zabudni na všetko, čo si poznal doteraz, vykašli sa na zaužívaný štýl a vymysli si svoj vlastný," povedal Scorsesemu režisér John Cassavetes, jeho mentor a vzor.
Mladý Marty poslúchol a oslobodil sa od všetkých pravidiel, tradícií aj politickej korektnosti. „Týmto filmom som sa chcel presadiť, musel som ho teda nakrútiť tak, aby čo najviac vypovedal o tom, aký som," vravel, keď Špinavé ulice premietali v newyorskom Lincoln Centre o niekoľko desaťročí neskôr.
Scorsese prežil svoju mladosť v Little Italy, newyorskej štvrti, kde sa usadili talianski prisťahovalci, preto aj jeho hrdinovia pochádzajú z tohto prostredia.
Publikum vtedy nebolo zvyknuté vidieť vo filme mafiánov a všetkých tých drobných ľudí, čo sa zmietali v nekonečných a neurovnaných sporoch medzi mafiánskymi rodinami, žili v reťaziach násilia, drog a pritom v sebe cítili ešte zvyšky katolíckej výchovy a túžili po vykúpení.
Dnes už je svet zo Scorseseho filmu preč, talianska štvrť sa zmenila. Zostal však po ňom nový filmový trend, ktorý sa ďalej rozvinul. Americké gangsterky silneli a vyrástlo pri nich aj niekoľko hereckých hviezd. Aj Harvey Keitel a Robert de Niro, ktorí tu hrajú kamarátov s neistou budúcnosťou, boli medzi nimi.
Kristína Kúdelová
Two Brothers
KONCERT / Zichyho palác, Bratislava 20.30
Pred desiatimi rokmi odišiel Vladimír Jablokov zo Slovenska do írskeho Dublinu, aby s husľami skoncoval. Zohnať prácu v cudzej krajine nebolo také ľahké, ako si predstavoval, a tak sa vrátil k tomu, čo vedel najlepšie. Začal si hraním privyrábať ako pouličný umelec na slávnej dublinskej Grafton Street, kde svoju kariéru rozbiehali takmer všetky írske kapely.
FOTO - Archív - Vladimír Jablokov
Dnes je už vychýreným husľovým virtuózom, ktorý medzičasom vymenil atmosféru ulice za veľké koncertné sály. V svojej hudobnej šou vytvára neobyčajné spojenie klasiky, rocku a popu. Minulý rok spojil sily so svojím talentovaným mladším bratom Antonom.
Na spoločnej koncertnej šnúre s prostým názvom Dvaja bratia oslavujú tvorbu klasikov ako Johannes Brahms či Antonio Vivaldi a prepájajú ju so známymi melódiami z muzikálov a filmov – napríklad z Doktora Živaga, Krstného otca alebo z West Side Story. Dnes svoje svieže a energické husľové majstrovstvo predstavia na nádvorí Zichyho paláca.
Amy
Kino / Lumiére 20.30
Keď zomrela, mala 27, tak ako Kurt Cobain, Jim Morisson, Jimmy Hendrix či Janis Joplin. Prekliaty vek talentovaných hudobníkov nezdolala ani britská soulová speváčka Amy Winehouse.
Získala si veľkú popularitu už svojím prvým albumom, a to mala iba dvadsať rokov. O tri roky bola už päťnásobnou držiteľkou Grammy Awards za svoj druhý album Back to Black.
Prirýchlo sa stala veľkou ikonou, toľkú slávu nie je ľahké uniesť. Aká však v skutočnosti bola táto mladá žena a čo skrývala pred okolitým svetom?
FOTO - CINEMA MONDO
Po obyčajnom dievčati, jej veľkej túžbe spievať a byť milovaná pátra celovečerný dokument Amy, práve dnes prichádza do našej distribúcie. V premiére ho uvedie bratislavské kino Lumiére.
Britský režisér Asif Kapadia, známy aj vďaka svojmu oceňovanému filmu o pretekárovi Ayrtonovi Sennovi, necháva svoju Amy hovoriť prostredníctvom doteraz nezverejnených archívnych záberov, rozhovorov, v ktorých pomerne kruto odhaľuje konanie jej otca a bývalého priateľa. Predovšetkým však za Amy hovorí jej hudba a pôvodné texty, v ktorých vyspievala, čo cítila.
V zajatí vlastných životných pocitov ohromuje hudobných fajnšmekrov, fascinuje milióny fanúšikov, ibaže ako zmanipulovaná obeť manažérov a bulváru musí bojovať so sebazničujúcou závislosťou.
(ea)
Autor: mog, ea