Bratislava má Dunaj, širokú rieku, ktorá by mohla byť výkladnou skriňou mesta. Ale nie je. Slovenská národná galéria sa nám môže rozpadnúť pred očami a čo človek vidí, keď vystúpi z vlaku, je tragédia, myslí si český kritik architektúry ADAM GEBRIAN. Epizódu jeho programu Gebrian vs. o hlavnej železničnej stanici v Bratislave si diváci na internete pozreli dvestotisíckrát.
FOTO - STREAM.CZ
„Vitajte na Slovensku, v krajine reklamy na čokoľvek,“ povedali ste v jednom zo svojich videí. Je vizuálny smog v Bratislave až taký tragický?
Minimálne v okolí vlakovej stanice je to mimoriadne silné. Ide o prvý dojem, ktorý cudzinec s mestom a krajinou môže mať – z tohto hľadiska je tá situácia smutná.
Nedopovedali ste, čo hlavná stanica vypovedá o hlavnom meste.
Vypovedá o brutalite a ľahostajnosti k veciam, ktoré sa bežne využívajú. Keď človek o niečom rozhoduje, zaoberá sa tým, čo sám skutočne používa. Z toho vyplýva, že vedenie mesta asi často necestuje vlakom. Možno tam vznikol aj konflikt medzi tým, kto za čo platí, kto čo využíva. Nepoznám skutočnú situáciu v Bratislave, ale napríklad v Česku stanice používa železničná spoločnosť České dráhy, lenže budovy vlastní organizácia SŽDC – Správa železniční a dopravní cesty, čo je štátna organizácia a nemá nič spoločné s mestskou štruktúrou. Čiže schopnosť mesta vymôcť si poriadok v okolí vlakovej stanice môže byť problematická. Každopádne, pred stanicou v Bratislave je verejný priestor, ktorý mestu veľmi pravdepodobne patrí a vyzerá ešte horšie ako vnútro budovy.